• TARİH: 22.08.2019
6 Haftalık Gebelik

6 Haftalık Gebelik

6 Haftalık Gebelik

40 hafta sürecek heyecanlı bir yolculukta geldiniz hamileliğin 6. haftasına… Bu hafta içinde embriyo şekil bulmaya başlıyor. 5. Hafta hamilelik sürecinde gelişen 3 tabakadaki organ ve uzuvların ana hatları, hamileliğin 6. haftası içinde iyice şekillenmeye başlıyor.

Embriyo gebelikte 6.hafta sonunda ortalama 3-5 mm boyutlarına ulaşıyor. Dolaşım sistemi oluşmaya ve vücuda kan pompalamaya başlıyor. Kalbin kasılma kabiliyeti başlıyor ve doppler ultrasonografi sayesinde bebeğin, bu seyirde ortalama 2 mm olan kalbinin ilk tık tık’ları duyulmaya başlıyor. Bu da gebelik haftaları içinde belki de en heyecanlı dönemeç girdiğiniz gösteriyor.

6 haftalık gebelik yolculuğunda embriyoda artık yüz hatları, baş, omurilik oluşumu başlıyor ve el ve kollar, kabartı biçiminde belirginleşiyor. Bağırsakların oluşumu, daha sonra gerçek yerine taşınmak üzere karnın dışında gerçekleşiyor.

Hamilelik Testleri

Hamilelik yolculuğunuz başlamadan önce,

  • kan sayımı
  • pap-smear
  • TSH incelemeleri
  • ultrason muayeneleri

muhakkak yaptırılması gerektiğini unutmayın. Bebeğiniz sağlıklı ve eksiksiz gelişsin istiyorsanız, hamile kalmadan en az 6 hafta önceden başlamak kaydıyla folik asit almaya başlamalısınız.

Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Peki ya ultrasonda bebek ne zaman görülür? Ultrasonda bebeğinizin hamileliğin 5. Ve 6. Haftasında görülmesi mümkündür.

Bir diğer test ise, adet gecikmesi yaşadığınızı tespit ettikten sonra yaptıracağınız gebelik testi pozitif çıktığında, hamilelik kesesinin rahim içinde olup olmadığını anlamak için mutlaka hekiminize başvurarak gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Hamilelikte asıl zorlu ve dikkatli olunması gereken süreç, bebeğin kalp atışlarının duyulduğu süreçtir. Bu zamandan başlayarak hekiminizin size vereceği kontrol günlerine eksiksiz riayet etmeli ve ne gerekiyorsa ihmal etmeden uygulamalısınız.

Hamileliğiniz boyunca vitamin, omega3, kalsiyum ve magnezyum almalı veya bu değerlerle yüklü besinleri yeteri kadar tüketmelisiniz. Hamileliğiniz boyunca yaptıracağınız kan sayımı da demir eksikliği varsa tespit edilmesini ve bu yönde çözüm geliştirilmesi sağlayacaktır.

Hamilelik tespit edildiğinde yapılacak ilk kontrol, gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığının test edilmesi yönünde olacaktır. Eğer hamilelik buğularına rağmen, gebelik kesesi rahim içinde görülmezse dış gebelik riskine karşı tetkik yapılması gerekecektir.

Hamilelikte Yapılan Testler

6. hafta hamilelikte yapılan testler içinde en önemlilerinden biri de;

  • vajinal ultrason
  • embriyoda kalp atışlarının tespit edilmesi olacaktır.

7. Hafta sonunda hala kalp atışları tespit edilmezse, gebeliği sonlandırmak gerekecektir. Eğer her şey yolunda gider ve bebeğin kalp atışları tespit edilirse, hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için diğer testlerin yapılması gerekecektir.

6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

6 haftalık hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda gebelik hormonlarının yükselmesine bağlı olarak bazı değişimler başlar.Gebelikte 6. hafta annedeki değişiklikler hem fiziksel hem de ruhsal anlamda hissedilecektir.

Anne adayında bu haftalarda duygusal açıdan duyarlılık, bazen asabiyet ve olur olmaz her şeye ağlama isteği gelişir. Bu duygu dalgalanmaları anne adayında stres oluşturacağından, sakin olmaya çalışmak, gelişmekte olan bebeğin de sağlığı açısından mühimdir.

Hamilelikte 6. hafta içinde rahim boyutunda genişleme olacağından, sanki adet yaklaşmışçasına ağrı ve gerginlik hissi oluşabilir. Büyüyen rahmin, idrar torbasına yapacağı baskı da anne adayında sık idrara çıkma isteği oluşturur.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısıözelikle sabah saatlerinde hissedilen mide bulantısı ve baş ağrısı da yine 6 haftalık gebelik belirtileri olarak yaşanan belirtilerdir. Aslında hamilelikte bulantı 40 hafta boyunca ara ara da olsa sizi yoklayacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?

Hamilelikte bulantı ne zaman başlarsorusunu özellikle  ilk gebeliğini yaşayacak olan deneyimsiz anne adayları merakla sorar, zira hamilelik bulantıları gerçekten de sevimsiz ve konforu etkileyen şikayetlerdir. Hamilelikte bulantı 2. Haftadan itibaren başlayacak ve 40 hafta süresince kimi anne adayında daha sık, kimi anne adayında ise daha seyrek olarak hissedilecektir.

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir? sorusuna en çok cevap aradığınız dönemlerdesiniz. Tuzlu krakerler, taze zencefille hazırlanmış ve taze demlenmiş çay, çayınıza birkaç damla limon damlatmak, zencefil ve limon koklamak da hamilelikte mide bulantısı için başvurulacak çözümler olarak hafızanızda bulunsun.

Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği biliniyor. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içebilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Vücudu susuz bırakmak, az su tüketimi gibi sebepler de mide bulantısını tetikleyebilir. Taze sıkılmış meyve suları içerek de hem susuzluğunuzu gidermiş, hem de vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almış olacaksınız.

Hamilelikte kilo alımı

Jinekolojik muayene vasıtası ile rahim ve vajinadaki değişmeler saptanabilir.. Hamilelikte bulantı ve kusma yoksa, anne adayı yavaş yavaş kilo almaya başlar. Ancak bulantı ve kusma nedeniyle bir miktar kilo kaybı da olsa bu bebek gelişimini olumsuz yönde etkilemez.. Genellikle 12 haftada  ortalama 1 kilo alınmaktadır

Hamilelik 6.hafta içinde bağırsak düzeninde değişiklikler, sindirim güçlüğü ve kabızlık sık rastlanılan 6.hafta gebelik belirtileri ve şikayetleridir.

İlgili yazı: Hamilelikte karın büyümesi resimli

6. Hafta Gebelik Belirtileri

  • Mide yanması
  • hassasiyet
  • ağrı
  • ekşime ve hatta kimi durumlarda reflü sorunu hamilelikte karşılaşılacak şikayetler olacaktır.

Akşam özellikle saat 20.00’den sonra ağır yemeklerden kaçınmak çözüm olabilir. Acılı, asitli, baharatlı yiyeceklerden ve gazlı içecek tüketiminden kaçınmak gerekir. Hamilelikte vitamin ve protein tüketimine ayrıca itina edilmeli; şarküteri tipi salam, sosis, pastırma, sucuk gibi etlerden, fazla tuzlu ve salamura gıdalardan, iyi pişirilmemiş tavuk, balık ve çiğ eten uzak durmak gerekir.

Gebelikte memede hassasiyet ve değişiklikler

Gebelikte memede hassasiyet ne zaman başlar? sorusuna cevap arayan anne adayları için şunu söyleyebiliriz: anne adaylarının meme uçlarında irileşme, meme çevresinde ve uçlarında koyulaşma ve memelerde hacim artışıhamileliğin 2. Haftasından itibaren belirgin biçimde hissedilmeye başlar. Göğüslerde şişkinlik ve hatta acı hissi doğar.

Hamilelikte memede değişiklikler en çok renkte ve göğüs hacminde hissedilir. Gebeliğin 6. haftası içinde hormonların değişmesiyle göğüsler hassaslaşır ve göğüs çevresi halkalarda koyulaşmalar görülür.

Yine hormonların etkisiyle anne adayı bilhassa 12. Haftaya kadar kendini fazlasıyla yorgun ve bitkin hisseder.Tat ve koku almada değişimler yaşanır, ağzın tadı kaçar ve iştahsızlık görülebilir.

Anne adayı 6. haftadan itibaren 40 hafta boyunca jinekolojik muayene ve rutin kontrollerini yaptıracağı, sorularına yanıt bulacağı, doğumunu gerçekleştireceği doktorunu seçmiş olmalıdır.

6  Haftalık Bebek Gelişimi

Hamilelikte 6. hafta içindesiniz ve artık miniğinizin kalbi, tüm vücudunun hayli büyük bir bölümünü de kapsıyor. 6 haftalık bebek gelişimi dendiğinde belki de en heyecan verici gelişme bebeğin kalp atımlarının artık duyulmaya başlanmasıdır. Gebeliğin ilk haftalarında ilk oluşan organ kalptir, çünkü anne adayının tükettiği gıdaların ve elbette ki oksijenin bebeğe ulaşması gerekir. 6. hafta bebek gelişimi, en önemli hatlarıyla bebekte ilkin kalp ve damar sisteminin oluşması ile karakterizedir.

6 haftalık bebek kalp atışları

Bebeğin boyutu 1 mm’den küçüktür fakat kalbi atar. Bu sayede oksijen ve besinler bebeğe iletilir. Ultrason ile bakıldığında bu haftalarda yalnızca gebelik kesesi görüntülenir. Bazı durumlarda da ultrasonografide hiçbir şey görülmez, bu durumda hekimin yönlendirmesiyle başka testler yapılarak anne adayının içi rahatlatılmış olur.

6 haftalık gebelik kesesi kaç mm olmalı?

6 haftalık gebelik kesesi kaç mm olmalı? sorusu da zihninizde yanıt arayabilir. Gebelik kesesi oldukça ufaksa embriyo görülmeyebilir, sadece kese şeklinde izlenir. Gebelik kesesi 1 cm’ye ulaştığında ise  yolk kesesi görüntülenir. 1.5 cm boyuta ulaşınca da içinde embriyo izlenebilir.

Tekil Gebelik

İkiz Gebelik

Ultrasonla,  6 haftalık bebek görüntüsü daha doğrusu 6 haftalık gebelik kesesi görüntüsü ve adedi ve iç gebeliğin sağlamasının yapılması mümkündür. Bu uygulama, gebelikten net olarak emin olmayanlar, daha evvel düşük yapmış olanlar veya dış gebelik öyküsü olan anne adayları için son derece faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?