Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hamile olan bireylerin hamilelik döneminde dikkat etmesi gereken bir çok husus vardır. Çünkü zaten anne için manevi olarak hassas olan bu dönem de yapılacak eylem ve hareketler bebek içinde hayati önem taşımaktadır.  Ağrı kesiciden hormonal ilaçlara kadar kullanılacak bütün ilaçlara dikkat etmek ve içeriğini iyi okumak gerekmektedir.

Çünkü gebelik döneminde alınan ilaçlar artık sadece anneyi değil, bebeği de doğrudan etkileyecektir. Bu açıdan baktığımızda zararlı alışkanlıklar dediğimiz uyarıcı ve uyuşturucu maddeler, hatta ve hatta sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Manevi olduğu kadar fiziksel olarak da anne bu dönemde dışarıdan gelebilecek enfeksiyonel rahatsızlıklara karşı dikkatli olmalıdır. Bu da demek oluyor ki zaten hepimiz için önemli olan hijyen ve temizlik bu dönemde daha da önemli olmaktadır. Beslenme açısından gebeliği ele aldığımızda bu konunun ekstra önemli olduğunu görmekteyiz. Çünkü bu dönemde annenin ihtiyaç duyduğu besin miktarı, çocuğun gelişimini de doğrudan etkilemektedir.

Annenin hızlı kilo alıp vermesi ya da vücut metobolizmasını etkileyecek diyet programları uygulaması, bebeği için son derece tehlikeli olabilir. Bu dönemde, uzman yardımı ile zengin içerikli bir beslenme programından destek alınabilir. Ayrıca gebelikle ilgili en bilinen bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi kronik şikayetlerin de ertelenmeden doktor yardımı ile atlatılması gereklidir. Muayene ve tahliller belli bir rutine bağlanmalı ve düzenli olarak takip edilmelidir. Ayrıca kafeinli içeceklerden ve vücudu sıkan giyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format