• TARİH: 15.07.2019
11 Haftalık Gebelik

11 Haftalık Gebelik

11.hafta gebelik başlıyor, şunun şurasında hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anla şimdiki hafta arasında epey fark var. Gebelikte 11 hafta içinde bebeğin tüm organlarının ana hatları oluşmuştur. Ölçü alınmış, elbise dikilmeye hazırdır.Böbrek gelişmiştir ve ilk idrar da üretilmeye başlamıştır. Baş ile popo arasındaki mesafe 44 mm’ye ulaşmıştır.  Sizi zorlayan bulantılar tam geçmese de azalmaya başlamıştır. Kesilen iştahınızı da yerine geliyor artık. Büyüyen rahim yüzünden sık idrara çıkma şikayeti de devam etmektedir.

Gebelik haftaları içinde 11. hafta ikili test ve buna benzer testleri için doktorunuz tarafından çağrılacağınız haftadır. Hamilelikte İkili test, trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18’li bebek doğum riski olup olmadığını gösterir. İkili test nasıl yapılır ve ikili tarama testi ne zaman yapılır? ikili test kaçıncı haftada yapılır? sorularının cevabını da verelim.

Gebelikte Yapılan Testler

 • Zeka testi bebeğin baş ile popo mesafesinin 45 ila 84 mm arasında olduğu haftalar olan 11. ve 14. haftalar arasında yapılabilmektedir. Bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ultrason ile, yine aynı gün kan verilerek beta HCG’nin serbest kısmı ve PAPP-A’ya bakılır. Bu testlerden alınan sonuçlar ve anne adayının yaş riski de birleştirilerek bir netice  çıkarılır.  Ancak ikili tarama testi ile bebeğin %100 sağlıklı yahut hastalıklı olduğunu söylemek güçtür. Fakat ikili test sonucu  yüksek riskli çıkarsa o zaman kesin tanı için  ileri tanı tetkiklerinin yapılması gerekecektir.
 • Ayrıntılı ultrason gebeliğin elzem olan testlerindendir. Ayrıntılı ultrason ne zaman yapılır? sorusunu ise,17-23. haftalar arasında şeklinde yanıtlayabiliriz. Fakat 17 ve “8, haftalarda daha sık yapılır. 20 ila 30 dakika süren uygulamada bir şüphe sezilirse 3-4 hafta sonra yeniden yapılabilir.
 • Ayrıntılı ultrasonografide bebeğin beyni, kafa içerisi, göğüs içerisi, omurga (belde açıklık),  kalp, karın organları, böbrekler, mide, barsak, kollar- bacaklar (el ve ayaklarda içe-dışa dönüklük), parmaklar (eksiklik-fazlalık), yüz, (yarık damak-dudak) gibi her organı ve uzvu detaylı biçimde incelenir. Ayrıca bebeğin suyu ve plasenta da(bebeğin eşi) değerlendirilir.

11 haftalık hamilelik aslında tüm hamilelik boyunca yaşayacağınız kabızlığın yoğun hissedildiği haftalardan biridir. Bakalım bu haftada anne adayında meydana gelecek diğer değişimler nelerdir?

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Hamilelikte 11.hafta annedeki değişiklikler sivilcelerde kendini gösterir. Bu haftada cildiniz sivilcelerden temizlenmeye başlar. Bunu aşmak için sivilceler için geliştirilmiş losyonlardan kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketin ve taze meyve yiyin. Saç dökülmesi biraz yavaşlar, saçlarınız ve tırnaklarınız daha hızlı uzar. Tabii ki bunun sebebi yine hormonlardır. Bulantılar azalmaya  başlar. Baş dönmesi ise devam eder. Psikolojik değişimler bu dönemde fazladır aslına bakarsanız tüm haftalar boyunca bu psikolojik dalgalanmaları yaşayacaksınız. Alıngan olacak ve vara yoka ağlayacaksınız, ama endişelenmeyin bu tepkiler gayet normaldir. Bu süreçte yaşayacağınız stres ve üzüntüler bebeği de etkileyeceğinden daha temkinli ve kontrollü olmalı ve bebeğinizin sıhhat ve rahatını düşünmelisiniz.

 • Gebelikte on birinci hafta içindekarnınız çok az belirgindir. Yani 11 haftalık gebelik öncesinde giydiğiniz kıyafetlerin, özellikle pantolonlarınızın bel çevrenizi biraz zorladığını fark edebilirsiniz. Fakat öyle ki bunu siz söylemediğiniz sürece dışardan bakan biri anlayamaz, hafif kilo artışı sadece sizin fark edebileceğiniz düzeydedir.
 • Gebelikte 11. hafta içinde sabah bulantılarının ve halsizliğin azaldığını ayırt edersiniz. Bu haftadan başlayarak birkaç hafta kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
 • 11 haftalık hamilelik yolculuğunda ve sonrasında kilo artışınız hızlanabilir. İkinci trimester döneme başlarken bebek gelişmek için daha fazla gıdaya gereksinim duyar. Bu da sizin biraz daha fazla kalori almanız demektir. Pek çok anne adayı ikinci trimester dönemde haftada 250-500 gr. arasında kilo artışı yaşar. İştah geri geleceği için kilo artışı da zor olmayacaktır.
 • Gebeliğin 11 haftası içinde pek çok anne adayı bacaklarında varis oluşumu fark eder. Ancak kaygılanmayız zira bu varis oluşumları doğumdan sonra geçer. Düzelmediği takdirde de tedavisi vardır. Varisin oluşma nedeni tahmin edebileceğiniz gibi artan kan dolaşımının damarları genişletmesidir. Rahim de büyüdüğü için damarlara baskı yaparak şişkinliğe neden olur.
 • Varis sorunu için varis çorabı alabilirsiniz. Kan dolaşımınızı rahatlatmak içinse dikkatli biçimde kendinizi zorlamadan yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Sadece bu haftada değil tüm haftalarda kafein tüketiminden kaçınmalısınız. Yapılan araştırmalar 200 mg. veya daha fazla miktarda kafein tüketen kadınlarda düşük riskinin, kafein tüketmeyenlere göre daha fazla olduğunu göstermektedir.

Kaç aylık hamileyimsorusuna şu yanıtı verebiliriz: 11 haftalık gebeyken 2 ay 3 haftalık hamilesinizdir. Başka deyişle 77 günlük gebesinizdir. 3 aylık hamileyim diyebilmeniz için 1 haftanız var.

Hamilelikte bel ağrısı ve hamilelikte sırt ağrısı hamilelikte en sık rastlanılan şikayetlerdendir. Bu şikayetler doğumdan birkaç ay sonra da kaybolur. Hamilelikte bel ağrısı giderek büyüyen fetusun bele ve karna baskı yapması sonucu ortaya çıkar. Bir sebep de vücuttaki bağlarda gevşeme yapan relaxin hormonlarınınartışıdır. Bu hormonlar vücudu gevşetir ki bebek doğum kanalından rahatça geçebilsin.

Hamilelikte kalça ağrısı ve hamilelikte sırt ağrısı azaltılabilir; bunun için uzun süre ayakta kalmayın, uzun süre yürümeyin, ağır eşya ve yük kaldırmayın, rahatsız pozisyonlarda uzun süre kalmayın ve sırtı rahatlatacak hareketler yapın.

Bir başka şikayet de hamilelikte kramp durumudur. Peki ya hamilelikte kramp neden olur? Bebeğinizin kalsiyum, magnezyum gibi minerallere olan ihtiyacının artması ve sizin yeterli mineral almayışınız kaslarınızda kramp şeklinde ortaya çıkar. Kramp en çok bacaklarda, kalça, bel ve karın kaslarında oluşabilir.

Bu durum dikkatle takip edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Eğer çok sık kramp girme şikayetini varsa doktorunuz size yardımcı olacaktır. Hamilelikte yan yatmak özellikle sol tarafa doğru bacakları kıvırarak yatmak en rahat edilen pozisyondur.

11 Haftalık Bebek Gelişimi

11 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü yaklaşık 4 cm’ye ulaşır bunu orta boy bir mandalina büyüklüğüne benzetebiliriz. 11 haftalık bebek gelişimi ellerde, diş oluşumunda ve bazı kemiklerin teşekkül etmesinde öne çıkan bir hafta olacaktır.11 haftalık bebek görüntüsü ilk haftalara göre hayli gelişme gösterir. Bu hafta düşük yapma ihtimaliniz %1’dir.Zira bebeğin düşmesine zemin hazırlayan dönem geride kalmıştır.

 • Hamilelikte 11. hafta bebek gelişimi içinde bebeğin el ve ayak parmakları artık birbirinden ayrılmaya başlar. Gözler kapalıdır fakat bu durum, göz kapaklarının altında iris tabakasının gelişmesine engel oluşturmaz. Hamilelikte 11 hafta içinde bebeğin böbreklerinde idrar üretimi başlar ve bu sebeple bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısının miktarı da artar.
 • 11 haftalık anne karnındaki bebek ruhsal açıdan da gözlemlenir. Evet yanlış okumadınız. Bebekte 5 duyu anne karnında oluşur ve karın içinde gelişen ilk duyular tat alma ve dokunma duyularıdır. Bebeğiniz bu haftadan başlayarak rahim içine dokunmaya ve burayı tanımaya başlar. Bazen kendi göbek kordonuna da dokunur ve hisseder.
 • 11 hafta gebelik görüntüsü içindeki bebekte tat alma duyusu gelişir zira amnion sıvısının tadını bu dönemde alır. Kokuyu da bu dönemde alan bebek, işitme duyusuna 24. görme duyusuna ise 32. haftalarda ulaşır.11 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu? sorusunu ne yazık ki kesin sonuç için 20. haftayı beklemeniz gerekecek şeklinde yanıtlayabiliriz.

11 haftalık hamileyim diyen anne adayı ve bebeğindeki gelişmeler bu şekildedir.

← 10 Haftalık Gebelik   12 Haftalık Gebelik  →

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?