Mobilyaların Bakımı ve Temizliği

0

Evimizde bulunan mobilyaların bakımı ve temizliği son derece önemlidir. Bu konuda gerekli hassasiyeti gösterirsek hem evimiz daha güzel görünür, hem de mobilyalarımızın ömrü daha uzun olur. Yaptığımız bazı yanlış uygulamalar yüzünden çok sevdiğimiz mobilyalarımız kullanılamayacak hale gelebilir.

Günümüz şartlarında çok sık mobilya yenileme imkanımız olmadığı için, mobilyalarımızı nasıl temizlememiz gerektiğini bilmeliyiz. Bugünkü yazımızda bayanlara evdeki mobilyaları temizlemek ve parlatmak için işlerine yarayabilecek bazı püf noktalarını veriyoruz. Mobilyalarınızın her zaman temiz ve ilk aldığınız gibi bakımlı görünmesini istiyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Mobilyalardaki Lekeler Nasıl Giderilir?

  • Cilalı mobilyalarınızın üzerinde meydana gelen lekeleri gidermek için, zeytinyağı ve toz şekeri karıştırarak silebilirsiniz. Bu karışım sayesinde mobilyalarınıza herhangi bir zarar vermeden, lekeleri kolay bir şekilde giderebilirsiniz.
  • Mobilyalarınızda leke oluşması halinde kaynatılmış kahve telvesi ile ovarak bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Bir miktar kahve telvesi ile lekeli yeri silin ve kurutun, sonuç sizi memnun edecektir.
  • Mobilyalarda oluşan su lekeleri çoğumuzun ortak sorunudur. Bu sorundan kurtulmak için, su lekesinin üzerine bir miktar sıvı yağ damlatıp parmağınızla güzelce yedirin.
  • ” Mobilyadaki mum lekesi nasıl çıkar? ” sorusunu çok sık duyarız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak dikkatli bir şekilde damlayan mum tabakasını kaldırın. Bunu yaparken bıçak gibi mobilyanıza zarar verecek aletler kullanmayın. Evde karton varsa bununla mum tabakasını mobilyaya zarar vermeden çıkarabilirsiniz. Daha sonra yumuşak bir bezi sıcak suya batırarak ovun.
  • Mobilyalarda oluşan mürekkep lekeleri için de küçük bir püf noktası paylaşmak istiyoruz. Mürekkebin damladığı yeri ilk olarak kurutma kağıdı ile silin. Burayı suyla silip kurutun ve ardından sütle silerek tekrar kurutun. Son olarak da bu bölgeye limon suyu sürün ve lekenin nasıl yok olduğunu kendi gözlerinizle görün. Bu yöntem yeni oluşan lekeler üzerinde oldukça etkilidir. Eğer mürekkep lekesi daha önceden oluştuysa, lekeli bölgeyi ilk önce zımparalayın. Lekeleri sülfirik asit ile nemlendirin, lekeler kayboluncaya kadar uygulamaya devam edin. Mürekkep lekesi çıktıktan sonra mobilyanızı vernikleyerek, cila sürün.

Mobilyaları Zararlı Haşerelerden Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Mobilyaların düşmanı olan haşereleri bu eşyalarımızdan uzak tutmak için evde yapabileceğimiz çok pratik bir yöntem bulunmakta. Bir kabın içinde hardallı sirke, tuz ve karabiberi karıştırıp, kaynatın. Hazırladığınız bu sıvı ile mobilyalarınızı silerek haşereleri onlardan uzak tutabilirsiniz.

Mobilyalardaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Her ne kadar özen göstersek de zaman zaman mobilyalarımızın üzerinde birtakım çizikler oluştuğunu görürüz. Eğer bu çizikler çok derin değil ise, bir bezi gaza batırarak silerseniz sorunu çözebilirsiniz. Çiziklerin daha derin olduğu durumlarda ise bunların içini erimiş mumla doldurduktan sonra aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Mobilyaları Parlatma Yöntemleri

Çoğu bayanın cevap aradığı sorulardan birisi olan; mobilyalar nasıl parlatılır? sorusunun cevabını da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

  • Parlaklığını yitiren mobilyalarınızı vernik ve cila ile tekrar eski parlaklığına kavuşturabilirsiniz.
  • Mobilyaların üzerinde oymalı desenler bulunuyorsa bunların üzerine vernik sürmeden sadece krem cila uygulayın ve fırçalayarak parlatın.
  • Mobilyalarınızı belirli aralıklarla, yünlü bir kumaşa damlattığınız sıvı yağla ovalayarak daha parlak olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Kararan tahta eşyaları parlatmak için temiz bir bezi oksijenli suya batırarak silebilirsiniz. Bu şekilde eşyalarınız hem temizlenir hem de doğal bir beyazlık kazanır.
  • Vernikli mobilyalarınızın tekrar eski parlaklığına kavuşmasını istiyorsanız, bir kabın içine eşit oranda terebentin esansı ve zeytinyağı koyarak karıştırın. Bir yün parçasını bu karışıma batırın ve mobilyalarınızı ovarak parlatın.

Mobilyalar nasıl parlatılır, çizik ve lekeler nasıl giderilir gibi günlük hayatta çok işinize yarayabilecek püf noktalarını sizlerle paylaştık. Mobilyalarınızın daha temiz ve bakımlı görünmesi için bu tüyolar mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Cevap bırakın