Ergenlikte Ailelere Düşen Sorumluluklar


Ergenlik dönemi ( büluğ çağı) ortalama olarak 11-12 yaşlarda başlayıp 19-20 yaş civarına kadar devam eden büyük fiziksel, ruhsal ve sosyal değişikliklerin yaşandığı dönemdir. Ergenlik dönemi ergen ve ailesi arasında yoğun çatışmaların yaşandığı dönemdir. Ergen genel olarak bu dönemde kimsenin kendisini anlamadığından şikayetçidir. Ebeveynin rolü bu dönemde çok önemlidir. Çocuğunuzu ne kadar tanıdığınız nasıl yönlendirdiğinizin büyük önemi vardır.

Bu dönemde şikayetler karşılıklı olmaktadır. Aile çocuğunun ani değişimlerinden şikayetçidir. Çocuklarının devamlılık gösteren asi, öfkeli ve sinirli hallerinden, okul ve ev kurallarına karşı çıkmasından aile şikayetçidir. Bu dönemde ergende ailesinin kendisini çocuk olarak gördüğünü, üzerinde çok baskı olduğunu ve ailesinin kendisini anlamadığını söyleyecektir. Anne ve baba olarak çocuğunuzun bu dönemi hasarsız atlatmasına yardımcı olmalısınız. Bu dönem içerisinde gençlerin yeni deneyimler kazanma çabaları onları kötü alışkanlıklara sürükleyebilir. Sigara, alkol veya uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan maddelerin bu dönemde kullanımı maalesef ki çok yaygındır.

Bu dönemi atlatmak için bazı önlemler alınız. Çocuğunuzun yüksek enerjisini, öfkesini spora kanalize olarak atabilir. Üzerinde baskı kurmamaya, kimseyle kıyaslamamaya çalışın. Arkadaşlarıyla tanışmanız evde vakit geçirmelerini sağlamanızda fayda olacaktır. Aile içerisinde ortak kararlar almaya çalışın, fikirlerini dinleyip sorumluluk verin. Aile içinde görüşlerinin değerli olduğunu hissetsin. Cinsel konularla ilgili bilgilendirmelerde bulunun. Onunla arkadaş olup, anlaşmaya başlayabilirseniz ergenlik dönemini en az hasarla atlatabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Ergenlikte Ailelere Düşen Sorumluluklar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format