1970’ler Modası


1970’lerde şehirlere göç oranı giderek artmış, televizyonunda etkisiyle giderek modernleşmeye ve geleneksellikten uzaklaşılmaya başlanmıştır.Değişik düşünce akımlarının da etkisiyle farklı topluluklar ortaya çıkmıştır. 70’lerde en çok dikkat çeken tarzlardan biri “Hippi” olarak adlandırılan aşk ve barış temalı özgürlükçü,rahat bir tarzdır.Bir diğeri ise kırsaldan kente göçün etkiyle ortaya çıkan arabesk tarzdır. Kısacası 70’lerde farklı ve karışık akımlar,topluluklar ortaya çıkmıştır.Bu akımlar yaşamın her alanını etkilediği gibi modayı da etkilemiştir. İşte bu yazımda 1970’lerin modasından bahsedeceğim.

1970’ler Saç Modelleri

Bu dönemde akla ilk gelen saç modeli permalı saçlardır. Saçlara perma yaptırmak lüks ve gösterişli bir saç modeliydi.Özellikle de “Afro”diye adlandırılan kabarık ve küçük  kıvırcıklar gençlerin gözdesiydi. 1960’lardaki gibi yüksek krepeli saçlar da en çok tercih edilen saç modelleri arasındaydı. Katlı kesimler ve kahküller de çok modaydı. Saçlarınıza ak düşmüş görüntüsü veren Meçli saçlar çok popülerdi. Meçli saçlar ikili saç renginden oluşuyordu. Koyu zemin üzerine çok açık platin tonlarında kalın kalın röfle yapılmasıydı.70’lerin saç modellerinde sönük,düz saçlar yoktu. Hep kabarık,hareketli,hacimli,havalı saçlar vardı. Saç aksesuarı takmakta çok modaydı. Özellikle de saç bandı takmak dönemin klasiklerindendi.İşte “1970’ler Saç Modelleri”…

1970’ler Makyajı

Renkli farların hayatımıza girdiği dönemdir. 70’ler öncesine baktığımızda klasik sade göz makyajları varken bu dönemde renkli farlarla abartılı göz makyajları yapılmaya başlanmıştır. Giyilen kıyafetle aynı renkte farlar kullanmak oldukça moda. Özellikle turkuaz mavisi ve fıstık yeşili farlar çok kullanılmakta.Hemen hemen her makyajda renkli göz farları kullanılmıştır. Her dönemde olduğu gibi 70’lerde de takma kirpik kullanmak çok moda.Kaşlar incecik ve genellikle kalemle çizilmiş. Kalemle çerçevelenmiş dudaklar ve sedefli rujlar kullanılmış. Özellikle açık pembe,kahve tonları,kırmızı,fuşya renklerde rujlar en çok tercih edilenler arasında.İşte”1970’ler Makyajı”…

1970’ler Giyim Tarzı ve Aksesuarları

Gök kuşağının bütün renkleri oldukça moda.Canlı renkler,büyük desenler en çok kullanılanlar arasında. Desen olarak puantiye,baklava dilimi,ekose ve allı güllü desenler en çok kullanılanlar arasında.70’lerin en popüler parçalarından biri ispanyol paça pantolonlardır.Bu dönemde hem erkekler hemde bayanlar ispanyol paça pantolonları sıkça kullanmışlardır. Bayanların üzerinde yakaları uzun,sivri ve kalın manşetli gömlekleri görmek mümkün. Desenli süveterler,jileler,dar bisiklet yaka kazaklar ile birlikte gömlek giymek çok moda. Geniş paçalı etek-pantolonlar en çok giyilenler arasında.Pileli yada çan mini eteklerde çok kullanmış.Pantolon ve ceketten oluşan takım elbiselerde özellikle çalışan bayanların gözdesi.Yere kadar uzun,büyük desenli,geniş kesim elbise ve etekler çok popüler.Gece elbiselerinde genellikle boyundan bağlamalı,sırt dekolteli elbiseler tercih edilmiş.

Aksesuarlar;rugan apartman topuklu ayakkabılar en çok kullanılanlar arasında. Özellikle bilekten bağlamalı ayakkabılar tercih edilmiş. Her şeyde olduğu gibi ayakkabılarda canlı renklerdedir.Makyaj çantasını andıran orta yada küçük boylarda el çantaları yada askılı çantalar kullanılmış. Mini etek ve elbiselerin altına diz altı çoraplar en çok tercih edilenler arasında. Kıyafetle aynı desende yada renkte saç bantları takmak,büyük küpe kullanmak çok moda. Küpe olarak en çok büyük halka küpeler takılmış. Günümüzdeki gibi gömlek üstü kolye takmak çok popüler.Kısa boncuklu yada incili kolyeler tercih edilmiş.Kısa minik eşarplar ve fularları görmekte mümkün. Büyük çerçeveli güneş gözlükleri,kasketler ve şapkalar da 70’lerin popüler aksesuarlarından.

1960’lar Modası    1970’ler Modası   1980’ler Modası


Like it? Share with your friends!

1

Comments 0

1970’ler Modası

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format