1 Haftalık Gebelik

1 Haftalık Gebelik

1 Haftalık Gebelik

40 hafta süren hamilelik yolculuğunda hafta hafta  size eşlik edecek belirti ve değişimlerle yaşamınızda yeni bir sayfa açılacak. Hamileliğin başlangıcı olan 1. hafta acaba neler yaşayacaksınız? 1 haftalık gebelik acaba nasıl bir deneyim? bedeninizde neler olacak? Gebeliğin ilk belirtileri neler? Hamileliğin ilk haftaları sizi neler bekliyor?

Hamile kalmaya karar verdiyseniz eğer, bu ve buna benzer sorular zihninizi kurcalamaya başlayacak. Öncelikle şunu belirtelim ki, hamileliğin 1. haftası sizin aylık periyodunuzdur. Şaşırtıcı gelebilir belki ama yumurta hücresi henüz döllenmese de gebeliğin 40 haftası, son adet  döngüsü ilk gününden itibaren sayılarak başlatılır; zira regl dönemi sonrasında döllenmemiş yumurta hücresinin yumurtalıklardan ne zaman salındığını hesaplamanın teknik açıdan mümkünatı yoktur.

Gebelik başlangıcı son adet tarihinizin ilk gününden itibaren başlatıldığı için, gebelik rahme yerleştiğinde 4 haftalık olmuştur. 4 hafta öncesinde rahimde gebelikten ve bebek varlığından söz etmek henüz mümkün değildir ve 1 haftalık hamilelik görüntüsü de haliyle yoktur. Regl bittiğinde yumurtalıklardan salınan yumurta hücresi 1-2 hafta içinde, döllenebilmek için fallop tüplerinde sperm hücresini bekliyor olacaktır. Eğer döllenme gerçekleşirse, döllenen yumurta rahme yerleşmek için fallop tüplerinden salıverilecektir.

En son görülen adetten yaklaşık 2 hafta sonra yumurtlama oluşacağı için, döllenme de bu günlerde meydana gelir. Bu sebeple hamileliğin  1. ve 2. haftasından söz etmek olanaksızdır. 3. haftada döllenme ve rahme doğru ilerleme ilerleme başlar. 4. haftada ise gebelik rahime ulaşır ve yerleşir. Ancak ultrasonla görülmesi için gebeliğin 5. ve 6. haftalara erişmesi gerekmektedir.

Doğum, yumurta döllendikten yaklaşık 38 hafta içinde başlar. Doktorunuz, hamilelik başlangıcınızı son regl periyodunuzun ilk gününden itibaren hesaplayacaktır. Aslında bu süreçte henüz yumurta sperm tarafından döllenmemiştir bile…

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Şunu her kadın çok iyi bilir ki hamileliğin ilk belirtisi adet günü başlangıcındaki gecikmedir. Bunun dışında başka belirtiler de vardır ama bu belirtiler kadından kadına değişim gösterir.

Hamilelik belirtileri içinde anne adayının kendini fazlasıyla yorgun ve bitkin hissetmesi de vardır. Bu durumda, hamilelikte yoğun olarak salgılanan progesteron hormonunun rolü büyüktür. Bu belirtiler hamileliğin 2. Haftasında kendini belli eder.

Göğüslerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik, gerginlik ve büyüme de yine hamilelikte ilk hafta belirtileri içinde yer alır. Bu belirtilere regl öncesi dönemde de rastlanmaktadır. Göğüslerde ağrı ve hassasiyet hamileliğin 2. haftası başlar, 4. ve 6. haftalarda en üst düzeye çıkar.

Hamilelik döneminde görülen cinsel isteksizlik 1. ve 2. haftalarda başlar.

Sinirlilik, duygusallık ve her an ağlamaya hazır olma gibi duygusal durumda değişimler özellikle ilk haftalarda bariz olarak hissedilir.

Hamilelik belirtileri ilk ay  anne adayı için biraz sarsıcı olsa da, ilerleyen haftalar içinde hızlı bir adaptasyon süreci ile anne adayı bu sürece alışacaktır.

Hamileliğin İlk Belirtileri

Gebeliğin ilk haftası belirtiler anne adayı tarafından bilinirse, hamilelikten şüphelenmek ve ona göre bir beslenme ve yaşam düzeni oluşturmak da mümkün olacaktır.

Gebelik belirtileri ilk hafta içinde kendini belli etmeye başlar.

 • Adet gecikmesi
 • Göğüslerde ağrı ve hassasiyet
 • Cinsel isteksizlik
 • Kasıklarda ağrı
 • Sürekli uyku hali ve yorgunluk
 • Bel ağrısı
 • Mide bulantısı, yanma ve ekşime
 • Vajina akıntısı
 • Karın ağrısı
 • Aşerme
 • Sık idrara çıkma
 • Kalp ritminde ve vücut ısısında artış
 • Sinirli ve fazla duygusal olma, ani tepkiler gebeliğin ilk belirtileri olarak yaşanmaktadır.

1 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebeliğin 1. ve 4. aylarında regl gecikmesi yaşayan anne adayı gebelik testi yapmış ve sonuç pozitif çıkmıştır. Gebelik testi idrar veyahut kan ile yapılabilmektedir; ancak bu testin idrar testi şeklinde yapılması önerilmektedir. Adet başlangıcı 3-5 gün geciktiğinde yapılan hamilelik idrar testleri güvenilir sonuçlar vermektedir hem de son derece pratiktir.

Hamileliğin ilk haftasıadet döngüsünün ilk gününden 7. güne kadar olan süredir. Hamilelik diyoruz ama bu ilk haftada aslında rahimde büyüyen bir fetüs henüz yoktur, sadece olası bir hamilelik için yumurtalıkların ve rahmin hazırlandığı süreçtir. O günlerde en uygun ve sağlıklı yumurta hücresi büyümekte ve anne bedeni gebeliğe hazırlanmaktadır.

Bu yüzden hamilelik belirtileri ilk hafta içinde henüz belli olmaz. Dolayısıyla ultrasonla 1 haftalık bebek görüntüsü saptamak da olası değildir.

Gebelik hormonu denilen HCG, 48 saat içerisinde ve hamileliğin ilk haftası yükselmeye başlar. Bu dönemde anne adayında mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, kokulara karşı hassasiyet, karın şişkinliği, memelerde büyüme, gaz oluşumu, iştahsızlık ve kalp çarpıntısı ilk hafta hamilelik belirtileri arasında gösterilebilir.

Hamilelik idrar testi pozitif çıktığında döllenmiş yumurta 1 milimetreden daha küçük boyuttadır. Yumurta ve sperm hücresi birleşip tek hücre haline gelmiş, daha sonra bu tek hücre de bölünerek 2, 4, 8, 16, 32, 64 gibi sayılarla hücreler bütününü meydana getirecektir.

Hamile kalmak isteyen kadınlar vitamin ve folik asit alımına dikkat etmeli, her gün 400 mikrogram folik asit almaya gayret etmelidir, Folik asit yeteri kadar alınmadığında bebeğin sinir ve beyin gelişiminde bozukluklar ve eksiklikler meydana gelmesi olasılığı yüksektir.

Bu dönemde sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımından kesinlikle uzak durulmalı, en küçük bir baş, diş, karın ağrısında dahi ağrı kesici kullanımından kaçınılmalıdır; aksi takdirde fetüste gelişim bozuklukları, solunum problemleri, düşük kilo sorunları, doğum sırasında meydana gelebilecek komplikasyonlar, hatta düşük bile yaşanabilir.

Bu dönemde rahat, stresten uzak, dikkatli ve özenli bir yaşam sürmeniz, bebeğinizin de sağlıklı ve rahat bir ortamda gelişmesine ve sıhhatli olarak dünyaya gelmesine vesile olacaktır.

1 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebelik teorik olarak rahime yerleştikten itibaren 4 haftalık sayılmaktadır. Bu yüzden 4 haftadan önce rahimde bir bebek varlığı ve gelişiminden söz edilemez dedik. Bu da şu anlama geliyor ki; 1 haftalık hamilelik ve 1 haftalık bebek görüntüsünden söz edemeyiz.  Adet döngüsü baz alındığında ilk gün gebeliği de başlatan gündür. Bu hesaba göre toplam gebelik süresi 280 gün, ya da başka bir deyişle 40 hafta sürecektir.


İlk haftada 2-3 ay önce yumurtalıkta gelişmeye başlayan yumurta hücrelerinden hızlı gelişim gösteren ortalama 20 yumurta, çevrelerinde sıvı dolu kesecikle büyüyerek kendi aralarında tabir caizse yarışa girer ve döllenme oranı en yüksek olan yumurta olmak için mücadele ederler. Beyinden gelen komutla en büyük kist çatlar ve yumurta karın boşluğuna bırakılır. İki adet kanamanın ortasında bir yerlere; adetin 10 ila 18.

Günleri arasına denk gelen bu dönem, kadının hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir. Çiftler eğer hamilelik planlıyorsa gün aşırı ilişkiye girmeleri gerekecektir. Bir regl döneminde hamilelik şansı % 20 civarındadır bu yüzden çiftler morallerini bozmamalı ve düzenli cinsel ilişki programını aksatmamalıdırlar.

Yumurta, karın boşluğuna bırakıldıktan sonra tüpler tarafından yakalanır ve 12 ila 24 saat süreyle döllenmeyi bekler. Döllenme gerçekleştiğinde hamileliğin ilk günleri başlamış olur.

2 Haftalık Gebelik →

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?