Bebek Bakımında Aşırı Hijyen


Bebek bakımında aşırı hijyen bağışıklığı nasıl etkiler? Anne olmak dünyadaki tarifi imkansız, eşsiz duygulardan belki de en önemlisidir. Hele ki ilk kez dünyaya kendinizden bir parça getiriyorsanız. Onu koruyup kollamak, esen yelden bile sakınmak istersiniz. İlk doğum heyecanı ve aileye yepyeni sımsıcak bir üyenin gelmesiyle birlikte anne ve baba aslına bakarsanız tüm aile dünyaya gelen bu küçük ama dünyalar tatlısı mucize karşısında seferber olur. Beslenmesinden, giyimine, kreminden yıkanacağı şampuana kadar her şeyi özenle seçilir.

Zamanla ek gıdalar almaya başlayan bebek için her şeyin en iyisi en sağlıklısı seçilmeye çalışılır. O tatlı bebek haliyle el üstünde tutularak büyütülmeye başlanır. Her şey bu şekilde iyi hoşken bazı uzmanlar tam da bu konuda ebeveynleri uyarıyor. Aşırı hijyenin bebeğin bağışıklığının zayıflamasında etkisinin olabileceği gözler önüne seriliyor. Çocukların sağlıklı bir ortamda yetişmesi gerektiğini söyleyen uzmanların aşırı hijyeni ifade etmediklerinin altı çiziliyor. Çünkü bebek mikrop ve bakterilerden uzak kaldığı ölçüde bağışıklık sistemi açısından zayıf kalıyor. Bu yüzden uzmanlar aşırı hijyenik ortamları bebek bakımında ve büyütülmesinde uzak durulması gereken durumlardan biri olarak niteliyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde şüphesiz ki anne sütü en önemli etkendir. Fakat bebeğinizin doğumundan büyüme serüvenindeki dönemlere dek mikroplarla bir şekilde temas halinde olması onun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Aşırı korumacı bir ortamda yetişen çocuk kreşe başladığı ilk yıl karşılaşacağı yoğun mikrop ortamlarından dolayı bağışıklık sisteminin zayıf kalmasıyla sık sık hastalanacaktır. Bu da ebeveynler için sıkıntılı dönemlerin yaşanmasına neden olacaktır. O yüzden bebeğinizi fazlaca dış etkilerden uzaklaştırmayın. Normal bir ortamda büyümesi ve sisteminin gelişmesine olanak verin.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Bebek Bakımında Aşırı Hijyen

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format