Anne Sütünün Önemi


Anne sütü, doğadaki bütün memeliler için vazgeçilmez ve ikamesi mümkün olmayan en önemli besin kaynağıdır. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonel hastalıklara karşı bebek vücudunu korur.  Anne sütünün öneminin günümüzde eskiye nazaran daha çok ve daha iyi kavranmış olduğunu söyleyebiliriz. Çeşitli sağlık kuruluşları ve uzmanlar bebeklere ilk altı ay boyunca anne sütü dışında süt ve çeşitli ek besin verilmemesi uyarısını sürekli olarak tekrarlıyor.

Anne sütü ile gelişimi desteklenen bebeklerin bir çok hastalığa karşı daha dayanıklı olması bir kenara beyin gelişimi ve kemik fonksiyonlarının da daha güçlü olduğu bilimsel olarak ortaya konan bir gerçektir. Ayrıca çağımızın en ciddi hastalığı olarak nitelendirebileceğimiz kanser, kansızlık ve osteoporoz benzeri rahatsızlıkların da anne sütü eksikliği ile tetiklenebileceği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Anne sütünün biyolojik yapısını incelediğimizde  sindirimi kolaylaştırıcı ve zengin protein sahibi zengin bir içeriğe ulaşıyoruz.

Ayrıca içinde barındırdığı mineral yapısının inek sütüne nazaran daha şeffaf yapıda olması ileri vadede sindirim ve böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına engeldir. Emzirme sıklığı ve süresi, bebekten bebeğe değişebilmektedir. Anne sütünün tüketimi kadar, sıklığı belirleyen doğru bir emzirme programı da oldukça önemlidir. Tabi ki bu noktada annenin beslenme programı da ayrı bir önem taşımaktadır. Anne sütünün faydaları çok fazladır. Bebeğin ilk aşısı olarak da tanımlayabileceğimiz anne sütü obezite , kabızlık gibi problemleri de engellemesi  ile ekonomik, sağlıklı, temiz ve her zaman hazır kullanıma hazır bir besin kaynağıdır.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Anne Sütünün Önemi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format