Sivilce Nasıl Kurutulur?


Sivilce insanların hayati boyunca gundeminde olan en önemli cilt sorunlarınin başında gelir. Sivilcelerin haricinde cilt lekeleri, siyah noktalar ve benler bunu takip etmektedir. Şu bir gercek ki sivilce cilt problemleri arasında ilk siralarda. En çok merak edilen konular ise 1 günde sivilce nasıl kurutulur1 gunde sivilce kurutma gibi aramalarla insanlar bir an önce sivilcelerden kurtulma eğilimi gösteriyor.

Sivilce nasil kurutulur kısmına gecmeden önce sivilce neden olursivilceye ne iyi gelir, sivilce nasil geçer konularıni ele alalım. Sivilcelerle daha az uğrasmak ya da sivilce kurutma yöntemleri için yazının tamamını okumanızı tavsiye aderiz.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce neden olur sorusunu soran ergenlik donemindeki birisi ise bu dönemde sivilcelerden kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Ergenlik sivilceleri nasil kurutulur gibi bir düşünceye kapilmaniza gerek yok. Bu durum ergenlige gecişte yaşanan hormonal düzensizliklerdir. Bu dönemde ergenlik sivilcelerini yok etmek için çalışmak yerine doğru bir cilt bakımı uygulayarak geçiş dönemini en az sivilce izi ile atlatmaktır.

Ergenlik dönemine giren her 100 kişiden 80’inde sivilce olusumu gözlemlenmektedir. Kimi zaman küçük kimi zaman büyük sivilceler oluşmaktadır. Küçük sivilceleri kurutmak için kişiler çok çaba sarfetmezler. Fakat büyük sivilceler için durum böyle olmamakta. Hem kötü bir görüntü oluşmakta hemde küçük sivilcelere nazaran daha riskli olmakta.

Büyük sivilceler nasıl kurutulur bu konuyu daha kapsamlı olarak farklı bir yazımızda ele almayı düşünüyoruz.

İşin iyi tarafı ise ergenlik dönemi geçtikten sonra sivilceler çok büyük oranda azalmaktadır. Ergenlik geçişinden sonra sivilce izi ve sivilce lekesi kalmasina izin vermeden bu dönemi atlatmak çok önemli.

Hamilelik ve adet dönemlerinde hormonal duzensizlik sonucu ciltte gözeneklerde tıkanmalar sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Hamilelikte sivilce kurutma için doğal yöntemler bulunmakta. Hamilelikte sivilce nasıl kurutulur diye bir endişeniz varsa hamilelik sivilcelerini yok etmek için yöntemler bulunmaktadir.

Başlıca Sivilce Oluşum Nedenleri

 1. Vücudumuzda ve cildimizin çeşitli bölgelerinde bulunan yağ bezelerine ” sebum ” ismi verilir. Bu bezeler içeriğinde yağ, epitel ve keratin ihtiva eden akışkan bir madde salgılar.Genel olarak yağ olarak bilinir
 2. Cilt tipi yağlı olan kişilerde yağ üretimi daha fazla olacaktır.Bu fazla yağ derimizin altında birikmeye başlar.
 3. Cilt derisi altında yağ ve ölü hücrelerin birleşimiyle bu sıvı yoğunlaşmaya başlar.
 4. Bu gözeneklere artı olarak dışarıdan bakteriler giriş yaparak miktar biraz daha artar.
 5. Bakteriler arttıkça iltihaplanma ve şişkinlik olmaya başlar.

Bu nedenler üst üste geldiğinde bize sivilce olarak dünüş yapar. Her önlemini almamıza rağmen sivilce oluşmuşsa bu sivilceler nasıl kurutulur?

Sivilce Çeşitleri

 • Beyaz nokta: Gözenekler tamamen tıkanmışsa oluşur. ( Beyaz noktalar nasıl kurutulur ilerde paylaşacağız.)
 • Siyah nokta: Gözenekler tıkanmamış ve açıksa oluşur. ( Siyah nokta nasıl kurutulur ilerde paylaşacağız)
 • Kırmızı sivilce: İltihap cildin altında birikmeye devam ederse oluşur. ( Kırmızı sivilce nasıl kurutulurilerde paylaşacağız)
 • Beyaz sivilce: Biriken iltihaba cilt tepki verirse oluşur. ( Beyaz sivilce nasıl kurutulur ilerde paylaşacağız )

Sivilceleri Kökten Kurutma Yöntemleri

Sivilce çıkması nasıl engellenir bu konuda sihirli bir karışım ya da sivilce kurutma maskesi gibi metodlar uygulanmaktadır. Fakat sivilcelere kökten çözüm olabilecek etkili bir formül yoktur. Fakat sivilce oluşumunu azaltan yöntemler bulunmaktadır. Sivilce kökten nasıl kurutulur sorusunun tam cevabı olmasa da etkili doğal sivilce kurutma yöntemleri aşağıda sıralanmıştır.

Asprin sivilce kurutmaSivilce için asprin maskesi en çok kullanılan ve önerilen uygulamalar arasında yerini almıştır. Asprin maskesi sivilcelerin kısa sürede kurutulmasını sağladığı gibi sivilceye ne iyi gelirsorusunun en önde gelen cevabı sivilce için asprin maskesi olarak gösterilebilir.

Hemen hemen hepimizin bildiği ve eczanelerde satılan asprin sivilce kurutma işleminde şöyle uygulanır.

Maksimum 3 adet asprini bir kap içerisine alın ve ezerek toz haline getirin. Az miktarda su ekleyerek krem haline gelmesini sağlayın. Yüzde çıkan sivilceleri kurutmak için üzerine ve çevresine sürün. Yaklaşık 20-25 dakika bekletin. Sonra ılık suyla durulayın. Sivilceler kuruyana kadar 2 günde bir tekrarlamaya devam edin.

Çay ağacı yağı sivilce kurutma: Neredeyse tüm aktarlarda bulunan ve anti bakteriyel özelliğe sahip çay ağacı yağı sivilce kurutma işleminde önemli bir yeri vardır. Daha çok sivilce izi kalması riskini en aza indirir. Düzenli kullanıldığında sivilcelere iyi gelen maske görevi yapar.

Sirke sivilce kurutma: Sirke kötü kokusu nedeniyle rahatsız edici olsa da sivilce tedavisinde önemli yer tutar. Sirke içerisindeki etken maddeler. vücuttaki bakterilerin temizlenmesinde etkilidir. Sivilce izleri için elma sirkesi kullananlar iyi sonuç aldıklarını söylüyorlar.

Sivilce izleri için elma sirkesi şöyle kullanılır. Elma sirkesi 1’e 2 oranında su ile seyreltilir. 1 kaşık sirke 2 kaşık su olacak şekilde karıştırılır. Hazırladığınız karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve 10 dakikadan az olmayacak şekilde bekletin. Daha sonra yüzünüzü güzelce yıkayın. Sivilce için elma sirkesi hergün 4-5 defa olacak şekilde sivilceler geçene kadar uygulayın.

Bal sivilce kurutma: Bir miktar bal alarak sivilcelerin üzerine güzelce sürün. Yaklaşık 20 dakika bekleyin. Sivilce için bal hemen hemen her gün kullanılabilir. Antibakteriyel özellikli bal cildi yumuşatarak sivilce kurutma ve sivilce kızarıklığını gidermek için diğer bir doğal yöntemdir.

Limon sivilce kurutma: Limon asetik içeriği sebebiyle sivilce kurutma işleminde kullanılır. Ciltte biriken fazla yağı alarak sivilcelerin oluşmasını önler. Sivilce için limon taze sıkılarak kullanılır. Bir pamukla limon suyunu sivilce üzerine sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Sivilce lekeleri için limon kullandığınızda yüzünüzde fazla bekletmeyin. Limonun aşındırıcı asitli özelliği tahrişe sebep olabilir. Yüzünüzü kullanım sonrasında mutlaka güzelce yıkayın. Yüzünüzü temizledikten sonra kuruluk hissi varsa uygun bir nemlendirici kullanın.

Önemli Not: Sivilce kurutmak için limon sürdükten sonra kesinlikle güneşe direkt çıkmayın. Limon suyu güneş ışınlarıyla birleştiğinde yüzünüzde lekelenmeye neden olabilir.

1 Günde Sivilce Kurutma ( Özel Tarif )

1 Günde sivilce kurutmayı kim istemez. Sivilce için ilaç kullanmadan sivilcelerine çözüm bulanlarimrendiriyor açıkçası. 1 günde sivilce nasıl geçer imkansız gibi görünüyor. Kim istemez ki bir an önce sivilcelerden kurtulmayı. Sivilceye kesin çözüm ilaç ile mümkün olmakla birlikte vereceğimiz özel tarif işinize yarayabilir. Herkes için aynı etkiyi göstermese bile denemekte fayda var.

Yeterli vaktiniz varsa ve inatçı sivilcelerden daha inatçıysanız bu sivilce için maske tarifi sizin için.

Malzemeler:

 • E vitamini ampulü ( eczanelerden alabilir siniz)
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Aspir yağı ( yalancı safran yağı olarak ta geçer )

Yapılışı:

1 adet E vitamini ampulünü kırın ve 2 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve 2 çay kaşığı aspir yağı ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir cam şişede muhafaza edin. Yatmadan önce sivilcelere sürün. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

 

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Kurutulur?

Ergenlik sivilcelerinin oluşum nedeni hormon dengesizliği sonucu vücudun ürettiği yağların cilt gözeneklerini tıkayarak sivilce oluşumuna zemin hazırlamasıdır.  Bir çok kaynakta cilt temizliği ya da bakımı iyi yapılmadığı için gözeneklerin kapanarak sivilce oluştuğundan bahsedilir. Aslında sivilce oluşma sebepleri tam olarak böyle değildir. Gözeneklerin tıkanmasına neden olan en önemli faktör dışarıdan gelen toz ve ya kirler değil vücudumuzun oluşturduğu yüksek oranda yağ miktarıdır.

Ergenlik, hamilelik ve adet dönemleri yağ oluşumu insan bedeninde maksimum seviyeye ulaştığı zamanlardır. Hormonal dengemiz bozulduğunda cildimizin ilk tepkisi yağ üretmektir. Üretilen bu yağ hızlı bir şekilde dışarıya atılamaz ve deri altında birikerek sivilce nedeni olur.

Yumurta sarısı sivilce kurutma: Yumurta sarısı cildi besleyen bir özelliğe sahiptir. Yumurta sarısı içerisindeki omega 3 ile sivilcelerin iz bırakmadan iyileşmesine yardımcı olur. Bir yumurtanın sarısını akından ayırın. Bir güzel çırpın. Daha sonra sivilcelerin üzerine sürün.! saat bekledikten sonra iyice yıkayın. Günde 2 defa bu yöntemi uygulayın.

Sizler için bu yazımızda sivilce kurutma hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Sizinde bir öneriniz ya da sorunuz varsa yorum bırakabilir siniz.


Like it? Share with your friends!

1

Comments 0

Sivilce Nasıl Kurutulur?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format