Hamilelikten Sonra Kilo Kontrolü


İçinizde besleyip büyüttüğünüz meyveniz dünyaya geldi ve siz en önemli amacınızı yerine getirdiniz. Fakat bebeğinizin gelişimi için fazlaca tükettiğiniz gıdalarla aldığınız kilolar bebeğinizle beraber sizden kopup gitmedi. Bu durum doğum yapan her kadının korkulu rüyasıdır. Ama ne yazık ki bu konuda yapılabilecek bir şey yoktur. Fakat endişe edecek bir durumda söz konusu değildir.  Sakin ve sağlıklı bir beslenme programıyla kilo probleminizi mutlaka halledebilirsiniz. Yalnız sakın doğumdan hemen sonra emzirme döneminde hızla kilo vermeye kalkışmayın hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz.

Bu yüzden önceliğinizi bebeğinizi daha verimli emzirmeye verin. Emzirme sırasında zaten metabolik faaliyetler normalden daha fazla hızlanacağından sağlıklı bir beslenme düzeniyle de desteklendiğinde doğal olarak kilo kaybı yaşanacaktır.

Düzenli olarak protein almaya devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü proteinler vücudumuz için en gerekli besinlerdir. Bol bol tavuk sut yumurta tüketmenizde yarar vardır.

Yeteri miktarda karbonhidrat almanızda enerji sağlamanız açısından yararlı olacaktır. Bunun yanında günde en 2,5 litre su içmeniz ve yapay meyve suları yerine hoşaf ve komposto gibi sıvıları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Yağlı besinlerden uzak durun. Tuz olarak mutlaka iyotlu tuzu tercih edin fakat fazla tüketiminden kaçının.

Doğal vitamin kaynaklarından yani meyve ve sebzelerden bol bol yiyin. Vitamininizi bunlardan almaya çalışın ama bazı durumlarda yetersiz kalabilir bu yüzden ek vitamin takviyelerinde bulunabilirsiniz. Folik asitlerden mutlaka vücudunuza almanızda yarar var hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok yararlı besinlerdir. Ceviz fındık gibi besinler tüketmelisiniz.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Hamilelikten Sonra Kilo Kontrolü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format