Klozet için Koku Giderici Tablet Yapımı

0

Klozet için koku giderici tablet yapımı temizlikte kimyasal deterjan kullanmak istemeyenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir konu. Klozet temizliği hijyen bakımından olduğu kadar kötü kokuları önlemek açısından da son derece önemlidir. Günümüzde bir çok bayan kimyasal ürünler yerine ev yapımı deterjan kullanmayı tercih etmektedir.

Organik deterjanlar sağlık açısından zararlı olmadığı gibi ucuza geldikleri için de aile bütçesine katkı sağlar. Klozet temizliği için kullanılan en ideal ürünler arasında tablet şeklindeki deterjanlar bulunmaktadır. Biz de bugün sizlerle ev yapımı klozet kokusu giderici tablet yapabileceğiniz bir formül paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 kase karbonat
  • 6 yemek kaşığı limon suyu
  • Yarım yemek kaşığı beyaz sirke
  • Yarım yemek kaşığı oksijenli su
  • 2 yemek kaşığı çay çiçeği yağı ( isterseniz başka bir yağ da kullanabilirsiniz. )

Listedeki malzemelerin her birinin ayrı bir işlevi olup bunlar bir araya geldiğinde klozeti ve içini etkili bir şekilde temizler ve kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.

Klozet Kokusu Giderici Tablet Nasıl Yapılır?

İlk olarak plastik bir kabın içine karbonatı alın. Bunun üzerine limon suyu ve beyaz sirkeyi ilave edin. Sonrasında bu karışımın içine oksijenli suyu damla damla katın. En son çay çiçeği yağını da malzemenin içine katın ve hepsini iyice kaynaşana kadar güzelce karıştırın. Klozet kokusu tableti için hazırladığınız karışımdan küçük parçalar ayırıp, bir kaşık yardımı ile üzerine bastırıp sıkıştırarak tablet haline getirin. İsterseniz karışımı kalıplara boşaltarak bunlara daha kolay şekil vermeniz mümkün.

Yapmış olduğunuz tabletleri kurumaları için 1 gece beklettikten sonra ertesi gün kullanıma hazır hale geleceklerdir. Tabletin kullanım şekli ise oldukça basit. 1 tableti klozetin içine atın ve sifonu çekin. Bu sayede yaklaşık 3 gün boyunca klozet temiz kalacak ve güzel kokacaktır. Sonrasında 1 tablet daha atarak aynı işlemi uygulayarak klozetin temizliğini ve güzel kokusunu devam ettirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle ev yapımı klozet kokusu giderici tablet tarifi paylaştık. Siz de gerekli malzemeleri temin ettikten sonra bu doğal formülü uygulayarak klozetin güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tabletler bittikçe evde kolay bir şekilde bu tarifi uygulayarak klozette kötü koku oluşumunu önleyebilirsiniz. Ev yapımı tabletleri bir kavanozda ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza etmeniz gerektiğini unutmayın.

Cevap bırakın