Sağlık

30lu Yaşlarda Cilt Bakımı

Orta yaş öncesi olan 30 lu yaşlarda cildinize yapacağınız bakım ilerleyen yaşlarda daha genç görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar. 30 sene boyunca yüzünüzü etkileyen birçok malzeme kullanmış ve deriniz bunları depolamıştır.

30 Yaş Cilt değişimleri

30 yaşından itibaren ciltte değişiklikler gözlemlemeye başlarsınız. Cildiniz daha esnektir. Eski kalın deriniz gitmiş yerine ince ve daha hassas bir cilt gelmiştir. Bunlardan yola çıkarak, ciltte kırışıklıkların ilk belirtileri görülmeye başlamıştır. Göz çevresinde görülen ince kırışıklıklar bayanları tedirgin etmeye başlar. Bu yaşlarda uygulanacak en güzel cilt bakımı; güneş kremidir. Güneş kremi sürmeden dışarı çıkılmadığı sürece; cildiniz daha geç kırışır.

30 Yaşlarında Yüz neden Yaşlı Görünür

30 yaşına gelmeden önce ne tür besinler yediniz? Çok sigara içtiniz mi? Sıvı tüketimine özen gösterdiniz mi? Bu soruların cevaplarını tam olarak veremiyorsanız; cildinizdeki değişime büyük bir hızla şahit olursunuz. 20li yaşların başında iken bu kremlere başlanması gerekir. Ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyidir. Alınan önlemler cildin daha geç bozulmasına neden olur. Fazlası ile sigara içen 30lu yaşlardaki bayanlar; 10 yaş daha yaşlı gözükürler. Cilt diriliğini kaybettiği için o canlılık kalmaz. Su tüketmeyen kişilerin ciltlerine dikkat ediniz. Hücre bölünmesi sağlıklı olmadığı için; cilt üzerinde bir matlık vardır. Gözenekler çok geniştir. Gözenekli cilde sahip kişiler; az su içer. Suyun vücuda, sevilmese de alınması gerekir. Çok hayati bir sıvıdır.

 30’lu Yaşlarda Cilt Bakımı Önerileri

 1. 30lu yaşlarda göz çevresi kremleri her gece uygulanmalıdır. Bir gün bile atlanmadan kullanılması gereken göz kremleri; kaliteli ve uygun fiyatlı olmalıdır.
 2. Ciltte gözenek açıklığı mutlaka olacaktır. Maden suyu ve limon karışımını, buz kalıplarında dondurarak yüzünüze sürebilirsiniz. Her sabah bir tane yüzünüzde gezdirirseniz; daha canlı bir cilde kavuşursunuz. Maden suyunun gözenekleri kapatma etkisi de vardır. Şikayetçi bayanlar, 5 dakikalarını harcayarak bu işlemi yapabilirler.
 3. Boyun kırışıklıklarının da ufak çizgiler halinde belirmeye başladığı yaşlardasınız. Boyundaki çizgiler incede olsa moralinizi bozar. Bunun için iki elinize nemlendirici krem sürerek; boyuna yukarı doğru masaj yapmalısınız. Kırışıklıkların açılması çok zordur. Fakat uzun sürede imkansız değildir. Her gün yapılan bu masajla birlikte boyundaki çizgiler belli belirsiz bir hal almaya başlayacaktır.
 4. Cildin yaşlanma belirtileri yanaklarda da görülmeye başlar. Yanaklar çok yumuşamıştır. Artık eskisi gibi sert değildir. Yumuşak hale gelen yanaklar 50li yaşlarda da sarkmaya başlayacaktır. Bu yüzden yüz yogası hareketlerini her gün uygulamanın zamanı gelmiştir. Her gün uygulanan yüz jimnastikleri cildinizi yukarı doğru toparlayacaktır.

Yüz Jimnastik hareketleri

 • Göz çevresi: Göz çevresi kırışma ve şişliklere çok müsaittir. Her iki elinizin işaret ve orta parmağı ile şakaklardan tutup geriye hafifçe çekin ve gözlerinizi kapatıp açın. Bir de, orta parmağınız ile kaşlarınızı tutup yukarı doğru kaldırın ve aşağıya bakın. Bu işlemleri günde 15 er kere 10 ar saniye tekrarlarsanız şişlik ve kırışıklar azalacaktır.
 • Yanak kasları: Gevşeme ve çizgi oluşmaması için “U” ve “X” harflerini çok fazlaca tekrar etmenin ve elmayı ısırarak yemenin gerektiği yanaklara, geriye doğru gerip 10 saniye bekleterek jimnastik yaptırabilirsiniz. Bu hareket de günde 15 defa tekrarlanmalı.
 • Gerdan sarkması: Boynunuzu ileri uzatın ve alt dişlerinizi üst dudağınıza değdirip bırakın ve bu işlemi günde 15 kere tekrarlayın. Elinizi yumruk yaparak çene altına koyun ve yumruğunuzu yukarı doğu itin. Bunu yaparken aynı anda da ağzınızı açmaya çalışın. Elinizi yüzünüzün bir yanına koyarak kafanızı itin, aynı zamanda da başınızla bu itmeye karşı durmaya çalışın. Tüm bunları yaptıktan sonra aşağıdan yukarıya doğru elinizle boynunuza masaj yapın.
 •  Boyun Sarkması: Yatağın üzerine sırt üstü uzanın omuzlar yatağın köşesinde olmak üzere, başınızı yavaşça sarkıtabildiğiniz kadar aşağıya bırakın. Sonra başınızı yavaş bir şekilde yere paralel olacak şekilde yukarıya doğru kaldırın. Bu işlemi sabah ve akşam 10 ar kez tekrarlayın.
 • Ağız Çevresi: Dudaklarınızı o harfini söylerken geldikleri konuma getirin, başparmağınızı burun altına koyup, orta parmağınız ile başparmağın yanından başlayarak dudak altınıza kadar 10 ar defa masaj yapın.
 • Alın kırışıklıkları: İşaret parmağınız ile, alnınızın ortasına bir daire çiziyormuş gibi yaparak masaj yapın.

Kaynaklar

 • 30 yaşından sonra cilt bakımı yetmez
 • 25-30 yaş arası cilt bakım ürünleri
 • Yaşlanmak istemeyenlere cilt bakım önerileri
 • Vichy 30 yaş cilt bakım Ürünleri
 • 30 yaş göz kremi
 • Anti Aging Krem
 • Roc göz kremi 30 yaş
 • Loreal 30 yaş cilt bakım Ürünleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı