Ayran Kaç Kalori?

0

Ayran kaç kalori? sorusunun cevabı bu sağlıklı içeceği gönül rahatlığı ile tüketebilmemiz bakımından oldukça önemlidir. Ayran yemek ve kebapların yanında tükettiğimiz bir içecek olmasının yanında yaz aylarında ferahlamak amacı ile de tükettiğimiz bir içecektir.

Asitli ve katkı maddesi içeren içeceklerin sağlığa zararları açıkça ortada iken günümüzde çoğu kişi sağlıklı bir içecek olan ayranın tüketimine ağırlık vermektedir. Ayran bir süt ürünü olması bakımından sütün içinde bulunan tüm vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu bakımdan son derece faydalı bir içecek olmasının yanında kan basıncının düşmesi halinde tuzlu olarak tüketilerek tansiyonu dengede tutmaya da yardımcı olur. Süt tüketmeyenler ayran içerek vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve proteini bu şekilde sağlayabilirler.

Ayran vücudun kaybettiği su ve mineralleri takviye etmeye yardımcı olması bakımından da faydalıdır. Ayranın bunca faydasından bahsettikten sonra akıllara bu içeceğin kaç kalori olduğu sorusu gelebilir.

1 Bardak Ayran Kaç Kalori?

1 bardak ayran kaç kalori? sorusunun cevabı ayranın az ya da tam yağlı olmasına göre değişir. 1 su bardağı ayran yaklaşık olarak 200 ml gelir. Bu ayran tam yağlı ise ortalama 72 kalori içerir. Az yağlı olması halinde ise kalori oranı yarıya düşecektir. 300 ml büyük boy ayranın kalori oranı 115, 1 litre ayran ise yaklaşık olarak 380 kaloridir.

Diyet Yapanlar Ayranı Nasıl Tüketmeli?

Diyet yapanlar için de en sağlıklı ve düşük kalorili içecek ayrandır. Ayran hem vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaya yardımcı olur hem de sağladığı tokluk hissi ile iştah kontrolünü sağlar. Ayranın kalorisi düşük olsa da tam yağlı yerine az yağlı olanını tüketmekte fayda var. Kilo vermek isteyenler asitli ve şekerli içecekler yerine az yağlı ayran tüketebilirler.

Öğün arasında 1 bardak az yağlı ayran tüketmek bir sonraki öğüne kadar tok kalmaya yardımcı olacaktır. Tabi ki bu ayrana tuz katılmaması gerekmektedir. Diyet yapanlar günde 2 su bardağı az yağlı ve tuzsuz ayran tüketerek hem az kalori içeren bir içecek tüketmiş olurlar, hem de daha uzun süre tok kalabilirler.

Bu yazımızda ayranın kalori değeri hakkındaki bilgileri sizlerle paylaştık. Zayıflamak isteyenler ve formunu korumaya özen gösterenler için de, diyet yapanlar ayranı nasıl tüketmeli? sorusunun cevabını açıkladık. Sadece diyet yapanlar değil sağlıklı beslenmek isteyen herkes ayran tüketimine ağırlık vermelidir. Az yağlı ve tuzsuz ayran ise hem daha sağlıklı hem de daha az kalorili olduğu için her zaman öncelikli tercihimiz olmalıdır.

Cevap bırakın