3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

Geldik hamilelik denilen duygusal filmin en kritik sahnelerinden birine… Hamilelik süreci bir metematik üzerine kurulu ve bu da metematiksel ama bir o kadar da duygusal bir film… Sevgili anne adayı, siz belki farkında değilsiniz ama hamileliğin 3. haftasında döllenme gerçekleşiyor.

Filmin konusu ise kısaca şöyle: yumurtalıktan salınıp tüp boyunca rahme doğru ilerlemekte olan yumurta hücresi, karşıdan gelen bir sperm çetesine rastlar. Ancak bu çetenin içinden sadece bir tane sperm hücresi, yumurta hücresinin üzerindeki “zona pelusida” denilen zırh tabakasını kırarak yumurta hücresinin içine sızmayı başarır. Buna spermin yolculuğu da diyebiliriz. 

Spermin yumurtaya ulaşması veya spermin yumurtaya girişi ile yumurta hücresinin üzerindeki zırh tabakası daha da kalınlaşır ve çeteden gelecek bir başka sperm ihtimaline karşı kendini korumaya alır. Bu arada ilişkiden sonra spermin yumurtaya ulaşma süresi 10 dakika sürer. Yumurta hücresine sızmayı başaran çetenin en hızlı ve en çevik sperm hücresi kendi genetik kodunu yumurta hücresi ile birleştirir.

Döllenme nedir? sorusu burada cevap buluyor. İşte bu olaya döllenme, diğer bir deyişle fertilizasyon; döllenmiş yumurta ve yeni oluşacak yaşama da zigot denilir. Bu dönem, yeni doğacak bebeğin hem tüm genetik haritasını ve hem de kız mı erkek mi olacağını, yani cinsiyetini belirler.

Yerleşme Kanaması

İmplantasyon kanaması halk arasında “üstüne görme” olarak da bilinen gebelik erken belirtilerinden biri olan bu durum, döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülür.

İmplantasyon kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında görülür dedik ve bu kanama döllenmeden yaklaşık 6 ila 12 gün sonra görülür. Kanama denilen durum aslında lekelenme tarzındadır ve fazla değil birkaç gün sürer.

İmplantasyon kanaması regl başlangıcından 1 hafta önce olacağı gibi, regl dönemi başlangıcına da denk gelebileceğinden pek çok kadın tarafından regl kanaması ile karıştırılabilmektedir. Birbirinden ayıran en önemli ayrıntı kanamanın yoğunluğudur. Yerleşme kanaması, regl kanamasına göre hem daha kısa sürer hem de yoğunluğu azdır ve daha çok lekelenme tarzındadır. Rahimden gelen pembemsi bazen de kahverengiye çalan akıntı, lekelenme olarak bilinir. Aradaki bu farkı hissettiğinizde, eğer hamilelik gibi bir olasılığınız da varsa hemen doktorunuza müracaat ederek gerekli testleri yaptırmanız yerinde olacaktır.

Döllenme Geç Döllenme

Adet periyodunun 28 günden geç gerçekleşmesi geç yumurtlama olarak bilinir. Yumurtlama ilk adet gününden itibaren 14. gün olarak varsayıldığına göre, 14 gün geçmesine rağmen yumurtlama olmadıysa adet kanaması da gecikecektir. Bu da planlana bir gebelik varsa bu tarihte bir kayma oluşturacaktır.

Geç yumurtlama durumu yaşayan kadın, o ay içinde hamile kalırsa adet görmez ve hamile olduğunu da fark etmez. Geç yumurtlama ve geç döllenme sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmaz. Geç döllenme yalnızca anne adayının gebelik sürecini normalden daha uzun hesaplamasına sebep olabilmektedir.

Geç döllenme, anne adayını sadece gebelik haftasının hangi diliminde olduğu konusunda yanıltabilir. Bunun haricinde herhangi bir sorun oluşmaz. Yaygın bir kanıya göre düşük, kanama ve buna benzer sorunlara yol açmaz. Geç döllenme bebeğin cinsiyetini de hiçbir şekilde etkilemez.

3 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebelik haftaları içinde üçüncüsü belki biraz kanamalı geçebilir; ama endişeye mahal yok zira bu durum o müjdeli haberin gerekçesi olabilir. Hafif kanamanın yanı sıra kendinizi biraz yorgun ve göğüslerinizi de büyümüş hissediyorsanız, bular hamilelikte ilk belirtiler olabilir.

Bu yaşananlar dışında hormonlara bağlı olarak ani ruhsal değişimler, gelgitler, psikolojik dalgalanmalar yaşıyor ve siz bunları normal tepkiler olarak görürken, aslında yakınınızdakiler bunların ani davranış ve ruh hali değişkenlikleri olduğunu anlıyorsa, gebelik süreci içinde ilerlediğinizin kanıtlarından birini daha yaşıyorsunuz demektir.

Hormonlar aynı zamanda sizin kendinizi gün içinde  feci şekilde bitkin hissetmenizin de sorumlularıdır aynı zamanda. Daha bitmedi! Neredeyse 10-15 dakikada bir geliveren tuvalete gitme ihtiyacı da, büyümeye başlayan rahmin baskısı ile faaliyete geçen mesane hareketleri sebebiyle oluşmaktadır ve bu da hamilelikte ilk belirtiler olarak dikkat çeker. Ve hazırlıklı olun geriye kalan 37 hafta boyunca bu durumu her gün çok sık yaşayacaksınız. 3.haftada artık sabah bulantılarını da yaşamaya başlayacaksınız. Kokulara karşı olan duyarlılığınız artacak, en ücra köşelerdeki kokuları bile alacak ve sürekli mide bulantısı hissiyle cebelleşmek zorunda kalacaksınız. Bu arada vücut ısınız da yükselecek ve birkaç gün aynı seviyede kalacaktır.

Belki de birkaç saatlik hamile olduğunuz bu haftada eğer bunun henüz farkında değilseniz, vücudunuzda beliren ufak çaplı değişimleri belki regl öncesi gerginlik ve hormonal dengesizliğe, belki de hazımsızlık yahut üşütme gibi sıradan sebeplere yoracaksınız muhtemelen. Eğer durumun farkında olmadığınız bu süreçte diyete başlarsanız bu hiç de uygun bir zamanlama olmayacaktır.

Hamileliğin ilk haftaları olan bu süreçte yoğun ve sarsıcı egzersiz, sauna, jakuzi gibi sıcak ve bedeni zorlayan aktivitelerden uzaklaşmanız gerekecek.

Bu dönemde vitamin alımına da başlamanız gerekecek. Düzenli olarak her gün 400 mikrogram folik asit alın ve besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Folik asiti hap şeklinde almak istemiyorsanız, folik asit açısından zengin besinler olan dana ciğeri, börülce, yer fıstığı, ıspanak ve portakal suyunu düzenli olarak tüketebilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir markalarca üretilmiş mısır gevrekleri de folik asit ihtiyacınızı tek bir kase ile temin edebilir.

← 2 Haftalık Gebelik         4 Haftalık Gebelik →

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?