• TARİH: 13.07.2019
10 Haftalık Gebelik

10 Haftalık Gebelik

Evet sevgili anne adayı, gebelikte 10. hafta içindesiniz artık ve bu, hamilelik hikayenizin dörtte birini tamamlamak üzere olduğunuz anlamına gelir. Bu haftada içinizde büyüyen ve embriyo olarak adlandırılan canlıya fetus denmektedir. Hamilelikte 10. hafta bebeğinizde çok büyük gelişmelerin olacağı bir haftadır. Bebeğinizin hareketlerini siz henüz hissetmeseniz bile; o artık ellerini, kollarını ve bacaklarını hareket ettiriyor ve hareketlere karşı tepki veriyor. Aşama aşama izleyip heyecan, merak ve duygusallık içinde yaşayacağınız gebelik haftaları içinde 10. hafta bakın bebeğinize ve size neler getiriyor.

10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

10.hafta gebelik içinde anne adayının bedeninde her ne kadar dışardan bakıldığında büyük bir değişim gözlenmiyorsa da, aslında hamileliğin 10. haftası içinde vücudunuzda ve bebeğin gelişiminde büyük adımlar atılmaktadır.

Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür

Peki hamilelikte karın ne zaman büyür? Göbeğiniz henüz dışarıdan çok dikkatli bakılmadıkça belli olmasa da hafif bir şişlik oluşmaya başlamıştır. İlerleyen haftalarda ise karnınızdaki farklılık belirgin hal almaya başlayacaktır. 

10 haftalık bebek artık size kalp atışlarını duyurmaya başlayacaktır. Hamile anne adaylarının büyük bir kısmı, bebeğin kalp atışlarını dört nala giden bir ata benzetmektedirler. Anne adayları, bebeklerinin kalp atışlarını gebeliğin 12. haftasına kadar doppler cihazı ile işitirler ve bu an anne adayları için, içlerinde yeni bir canlının yeşeriyor olduğunu kanıtlayan eşsiz ve tarifi imkansız bir andır.

Gebe kalmadan önce neredeyse küçük boy bir armut ebatlarında olan rahim, gebeliğin 10. haftası içinde neredeyse greyfurt boyutlarındadır. 10. Haftada karnınız yuvarlaklaşmaya başlayacaktır. Bu haftada hamile giyim tarzı konusunda bazı seçimleriniz olmaya başlayabilir. 

Hamile kıyafetleri giyme konusunda sabırsızlanıyorsanız, hafif bol kıyafetler tercih etmeye başlayabilişiniz. Tabii bu sizin seçiminize kalmış. Ama hamilelik öncesi giydiğiniz kıyafetler artık dar gelmeye ve hafif sıkmaya başlamış olabilir. Özellikle büyüyen ve hassaslaşan göğüsleriniz yüzünden yeni sütyen alışverişi yapmanız gerekebilir. Bu haftada yürüyüş ve yavaş ve yumuşak hareketlerle yüzme, sizi hem güçlü hem de dirençli kılacaktır. Ancak siz gene de bu  egzersizleri yapmadan evvel doktorunuza danışmalısınız.

10 haftalık hamilelik maratonunuzda, sabah bulantılarınız, yorgunluk ve halsizlikleriniz hala vardır ama bu haftadan sonra ikinci üç aylık döneme ulaşmanıza 3 hafta kalmış olacak ve bulantılarınız ve diğer belirtiler hafiflemeye başlayacak. Bağırsaklar hala hormonlar yüzünden yavaş çalışıyor ve kabızlık sorununuz var öyle değil mi? Bu çok normal. Bol sebze, sıvı ve tahıl tüketimi size bu sorunun çözümünde yardımcı olabilir. Vücutta kan akışı yoğunlaştığından damarlar görünür hale gelebilir ve baş ağrısı da yaşıyor olabilirsiniz.

Rahmin kanlanmasını arttırmak için özellikle kollar ve bacaklarda damarlar genişler ve tansiyon seviyesi düşer.

10 haftalık gebelik annedeki değişiklikler anlamında bu evrelerden geçer.

Kadınlar haftalık hamilelik hesaplamalarını yapsalar bile yine de Kaç aylık hamileyim? sorusunun cevabını merak ederler. Hemen söyleyelim, 10 haftalık gebelik tam olarak 2 ay 21 günlüktür.

10 haftalık hamileyim diyen bir anne adayı;

Düşük

Hamilelikte anne-baba adayı için en ürkütücü ve travmatik olay şüphesiz düşüktür ve hamilelikte 10. haftaya girilmesine rağmen düşük tehlikesi ne yazık ki vardır. İlk trimester dönemdeki düşük riski, 10. hafta tamamlansa bile atlatılmış değildir. Düşüklerin %80-90’lık oranı, hamileliğin 13. haftasında görülmektedir.  Ancak bu düşükler anne adayının ters bir hareketinden değil, döllenmiş yumurtadaki kromozomal anomaliden kaynaklanır. Bazı düşükler de döllenen yumurtanın rahme tam anlamıyla yerleşememesi yüzünden gerçekleşir.

Düşük Belirtileri

Eğer lekelenme dahil ağır veya hafif her türlü kanama düşük belirtileri arasında yer alır. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında leke veya kan gelmesi %100 düşük yaptığınız anlamına gelmez. Bunun için hemen doktorunuza başvurmalısınız.

gibi şikayetler düşük belirtileri arasında yer alır.

Düşük Nasıl Olur

Peki düşük nasıl olur? Erken gebelikte kanama varsa ve ultrasonografide bebek ve kalp atışlarının görülmesi durumunda düşük tahdidi tanısı konur. Hamilelikte kanama, çok ciddi bir durumun işareti olabilir ve acil müdahale gerektirir. Rahim ağzında açılma olmaması da düşük tehdidini doğrular.

10 Haftalık Bebek Gelişimi

10 haftalık bebek anne karnında 5 cm. boy ve 6 gram ağırlığa ulaşmıştır. Hamilelik 10. hafta bebek açısında farklı gelişmeleri getirir. Bebek artık fetal dönem içindedir ve embriyo seviyesinden fetus evresine gelmiştir. Bebeğinizin gelişiminin en kritik bölümü tamamlandı denebilir. Organ ve dokular hızla gelişiyor, bebek artık sıvı yutmaya başlıyor, bağırsakları, böbrekleri, karaciğeri, beyni, yani hayati organları gelişmeye başlıyor.  

10. hafta bebek gelişimi  içinde herhalde artık idrarını yapıyor olması en ilginç ve heyecan verici gelişme olsa gerek.  10 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü ebat anlamında orta boy bir çileği andırır. Gülümsediğinizi görür gibiyiz. Evet artık o bir çilek büyüklüğünde ve kıpırdanmaya başladı bile. 10 haftalık gebelik görüntüsü almak için rutin kontrollerinize gittiğinizde ultrason cihazında onu görebilecek ve hareketlerini izlerken duygusal anlar yaşayacaksınız.

10 haftalık bebek gelişimi içinde eklem hareketleri de ilerlemenin ne denli hızlı olduğunun ispatı. Artık elleri bilekten esniyor, ayaklarını birleştirebiliyor, omurga taslağı beliriyor, belkemiği sinirleri omurilikten esnemeye başlıyor, beyni gelişiyor, bu yüzden alın kısmı bombe yapıyor, dirsekleri oluşmaya başladı, dişetlerinin altında dişleri oluşmaya başlıyor ve eğer cinsiyeti erkekse, minik bedeni testosteron üretmeye başlıyor. 10 haftalık bebek görüntüsü ana hatlarıyla böyledir.

Fetal dönem  içinde bebeğin doğuştan getireceği sakatlık riski azalıyor. 10 haftalık bebeğin gelişimi son derece hızlı ve yüz güldürecek cinsten. Hamilelikte haftalık bebek gelişimi evrelerini takip etmek, tıpkı sürükleyici bir filmi izlemek gibi. Sizce de öyle değil mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?