Etek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Her ne kadar rahatlık ve spor bir görünüm açısından pantolon giymeyi seven bayanlarımız olsa da etekler de biz kadınların gardıroplarında olmazsa olmaz giysileri arasında yer almakta. Ancak etek seçimi konusunda bazen kararsız kalabiliyoruz. Yani hangi eteğimizi neyle kombine edebileceğimiz bilsek de boy durumumuza, kilo durumuza hatta mesleğimize göre hangi eteğin daha uygun olabileceği konusunda kararsız kalabiliyoruz. Bu yazımızı okuduktan sonra artık hangi etek modellerinin ve renginin sizin için en uygun olduğu konusunda fikir sahibi olmuş olacaksınız.

Öncelikle etek seçiminde renk, desen, kumaşın yapısı ve pileli-pilesiz gibi model türlerinden bahsedelim daha sonra da boy ve kilo durumuna göre etek seçiminden bahsedeceğiz.

Etek Seçiminde Renk, Desen, Baskı , Kumaşın Cinsi ve Modelin Önemi

Etek seçerken en başta dikkat ettiğiniz hususlardan biri renk seçimi olmakta. Bunu yaparken de öncelikle eteği neyle kombine edeceğimizi, eteğin modelini ve bunlarla birlikte beden yapımızı ve eteği daha çok nerelerde giyeceğimizi bilmeli ve bu kriterlere göre etek seçiminde bulunmalıyız.

Koyu renk etekler özellikle dar ve kısa, pileli olan etek modelleri için son derece idealdir. Bu tip etek modelleri için önceliğiniz koyu renk olmakla birlikte gardırobunuzda açık renkli eteklere de yer verebilirsiniz.

Açık renk, soft renler ve cıvıl cıvıl renkleri içinse en ideal etek tipleri uzun ve bol kesim olan eteklerdir. Ayrıca bu tip etek modelleri için desenli kumaşları da tercih edebilirsiniz.

Etekte kumaş seçimine gelince; kısa ve pileli etek düşünüyorsanız ekose kumaşlar önceliğiniz olmalı. Eğer dar etek modeli, uzun etekler ya da düşük belli etek modellerini düşünüyorsanız da çizgili kumaşları tercih edebilirsiniz. Dar etek modelindeki tercihiniz daha çok diz altı şeklindeyse düz renkli ama iri desenli modellerin üzerinizde son derece şık gözükeceğinden emin olabilirsiniz.

Boy ve Kilo Durumuna Göre Etek Seçimi Nasıl Olmalı?

Kısa boyluysanız kısa model etekleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ancak kilo probleminiz söz konusu ise etek tercihiz daha çok boyu kısa en fazla dize kadar uzun olan modellerden yana olmalı. Kısa boylular kesinlikle uzun eteklerden kaçınmalı çünkü uzun etekler kısa olan boyunuzun daha da kısa görünmesine neden olacaktır.

Uzun boylu iseniz kilo problemi ayırt etmeksizin kendi rahatlığınıza uygun uzun boylu etekler giyebileceğiniz gibi kısa modeller de tercih edebilirsiniz.

İnce bir bele sahipseniz ancak basen durumu söz konusu ise kesinlikle dar model eteklerden kaçının. Sizin için en ideali basen altı çan eteklerdir.

Meslek Durumuna Göre Etek Seçimi

Meslek durumundan kastımız eğer çalışan bir bayansanız ve yaptığınız iş daha çok hareket isteyen bir durumda ise sizin için en iadeli dar modeller yerine rahatlıkla hareket edebileceğiniz bol modeller olmalı. Sizin için ideal olanlar çan etek, çingene modelleri, kloş etekler ve diz altı etekler.

Ancak masa başında çalışan bir kadınsanız iş durumunuzun ciddiyetine göre dar ve daha klasik, tek tonlardan oluşan ciddiyeti temsil eden etekleri tercih edebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Etek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format