Perma Nedir?

0

Perma işlemi tamamen kimyasal ürünlerle yapılan kalıcı kıvırcık yada dalga sağlayan bir saç işlemidir.Kimyasal bir işlem olduğu için saçın yıpranması kaçınılmazdır. Perma yaptırmayı düşünüyorsanız saçınıza bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Perma doğal boyasız saça daha iyi tutmaktadır.Ama boyalı saça da uygulanmaktadır. Bu işlemi en çok saçları düz,az yada orta gürlükte olan bayanlar tercih etmelidir.

Perma Yaptıranlar

Perma işlemi 5-6 ay sürer ve bu süre geçtikten sonra saç eski haline döner. Eskiden dipten doğal saç gelir uçlardaki permalı saçlardan ancak kesilerek kurtulma imkanı varmış. Yapılışına gelecek olursak; istediğiniz irilikte kıvırcık saç için bigudi seçiyorsunuz. Bigudi küçükse saç daha kıvırcık ama bigudi büyükse saç daha iri bir kıvırcık oluyor. Perma yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey işinin ehli bir kuaförün yanı sıra perma ilacının kalitesi ve bekletme süresi.

Perma Nasıl Yapılır?

Perma işlemi yapılırken perma ilacı birinci ilaç ve ikinci ilaçtan oluşur. Birinci ilaç sürülüp bigudilerle sarılır. Yaklaşık 20-30 dakika bekletip,bigudileri açmadan saç durulanır. Uzun süre durulama işlemi yapılır ve birinci ilaç akıtılır. Daha sonra bigudiler kurulanır ve üzerine ikinci ilaç sürülür. Bu işlemde 5-10 dakika kadar bekletilir. Süre dolunca saçlar açılır ve durulama işlemi yapılır. Şampuanla yıkanmaz.Ama saç kremi sürülebilir. Daha sonra ıslak saça jöle yada şekillendirici sürülüp vigo ile saç kurutulur. Ve dalgalı yada kıvırcık saçlarınız hazır hale gelir.

Perma yaptırmayı düşünüyorsanız saçınızda röfle,balyaj,açıcılarla saçınızın rengi açılmış yada aşırı yıpranmış saçlarınız varsa bu işlemi yaptırmanızı tavsiye etmem. Çünkü saçlarınızda kopma,yanma meydana gelebilir.

Sizler için hazırladığım “Permalı Saç Modelleri“…

Doğal Perma Modelleri

Cevap bırakın