Kış Bebekleri İçin Bakım Önerileri


Pek çok anne adayı kış aylarında doğacak olan bebekleri için endişelenirler. Kışın soğuk havalarında zaten fazlasıyla savunmasız olan yavrularını nasıl koruyacakları konusunda derin bir endişe duyarlar. Özellikle kış aylarında bebek bakımı oldukça zor bir olaydır. Anne adayı zaten doğum gibi zorlu bir olayı gerçekleştirdiği için bitkin düşeceğinden bir de bebeğini koruma içgüdüsüne kapılıp kara kara düşünecektir. Ama hiç üzülmeyin pek çok yönden bakıldığında kışın doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olacağı ve soğuktan dolayı mikropların daha az yayılma ortamı bulacağı bir gerçektir.

Kışın doğacak bir bebeğiniz var ise sizde bu yazımızı okuyup tüm endişelerinize son verebilirsiniz. Bu kış dönemini yeni doğan bebeğinizle sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Sizler için uzman görüşlerinden derlediğimiz kış bebeklerinin bakımı ile ilgili birkaç ipucunu paylaşmak isteriz.

Bebeğiniz dünyaya geldi. Hava çok soğuk evde bunaldınız fakat bebeğiniz çok küçük olduğundan dışarı çıkmaya korkuyorsunuz. En değerlinizin üşütüp hasta olmasındansa evden çıkmamayı yeğleyenlerden olmayın. Her anne gibi en büyük kaygınızı akıllı yollar ile ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü kışın bile olsa bebeğinizin de temiz havaya ve güneş ışığına çıkması onun için yararlı olacaktır.

Kışın doğan bebekler hava şartları nedeniyle sıkıca giydirilir sarılır sarmalanırlar. Ve ilk birkaç aylarında hiç güneş ışığını alamazlar. Bu sayede bebeklerin kemik gelişiminde bir yavaşlama ve zayıflama meydana gelir. Bununla birlikte kafa kemiğinde yamukluklar meydana gelmesi de kaçınılmaz olacaktır. O yüzden havanın güzel olduğu günlerde mutlaka çocuğun kolları ve bacakları açıkta bırakılmak kaydıyla en azından bir 10 dakika güneş ışığına çıkarılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Kış aylarında doğan bebeklerin bakımı ve giydirilmesi çok zordur. Bu durumlarda soğan sistemi dediğimiz bebeğinizi ince tabakalar halinde kat kat giydiriniz. Böylece havanın durumuna göre katları arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Kış aylarında mutlaka bebeğinizin başına bir şapka giydirin. Çünkü baş vücut ısısını en çok etkileyen bölgedir. Mutlaka boynuna bir atkı ve ellerine eldiven takın. Çocuğunuzu ne kadar iyi giydirmiş olursanız olun çok uzun süre soğukta kalmasına izin vermeyin.

Bebeğinizin ısısını sık sık kontrol edin. Yeni doğmuş bebeklerin yağ dokuları olmadığından vücut sıcaklıklarını dengeleyemezler. Onun için gerekli ısı ortamını siz oluşturmalısınız.

Kış bebeklerinin bakımın bir diğer önemli nokta ise nemlendirmedir. Havanın soğuk olmasından dolayı bebeğinizin cildi kuruyabilir. Sizde bebe yağı ya da uygun bebek losyonlarıyla sık sık bebeğinizin cildini nemlendirmelisiniz. Bebeğinizin temizliğinde mümkün olduğu kadar sabun kullanmamaya dikkat edin çünkü sabun bebeğinizin cildini daha çok kurutacaktır.

Soğuk kış günlerinde dışarı çıkmadan önce bebeğinize mutlaka yemek yedirin. Karnı tok olsun böylece soğuğa karşı daha dirençli olur. Araba da ya da otobüste aşırı ısının oluşmasını engellemek için çocuğunuzun üzerindeki bir katı mutlaka çıkartın. Yoksa içerideki fazla ısıdan terleyecek dışarı soğuk havaya çıktığında ise üşüyecektir.


Like it? Share with your friends!

0

Comments 0

Kış Bebekleri İçin Bakım Önerileri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format