Evde Baharat Yapımı

0

Evde baharat yapımı çok kolay ve zevkli bir uygulamadır. Mevsiminde taze olarak alacağınız bazı otları kurutarak, bazı baharatları çekerek ve bazılarını da birbiri ile harmanlayarak kendi baharatınızı yapmanız mümkündür. Pul biber, kimyon, kuru reyhan ve kuru nane gibi baharatların bizim yemek kültürümüzde çok ayrı bir yeri vardır.

Toplum olarak yemeklerimizde baharat kullanmayı çok severiz. Dışarıdan aldığımız baharatların içeriklerinden tam olarak emin olamadığımız için, bunları kullanırken aklımızda soru işaretleri oluşabilir. Baharatlarınızı içiniz rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız, evde organik baharat yapımı konusunda vereceğimiz bilgilerden faydalanarak baharatlarınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Evde Baharat Nasıl Yapılır?

 

Evde Pudra Şekeri Yapımı

Pudra şekeri pasta, kek ve kurabiye yapımında en çok gereken malzemeler arasındadır. Bazen canımız kek çeker ve evdeki malzemelere baktığımızda tek eksik olanın pudra şekeri olduğunu farkederiz. Eğer yakınlarda pudra şekeri alabileceğimiz bir yer yoksa, ne yazık ki keki yapamayız. Aslında evde pudra şekeri yoksa toz şeker ve nişasta ile bunu kendimiz de çok kolay bir şekilde yapabiliriz. Evde pudra şekeri nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için yazımızı okumaya devam edin.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 1 su bardağı toz şeker

Yapılışı

Pudra şekeri yapmak için belirtilen ölçülerdeki toz şeker ve nişastayı bir kapta karıştırarak, robottan geçirin. İşte tüm yapmanız gereken bu kadar basit. Evde kendi hazırlamış olduğunuz pudra şekeri kullanıma hazır.

Evde Pul Biber Yapımı

 

Pul biber yemeklerimizde, meze ve sos yapımında kullandığımız baharatlardan birisidir. Midesinden rahatsızlığı bulunmayan çoğu kişi pul biberi çok sever. Yemeklerimize tat veren bu baharatı evde kendiniz yaparak, organik pul biberin tadına bakmak ister misiniz? Cevabınız evet ise aşağıda pul biber yapımını bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 kilo kırmızı acı biber

Yapılışı

Biberleri uzunlamasına olacak şekilde ortadan ikiye bölün. İçinin çekirdeklerini çıkardıktan sonra bir tepsiye sıralayın ve bunları evin güneş gören bir yerinde kurutun. Biberler kuruduktan sonra mikserden geçirerek toz haline getirin. Bir süre daha kuruması için beklettikten sonra ev yapımı pul biber kullanıma hazırdır.

Evde Toz Kimyon Yapımı

 

Kimyon, mutfaklarımızda en fazla kullandığımız baharatlar arasında bulunmaktadır. Pilav, çorba ve diğer yemeklerimize tat veren bu baharatı evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Toz kimyonu taze olarak tüketmek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyoruz. Kolay gelsin.

Malzemeler

 • Tane kimyon

Yapılışı

Kimyonu genişçe bir kabın içine alarak birkaç defa güzelce sudan geçirin. Yıkadığınız kimyonu suda bekletmeden, hemen tel süzgeçe alarak suyunu süzdürün. Daha sonra temiz bir bezin üzerine kimyonu yayın. Evin güneş gören bir yerinde 3 gün kadar kuruması için bekletin. Sonrasında elektrikli kahve değirmeninde çekin ve toz kimyonu baharat kabına boşaltarak muhafaza edin.

Taco Baharatı Yapımı

 

Dışarıdan aldığınız tako baharatını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Elinizin lezzetini ev yapımı bir baharata aktarmak isterseniz, tako baharatını yapmak için gerekli malzemeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı pul biber
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı iri tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı paprika ( tütsülenmiş )
 • 1 tutam kurutulmuş acı biber
 • 1 çimdik sarımsak tozu
 • 1 çimdik güvey otu

Yapılışı

Listede yazılı olan baharatların hepsini bir kabın içine alın ve güzelce karıştırın. Yapmış olduğunuz tako baharatını hava geçirmeyen bir kabın içinde muhafaza ederseniz, 6 ay kadar tazeliğini koruyacaktır.

Evde Kuru Reyhan Yapımı

 

Yemeklerimizde ve bazı soslarımızda kullandığımız reyhanı da evde kendimiz kurutabiliriz. Yazın güneşli günlerde taze reyhan temin ederek, evde kuru reyhan yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 bağ taze reyhan

Yapılışı

Reyhanları güzelce yıkayın ve su dolu bir kabın içinde bekleterek yeterince temizledikten sonra reyhanları yaprak yaprak ayırın. Ayıklamış olduğunuz reyhanları bir tepsi ya da temiz bir bezin üzerinde, güneş gören bir yerde 3 gün kadar bekleterek kurutun. Kuruyan reyhanları bir süzgeçin üzerine alarak ellerinizle ovalayarak baharat haline getirin. Kuru reyhanları baharat kabına boşaltıp yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Evde Kuru Nane Yapımı

 

Çorbalarımızın olmazsa olmazı kuru naneyi evde kendiniz kurutarak yapmak ister misiniz? Cevabınız evet ise hemen uygulamaya geçerek, çorbalarınızın ve yemeklerinizin en güzel çeşnisini kendi ellerinizle yapabilirsiniz.

Malzemeler

 • Yeşil nane

Yapılışı

Naneleri güzelce ayıkladıktan sonra, iyice temizlenene kadar yıkayın. Daha sonra suyunu süzdürün ve temiz bir bezin üzerinde kurumaya bırakın. Taze nanelerin çürümeden kuruyabilmeleri için güneş görmeyen bir yerde bekletmeniz gerekmekte. Naneler kuruduktan sonra bunları elinizle kolayca ufalayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz kuru naneyi baharat kabına boşaltarak, lazım olduğu zaman kullanabilirsiniz.

Evde baharat yapmanın püf noktaları bu şekilde olmaktadır. Sizlere anlattığımız pratik yöntemler sayesinde artık siz de kendi baharatlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Baharatlarınızı yaptıktan sonra hava almayacak şekilde kapaklı kaplarda ve güneş görmeyen yerlerde muhafaza etmeniz gerektiğini de unutmayın.

Cevap bırakın