Ergenlik Sorunları


Ergenlik dönemi genel olarak 11-12 yaşlarda başlayıp 19-20li yaşlara kadar süren dönemdir.  Büluğ çağı olarak ta adlandırılır. Çocukluk döneminin geride kaldığı yetişkinliğe doğru ilk adımların atıldığı dönemdir. Vücudun fiziksel olarak büyük dönüşüm geçirdiği dönem ruhsal olarak yaşamımızın en stresli dönemidir.  Ergenlik dönemi aslında bir savaş, bir baş kaldırı savaşıdır. Çocuk olarak girilen bu savaştan yetişkin olarak çıkılır. Bu dönem ergenlik dönemine giren çocuk, annesi ve babası için zor ve çatışmalı bir dönemdir.

Ergenin ailesinden, ailesinin ise çocuklarından şikayeti vardır.  Ailenin ergeni anlaması ve bu süreci olabilecek en az hasarla atlatmaya yardımcı olması gerekmektedir.  Ergen kimlik arayışına girdiği bu dönemlerde hayatı, ailesini, içerisinde bulunduğu sosyal çevreyi sorgulamaya başlar. Bu dönemde bedensel değişiklikler kadar ruhsal değişimlerde fazlasıyla olmaktadır. Bunlardan bazıları duyguları yoğun yaşama özellikle sinirlilik ve saldırganlık. Depresyonlarda artış gözükmektedir. Karşı cins tarafından fark edilmeme hissine kapılıp özgüven kaybı, kendini saklama ve yalnız kalma durumları ortaya çıkabilir. Ergenin bu dönemlerde yaptıkları tarafından takdir edilmeye ihtiyacı vardır.

Yeni şeyler deneme merakı önüne geçilmesi gereken konulardan bir tanedir. Bir çok genç sigara, alkol veya uyuşturucu madde gibi zararlı ve bağımlılık yaratan maddelerle bu şekilde tanışmaktadır. Anne ve baba olarak sizlere büyük görevler düşüyor. Çocuklarınızın yetişkin bir birey olmaya çalıştığı dönemlerde onları anlayarak yol göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda çocuklarailelerden kopup doğru veya yanlış arkadaş gruplarında kendilerine kimlik arıyorlar.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Ergenlik Sorunları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format