Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?


Çocuk ve annesi arasında ki ilişki doğum gerçekleşmeden anne karnında başlar. Doğumun gerçekleşmesinden itibaren artarak devam eden ilişki özel bir bağdır ve tarafların ömürlerinin sonuna kadar devam edecektir. Bu özel bağ doğumdan sonra annenin kokusu, ısısı, sütü, sesi gibi fiziksel temaslar sayesinde daha da kuvvetlenecektir. Çocuklar dünyaya geldikleri ilk altı ayda dünyayı annelerinin yardımıyla keşfederler. Bu dönemde anne bebek arasında ki bağı daha da kuvvetlendirir.

Bu ayların takibinde çocuk artık dış dünyanın ve babanın farkındadır. Bebeğiniz 24 aylık olana dek anne ve babasının onunla kurduğu iletişim, ailenin çocuğa aşıladığı yetiştirme şekli çocuğunuzun kendine ve size güven duyup duymayacağını belli eder. Hamileliğiniz ilk günüden itibaren sizin ruh haliniz bebeğinizi etkilemektedir bunu da unutmayınız.  Bebeklik döneminin atlatılmaya başlandığı dönemler 4-6 yaş arasında olmaya başlar. Bu dönemde çocuğunuz okul öncesi çağındadır. Artık dış dünyayı keşfetmek istemektedir. Size gördüğü, duyduğu her şey hakkında sorular sormaktadır. Bu soruları büyük bir sabırla ve açıklamalar yapmanızda fayda var. Çocuğunuza birey gibi davranın. Küçük detaylara dikkat edip önem veriniz. Annenin olduğu kadar belli bir dönemden sonrada çocuk babaya da ihtiyaç duymaktadır.

Çocuğunuzun babasıyla beraber vakit geçireceği ortamlar yaratmanız fayda var. Çocuğunuza hayır demeyi bilmelisiniz onunda hayırın ne anlama geldiğini öğretiniz ve hayır dendiğinde kabullenebilsin. İlk andan itibaren şekillenen anne çocuk ilişkisi aslında çocuğunuzun tüm hayatını etkilemektedir. Hepimizin psikolojik hafızası var ve çok net olarak hatırlamadığımız anılar geleceğimizi ve psikolojimizi belirliyor.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format