80’lerin Saç, Makyaj ve Giyim Modası


Bu yıllarda birçok kadın saç rengini, burgonya ya da kızıla boyamayı tercih etmişler. Bu dönemlerde, perçemler popülerlik tacını takmış. Uzun perçemlere uygun olması yönünden, tek tarafı uzun küpeler takılmış.

80’lerin Saç Modası

1970 yıllarında sık sık rastlanan favoriler, 80 yıllarında bir arz düşüşü yaşıyor. Bu dönemde gençler arasında, film ve müzik dünyasının getirisiyle, oldukça büyük ve eksantrik saç modelleri popüler hale geliyordu. İçeriğinde, parlatıcı barındıran ve saça, kadınların istedikleri parlaklığı veren, hacim sağlayan, saç köpükleri yaygınlaşmıştır.

Bu spreylerden en bilineni, AquaNet olan çeşitli saç spreyleri Poison isimli hard rock grubu üyelerince düzenli bir şekilde kullanılırdı. 80’lerin ilk çeyreğinde, favoriler moda dünyasına yeniden giriş yaptı. Lakin bu kez daha ince ve kısa bir görünüme sahipti. Bu akım 1986 yılı sonuna dek devam etti. Bahsi geçen favoriler genel olarak Mullet yani aslan yelesi saç kesim şeklinin bir uzantısı olarak şekillenir. Bu saç stili, birkaç değişik stilde ortaya çıkar. Ama aslı, saçın uzunluğu yanlardan kısa, arkadan uzun olacak şekilde.

Bu saç kesimi genellikle banliyö ve köylerde çalışan erkek kesimleri arasında tutulmuştur. 80’lerde saç modası konusunda, mullet, iş hayatının elit görünümlü baylarında kesimi düzgün, kısa, kadınlarda ise şık ve düz saç stillerinden farklıdır.

Beyaz yakalı bayların saç stilleri yapay, saç çizgisi oluşturmak amacı ile ensenin sıkça tıraş olmasıdır. Bu dönemde kadınların saç şekillerine on yıldan sonra uzun saç stilleri hâkim oldu.

1970 yıllarında en uzun boyu omuzda yapılan küt kesim saç şeklinin aksine 1980 yıllarının sonlarında boyunu sırt hizasına uzamıştır. Bu yılların ortalarından sonlarına kadar saçı ayırmak modaya tezat bilinmiştir. Kıvırcık saçlar bu yılın genelinin moda temsilci olarak bilinir. Ve dönemin kıyafetlerine uyumludur. Bir diğer moda ikonu “banana” tokalardır. Dönemin genç kadınları özgün nitelikte, vahşi, uzun küpeler takmışlar. Genel oarak bu uzun küpeler tek takılırdı.

Uzunluğu omza inen tokalar, çene hizasında hatta daha kısa olan saçlarla tezat bir görüntü oluşturmuştur. Zıt renkler ve beraberinde gelen lüle lüle saçlar bahsi geçen yılın gençleri arasında yaygındır. Çoğu kadın bu devrin sonlarına doğru saçlarını burgonya ve kızıl rengine boyamıştır.

80’lerde Giyinme Tarzı

80’li yıllarda  giyim modası diğer tabiri ile Amerikan kadınlarının modası, Dynasty dizisinden fazlası ile etkilenmiştir. Dizinin oyuncularından olan Linda Evans sayesinde ünlenen omuz vatkaları yaklaşık 13 yıl popülerliğini korudu. Bu yıllarda kadınlar içinde omuz vatkasının bir anda popüler olmasının arkasında gizlenen neden, büyük ihtimalle, kadınların iş hayatında ki yerini enderlikten çıktıklarını gösterme, “Takım elbise” yardımı ile ofislerde erkeklerle eşit olduklarının kanıtını ortaya çıkarmaktadır. Çoğu kadının omuzlarının iç kısmına çeşitli boylarda tutturulan vatkalara Velcro denmiştir.

Bahsi geçen dizi Dynasty yayınlandığı dönem dünya çapında 250 milyon kişi tarafından izlenip Amerika moda çizgisine büyük katkıda bulunmuştur. Hedef kitle olarak kadınları seçen bu dizi, daha çok mücevher takmalarını sağlayarak ekonomide ki düzeylerini sergileme konusunda cesaretlendirdi.

Sentetik kumaşlar bu dönemde formdan düşerek demode olmuştur. Bu demodelik, iplik yün ve ipeğin popülaritesini besler. Böylelikle iplik, yün ve ipek tekrar forma girer.

Erkek modasında, iş kıyafetleri 70 yıllarından sonra ilk kez ince çizgi tarzına geçiş yapmıştır. 1930-40 yıllarının takım elbiselerine nazaran daha dar ve hoş görünen bu takım elbiseler 70 yıllarıyla aynıdır. Üç parçalı takımlar moda dünyasından 1980 yıllarına girişte diskalifiye edilirken klapa takım elbiseler göze görünen düzeyde daralmıştır. 80’lerde, 1970’lere nazaran daha kısa ve dört düğmeli yelekler moda olmuştur.

Kravatlara gelince… Bir önceki şeklinden daha dar bir görünüme kavuştu ve deri, ince modeller yapıldı. İş hayatı ve günlük hayatta giyim alanında alttan düğmelere sahip yakalar tekrar gündeme geldi.

Kadın Modası ve iş ayakkabıları; 1950-60 yılları başlarında tutulan hallerine u dönüşü yaptı ve sivri uçlu, çivi topuklu bir şekil aldı. Kendini zeki sanan birkaç mağaza sahibi beyaz renge sahip Kanvaz ve yahut saten kaplanan moda ayakkabılar depolayarak, müşterilerden gelen taleplere göre boyayarak elden çıkardılar. Dönemin genç kadınları için en seçkin ayakkabılar, yüksek topuklu, renkli ayakkabılardı. Ta ki Jellies’te ortaya çıkıp; renkli, transparan ve plastik tabanlara sahip ayakkabıları popülerliğe taşıyana kadar.

Bu yılların en gözde mankenleri Carol Alt, Christie Brinkley, Elle McPherson, Paulina Porizkova’dır.

80 yılları kadınlar ve erkekler içinde çılgın bir dönemdir. Canlı renkler kadınların tercihleri arasında ilk sırayı çeker. Kabarıklıkta zirve yapmış saçlar, tozluklar, çeşitli saç bantları, (şimdilerde kızların az buçuk kayış gösterdiği) pantolon içine sokulan kazaklar, rap müzikler, aerobik, vatkası kendinden büyük ceketler, (şu an bizlere çekici gelmeyen) leopar desenli kıyafetler, atari salonu ve devamında birçok şey.

80’li Yıllar Makyaj Modası

Bu yılların makyajı abartılı, pembe yeşil ve mavi renklerini barındırırdı. Çoğu kadın porselen bebeklerden özenilen, ışıltılı bir tene sahip olmaya çalışırdı. Elbette şu an ki gibi doğal çözümler olmadığından çok daha samimiyetsiz ve yapmacık bir tablo ortaya sererdi bu ışıltı. Tene verilmeye çalışan ışıltı nedeniyle sürülen yoğun fondötenin üzerine allık eklemek gibi bir hata yapmadıkları için şanslılar. Tüm renkleri göz ve dudaklara boca ettiklerinden allığa zaten gerek kalmıyor. Lakin bolca kontür uygulanırdı. Şimdiki nesilde boyutlandırma meselesini fazla seviyor.

Gözlerde ise seçkin bir şekilde mavinin tonları tercih edilirdi. Yoğunluğa eklenen sim ve parlaklıkta farlar göz kapaklarını boylu boyunca kapatırdı. Bu iddialı makyaj kadınlar tarafından, ayrım yapılmaksızın gece gündüz yapılırdı. Buna ek olarak üç renkten oluşan ilginç ve şatafatlı göz makyajları otaya çıkardı. Bu dönemde kadınlar kaşlarına pek bir pakım yaptırmaz. Dağınık kalmasına göz yumar ve aldırmazlar. Dudaklar gözler gibi renk verilmekten geri kalmaz. Hatta baya bir renk verilir ve ortaya rengârenk bir görüntü çıkardı. Dudaklar baz alındığında şeker pembesi, kırmızı, mor ve mavi rujlar kullanılırdı.

1960’lar Modası    1970’ler Modası   1980’ler Modası


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

80’lerin Saç, Makyaj ve Giyim Modası

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format