Home

5 Haftalık Gebelik

5 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 5. haftası içindesiniz artık ve 5 haftalık hamilelik durağında minik bebeğiniz artık neredeyse bir susam tanesi kadar. Henüz uzuvları tam anlamıyla oluşmadığı için kurbağa yavrusuna da benzetebiliriz onu. Büyük bir hızla büyümeye devam eden fetüs, iç deri (endoderm), orta deri (mezoderm) ve dış deri (ektoderm) olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşuyor. Bu yapılar, gebelik haftaları ilerlerlerken yaşanacak süreçlerde doku ve organların biçim ve ana hatlarını oluşturacak parçalardır. Bebeğiniz ilmek ilmek, teğel teğel, parça parça oluşuyor. Hafta hafta gebelik takibi yaparken, her hafta birbirinden değişik gelişmelerin varlığını görmek özellikle anne adayını farklı bir heyecan dalgasının içine itiyor.

Hamilelikte 5. hafta içinde bebeğin omurilik, beyin, omurga ve sinirlerinin oluşmaya başlayacağı sinir yolu, en dış tabakada yani ektoderm tabakasında gelişmeye başlıyor. Bu tabakada aynı zamanda bebeğin saç, deri, tırnak, meme, diş mineleri ve ter bezlerinin de gelişimi de gözlemleniyor. 5 haftalık bebek gelişimi sırasında, orta tabaka olan mezodermde kalp ve dolaşım sistemi belirginleşmeye başlıyor. Öyle ki, bebeğin kalbi odacıklara bölünmeye, atmaya ve kan pompalamaya başlıyor. Mezoderm tabakasında ayrıca bebeğin, kıkırdak, kas, kemik ve deri dokusu da oluşmaya başlıyor. İç tabaka olan endoderm ise, bebeğin, idrar sistemi, karaciğer, pankreas, tiroit, bağırsak, akciğer gibi organlarının formlandığı yer olarak, bu gelişmelere sahne oluyor. Bebeğin besinini ve oksijenini sağlayan göbek bağı ve plasenta ise bu aşamalarda hep görevi başındadır.

5 haftalık hamileyim ve karnımda neler olup bittiğini merak ediyorum diyorsanız işte olan biten her şey gözünüzün önünde… Hamileyim diyen her kadın aynı zamanda kendi bedeninde 2 kişilik bir hayat döngüsü sürdüğünün de bilincindedir ve hiçbir detayı atlamak istemez.

Beta HCG değerleri de hamilelik haftaları ilerledikçe kandaki oranını değiştirir. Beta HCG, bilindiği gibi, gebe kalındıktan sonra salgılanan bir hormondur ve bu hormon oranı, döllenmeden 1 hafta önce normal oranın üzerinde salgılanır. Beta düzeyi kanda 10’dan yüksek olduğunda hamilelik varlığı yönünde netice verir. Bu oran yükselince, idrarda da ortaya çıkar.  Buna göre 5. Hafta gebelik sürecinde kandaki HCG seviyesi 20-7300 dolaylarındadır.

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Hamileliğiniz gitgide ilerliyor, hafta hafta gebelik gelişimi devam ediyor  ve gebelikte 5. haftaya geldiniz bile. Hamilelik 5. haftadan itibaren, bilhassa sabah saatlerinde şikayetleriniz biraz fazlalaşabilir. Sık idrara çıkmaya başlayacaksınız ve göğüslerinizdeki hassasiyet, gerilme, şişkinlik ve doluluk hissi dikkatinizi çekecek.

5 haftalık hamilelikte her ne kadar bu dışarıdan bakıldığında tam olarak anlaşılmasa da, artık kendinizi fizyolojik ve psikolojik anlamda hamile gibi hissedersiniz. Karnınız daha büyük görünür. Her ne kadar 14. haftaya kadar rahim, pelvisten çıkmasa da pek çok kadın karın bölgesinde bir farklılaşma hisseder. Eğer hala hamile olduğunuzu farkına varmadıysanız, pek çok kadının düştüğü yanılgıya düşerek, bu durumu adetinizin gecikmesine yorabilirsiniz.

Adet gecikmesi yaşıyorsanız vakit geçirmeden hemen bir  gebelik testi alın zira eğer gebeliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan olumsuzluklardan birini; özellikle  dış gebelik gibi hayati risk taşıyan bir komplikasyon yaşıyorsanız bunu da gebe kaldığınızı anladıktan sonraki muayenede öğreneceksiniz demektir. Erken müdahale edilmeyen dış gebelik komplikasyonlarının anne ve bebeğin hayatını riske attığını unutmayın ve adet gecikmesi yaşadığınızda ve aktif de bir cinsel hayatınız varsa, mutlaka gebelik testi yapın yahut yaptırın.

Hamile kalan bir kadın anne adayı olma yolunda ilk adımı atmıştır ve büyük bir heyecan içindedir. Hamilelikle ilgili ne kadar kaynak varsa okumak ve bilmek arzusundadır. Hamilelik boyunca karşınıza çıkacak ve hayatınızda olacak pek çok terimi de bu süreçte öğrenirsiniz.  Sözgelimi gebelik kesesi veya bebek kesesi ne demektir bir bakalım dilerseniz…

Tekil Gebelik Kesesi

Sperm hücresi yumurta hücresini döllediğinde hamilelik süreci başlar. Hamilelikte oluşan keseye de bebek kesesi yahut gebelik kesesi denir.  Gebelik kesesi içinde bir sıvı bulunur ve bebek bu sıvı aracılığıyla dışardan gelecek darbelere karşı korunuz. Keseyi bir nevi muhafaza torbası olarak da düşünebiliriz. Ultrason görüntülerinde bu kesenin görünmesi gebeliği kesinleştirir. Fakat eğer 7 ve 8. haftaya kadar embriyo görülemezse bu durumun, boş gebeliğe işaret etme olasılığı yüksektir.

Gebeliğin ilk haftalarında doktorunuz Beta HCG testi ister ve bu testle hamilelik başlangıcıyla salgılanmaya başlanan ve gebelik hormonu da denilen Beta HCG hormonunun seviyesi ölçülür. Önce kandan gebelik testi, daha sonra da idrardan gebelik testi yapılır. Pozitif çıkan testler sonucunda ultrasonografide embriyo görünür. Kadın doğum uzmanının size kesin olarak gebe olduğunuzu söyleyebilmesi için, gebelik kesesini görebilmesi gerekir. 

5 haftalık hamilelik görüntüsü  alınırken doktorunuz aynı zamanda bebeğin kalp atışlarını da duyabilir. Peki ya gebelik kesesi kaçıncı haftada görülür? Gebelik kesesi kendini ancak 4 buçuk 5 hafta sonra gösterir.  Ultrasonda bebek kesesinin görülebilmesi için Beta HCG değerinin 5000-6000 düzeyinde olması gerekmektedir. Eğer 2 veya daha fazla kese varsa, bu durum çoğul gebeliğe işaret eder. Peki bebek kesede ne zaman görülür? Karın ultrasonografisi ile 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları ve gebeliğin 8. haftasında da bebeğin kendisi görülür. Vajinal ultrasonla ise 6 gün önceden bu görüntülerle karşılaşmak mümkündür.

İkiz Gebelik Kesesi

Gebelikte 5. hafta içinde 5 haftalık gebelik kesesi rahim içinde yaklaşık 1 cm. büyüklüğe ulaşır. Bu sırada kandaki Beta HCG oranı 1500-2400 seviyesine ulaşmıştır.

5 haftalık gebelik kesesi kaç mm olmalı?

Sorusunu da şöyle yanıtlayalım: Fetüs ya da embriyo, gebelik kesesi içinde büyük bir hızla gelişirken 2 ila 5 mm boyutlarına ulaşır.

Gebelik kesesi ise ultrason yardımıyla 5. haftada rahim içinde gözlemlenmeye başlar. Boyutları 1 cm. kadardır. Gebelik kesesi kalınlaşan rahim duvarında 8-10 mm boyuta ulaşır ve rengi koyu bir halkaya benzer. Her gün 1-2 mm kadar da büyüme gösterir.

Hamilelik 5. hafta belirtileri anne adayında kendini sabah yorgunlukları, bulantılarla hissettirmeye başlar. Yemeklerle beraber sıvı alınmamalı, az miktarlarda yenmeli, yemekten sonra düz yatılmamalı, ağırlıklı olarak soğuk besinler tüketilmelidir. Gebelikte 5.hafta  annedeki değişiklikler  arasında,memelerde hassasiyet, sürekli uyku hali melankolik ve depresif  ruh hali yaygındır.Diğer haftalarda olduğu gibi sık idrara gitme durumu da vardır; zira uterustaki büyüme, idrar kesesini baskılayıp kapasitesini azalttığı için, en azıcık bir idrar yoğunluğu bile size sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissettirecektir.

Hamile kadının bu haftalarda cinsel yaşantısına kısıtlama getirmesine gerek yoktur. Bebek zaten anne rahminde dış etkenlere karşı korunaklı durumdadır. Ancak eğer vajinal kanama olursa doktor tarafından bir süreliğine cinsel ilişkiye ara verilmesi istenebilir. Eğer vajinal kanama yoksa cinsel hayatı kısıtlamak da gereksizdir.

Gebeliğin ilk haftalarında beslenme, süt ürünleri, yumurta, kırmızı et, balık, yeşillik, ceviz, badem, kuru incir  gibi gıdalar açısından zengin olmalıdır.özellikle ilk 3 ay omega 3 ve  6 asitlerini almaya ve haftada 1 kez muhakkak balık yemeye gayret edilmelidir.Anne adayı iyi beslenmeli, stresten ve sigara dumanından uzak durmalı ve istirahat etmelidir.

Hamilelikte folik asit alımına dikkat etmeye ve özen göstermeye devam edilmeli, folik asit gereksinimi, ya gıdalarla yahut hap desteğiyle mutlaka karşılanmalıdır.

5 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğin omurilik, beyin, omurga ve sinirlerinin oluşmaya başlayacağı sinir yolu, en dış tabakada yani ektoderm tabakasında gelişmeye başlıyor. Bu tabakada aynı zamanda bebeğin saç, deri, tırnak, meme, diş mineleri ve ter bezlerinin de gelişimi de gözlemleniyor.

5 haftalık bebek görüntüsü baş ve kolların tam anlamıyla olmasa da ana hatlarıyla belirdiği bir basamaktır.Hızlı beyin gelişiminden dolayı başı vücudundan daha büyük olacak şekildedir.Ayrıca burun çukuru da belirginleşmeye başlamıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close