Bebeğimin Banyosu


Bebeğimin Banyosu, Doğumdan sonra en değerli varlığınız ve hayatınızın tüm odak noktası bebeğiniz olacaktır. Onun her şeyiyle birebir ilgilenmek ve en doğrusunu yapabilmek adına adeta çevresinde pervane olacaksınız. Bebek bakımı oldukça zor bir olaydır. Özellikle deneyimsiz anneler ilk çocuklarında çok büyük zorluk yaşarlar. Fakat yüce annelik duygusuyla tüm zorlukların üstesinden zamanla gelirler.
Anneler için büyük heyecan uyandıran bebek bakımlarından birisi de bebeklerinin ilk banyo olayıdır. Küçücük bir bebeği ellerinde nasıl tutacaklarını bile bilmezken banyo yaptırmak gerçekten zor bir durumdur. Bebek banyosu son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bebek bakımında da çok önemli bir evreyi içine almaktadır. Bebeğinizin rahatlaması ve rivayetlere göre daha çabuk büyümesi banyo yapmasıyla ilişkilidir.

Bebek banyosunda pek çok şeyi özenle seçmeli ve uygulamalısınız. Bebeğiniz için seçeceğiniz şampuan onun hassas cildi için en uygun olanı olmalıdır. Vücudunu yıkamak için kullandığınız lifi cildini tahriş etmeyecek yumuşaklıkta seçmelisiniz. Ya da bebeğinizi hafifçe elinizle yıkayın.
Bebeğiniz aç ve uykusuzken ona banyo yaptırmayın. Bu huzursuzlanmasına ve ağlamasına neden olacaktır. Banyodan önce tüm malzemeleri hazırladığınızdan emin olun ki yıkama esnasında sıkıntı çekmeyin. Suyun sıcaklığını önceden bebeğinize temas ettirmeden mutlaka kontrol edin. Odanın ısısının da uygun olmasına dikkat edin.

Bebeğinizi kolunuzla güzelce kavrayın başını kolunuza yaslayın belini elinizle kavrayın. Bebeğinizi suya sokmadan önce onunla konuşun ve göz teması kurun böylece kendini güvende hissedecektir. Bebeğinizin tüm vücudunu dikkatlice yıkadıktan sonra havluyla iyice kurulayın. Bir tülbent yardımıyla da kulaklarında nemi mutlaka alın yoksa mantar oluşumuna neden olabilir. Güzelce kuruladıktan sonra bebe yağı ile küçük bir masaj yapabilirsiniz. Bu bebeğinizin çok hoşuna gidecektir.


Like it? Share with your friends!

1

Comments 0

Bebeğimin Banyosu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format