Tatlı Yemek Kilo Aldırır Mı?

0

Tatlı yemek kilo aldırır mı? dediğimizde böyle soru mu olur, elbette ki tatlı yemek kilo aldırır dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Kilo soru olan çoğu kişi bunun başlıca suçlusunun yediği tatlılar olduğunu düşünür. Kabul ediyoruz tatlı yemek kilo sorununa neden olabilir fakat hiçbir zaman tatlılar tek başına kilo aldırmazlar. Tatlı yerken ölçüyü kaçırırsak, yanlış tatlı seçiminde bulunursak ve tatlı yerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmezsek elbette ki kilo alırız.

Diyet yaparken tatlı yenir mi? sorusu daha diyete başlamadan önce ilk akla gelen sorulardan biri olmaktadır. Diyet yaparken elbette ki tatlı yenilebilir fakat buradaki en önemli nokta sizin tatlıdan ne anladığınızdır. Kimine göre meyveli yoğurt, ayva tatlısı veya tarçınlı süt tatlı sayılırken, kimimiz de tatlı denince şerbetli olanlarından başkasını düşünemeyiz.

Tatlı yemek değil de tatlı seçimi konusundaki tercihlerimiz, tatlıyı tüketme zamanımız ve ne sıklıkta yediğimiz kilo almamıza neden olabilir. Tatlı yemek insanı mutlu eder bu nedenle diyet yapanlar da ara sıra az miktarda tatlı yiyebilirler. Aksi taktirde kendilerini kısıtlamak onları oldukça mutsuz edecektir. Tatlı kriziniz tuttuğunda bir parça bitter çikolata yiyerek kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Diyet Yapanların Yiyebileceği Tatlılar

Diyet yapanların yiyebileceği tatlılar kilo aldırmayan tatlılar olarak da bilinmektedir. Bu tatlılar çoğunlukla meyve ve süt içerikli ve tarçın katkılı olurlar. Düşük kalorilerinin yanında besleyici özellikleri de yüksek olduğu için sağlıklı gıdalardır. Aynı zamanda bu tür tatlıların hazmı da kolaydır. İçerisinde beyaz un ve şeker olmayan, margarin içermeyen tatlılar diyet yapanlar tarafından da tüketilebilir. Şeker koyulmayan tatlılar yeterli gelmiyorsa şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli ve bunlar az miktarda tüketilmelidir.

Tarçının kan şekerini dengeleyici özelliğinden faydalanmak için yenilen tüm tatlılarda az miktarda tarçın kullanılmalıdır. Diyet yapanlar için düşük kalorili ve onların tatlı ihtiyacını gidermeye yarayacak birçok diyet tatlı tarifleri de bulunmaktadır. Uzmanlar da tatlıyı tam olarak kesmenin mümkün olmadığını bildikleri için, diyet yapanlara az kalori içeren tatlılardan ara sıra az miktarda tüketmelerini önermekteler. Tabi ki bu tatlılar beyaz un ve şeker içermemeli, bunu unutmuyoruz.

Tatlıların Kilo Aldırmaması İçin Ne Yapmalıyız?

  • Tatlıların kilo aldırmaması için sütlü ve hafif meyve tatlılarını seçmeliyiz.
  • Tatlıyı aç karnına veya yemeklerden 2 saat kadar sonra yemeliyiz.
  • Tatlı kriziniz tutarsa ve tatlı yapacak durumda değilseniz, dışarıdan tatlı türü şeyler almak yerine hemen; 1 bardak yağsız sütün içine 1 kahve kaşığı toz tarçın ve çok az bal ilave ederek karıştırın ve bunu için.

Özellikle burada belirttiğimiz ilk 2 maddeye dikkat ettiğiniz taktirde tatlı yemek sizin için kilolara neden olan bir pişmanlık kaynağı değil, keyif veren bir alışkanlık olacaktır.

Tatlı yemek kilo aldırır mı sorusunun cevabı yazımızdan da anlaşılacağı üzere tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Doğru seçim yaparsanız ve tatlıyı doyumluk değil de tadımlık olarak yerseniz kilo almaktan korkmadan ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

Cevap bırakın