Topaz Taşının Özellikleri ve Faydaları

0

Tüm elementlerin, bitkilerin, minerallerin ve madenlerin içinde doğanın enerjisi gizlidir. Hepsi apayrı etkiler ve şifalarla yüklüdür. Sözgelimi doğal taşlar adıyla tanıdığımız rengarenk taşlar, içlerinde gizli olan şifa enerjisiyle hem evlerimizi ve bedenlerimizi süsler hem de bizlere sağlık ve güç verirler. İşte o taşlardan birisi de topazdır. İsminin telaffuzundan bile enerji yayılan topaz taşı tabiatta çeşitli renklerde bulunur.

Şeffaf yahut yarı şeffaf olabilen topaz taşının en yaygın ve sevilerek kullanılan rengi mavidir. Blue topaz olarak da bilinen mavi topaz, en güçlü, kudretli ve etkili taşlardan birisidir. Topazın pek çok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Bu da topaz taşını daha da değerli bir hale getirir.

Bereket taşı olarak da bilinen topaz taşının manevi olarak bolluk ve bereket çağırdığına inanılır.

Topaz taşının bilmediğiniz 5 faydası, bu taşı daha da değerli ve gizemli kılıyor.

Topaz taşı;

  • Ruhsal gelişim sağlar
  • Zalim ve kötü karakterdeki insanların zulmünden koruduğuna inanılır
  • Zeka ve kabiliyetleri geliştirir
  • Apansız gelişen tehlikeli durumlarda kişiye, bununla baş edebilecek sezgi gücü, akıl ve cesareti verir.
  • Ahlaksızlıktan koruduğu ve birbirini seven kişiler arasındaki gerilimleri azalttığı bilinir.

Sayısız faydasının yanında topaz taşı bu ilginç özellikleri ile de bilinir ve bu özellikler topazı daha da büyüleyici kılar.

Topaz taşının özellikleri ve faydaları bu kadarla sınırlı değil. Salgın hastalıklardan ve vebadan da koruduğuna inanılan topaz, göz hastalıklarına da iyi geldiği söylenen bir taştır.

Kişilerdeki sanatsal yönlerin açığa çıkmasını kolaylaştıran bir taş olan topaz, korkuların yenilmesine de yardımcı olur.

Zihne sakinlik veren ve bedenin gevşemesini sağlayan topaz; Başak, Aslan, Oğlak, İkizler, Yay ve Yengeç burçlarının değerli taşı olarak da bilinir. Topaz taşıOrtaçağ’da nazardan ve kötü enerjilerden korunmak için bilezik olarak sol kolda taşınırdı. Topaz taşının etkisini gösterebilmesi için mutlaka tene temas edecek şekilde takılması gerekir. Aşk taşı da denilen topaz taşı, günümüzde altın ve gümüş takılarda, değerli mücevherlerle birlikte, pırlanta takıların üzerinde sıklıkla kullanılmaktadır.   

En sık tercih edilen topazlar mavi, pembe ve smoky denilen tonlardadır. Mavi topazlar içinde en yaygın olarak tercih edileni swiss blue topazdır. Sky blue topaz ve London blue topaz da mavi topazın diğer tonlarıdır.

Topaz taşının mavi renk dışında gri, beyaz, sarı, turuncu, kahverengi, kırmızı gibi renkleri de vardır. Renksiz topaz da mevcuttur. Renksiz topaz aynı ağırlıkta olduğundan elmasla da karıştırılabilmektedir. Mohs ölçeği yardımıyla taşın renksiz topaz mı yoksa elmas mı olduğu anlaşılır.

Topazın rengi değişken de olabilmekte ve hatta güneş ışığında rengini kaybedebilmektedir. Sibirya’nın kahverengi topazının güneş ışığında beyazlaştığını söyleyebiliriz. 1700’lü yıllarda bir kuyumcu, Brezilya topazının hafifçe ısıtıldığında pembeleştiğini fark etmiş ve bu tekniği yaygın hale getirmiştir. Bu şekilde ısıtılan topazlara da Brezilya yakutu denilmektedir.

Topaz taşı kan dolaşımı ile alakalı problemlerde de son derece etkili bir düzenleyicidir.

Topaz taşı, kullanılan ilaçların etkisini göstermesini kolaylaştırır ve hızlandırır.

Astım, bronşit gibi rahatsızlıkları olan kişilerin tedavi sürecinde boyunlarına topaz taşı takmasının iyileştirici etki gösterdiği bilinmektedir.

Topaz taşı bağışıklık sistemini güçlendiren bir etki gösterir. Ayrıca tiroit bezi üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Uykuya dalmayı da kolaylaştıran topaz taşının, kişisel olgunluğu geliştirdiği ve muhakeme kabiliyetini de artırdığı bilinmektedir.

Topazın altıncı hissin daha kolay açığa çıkmasını sağladığı dahi söylenmektedir. Hatta öyle ki topaz taşından bahsederken kainat enerjisinin kişinin içine dolmasını ve evrenle bütünleşmesini kolaylaştırdığına dahi değinilmektedir.

Topaz taşı tüm bu faydalarının ötesinde büyüleyici bir estetiğe de sahiptir. Topaz taşı yüzük, topaz taşı kolye, bileklik gibi takılar hem gümüş, hem altın hem de pırlanta gibi diğer değerli taşlar üzerinde çalışılarak son derece şık tasarımlar elde edilmektedir.

Topaz fiyatı yüksek olan bir taştır. Takıda kullanılan topazın cinsi, büyüklüğü, işçiliği gibi hususlar da topaz taşı fiyatını etkiler.

Cevap bırakın