Home

7 Haftalık Gebelik

7 Haftalık Gebelik

Hamilelikte her hafta hızlı değişmelerin ve gelişmelerin yaşandığı virajlardır. Kusursuz bir düzen ve matematik üzerinde ilerleyen gebelik yolculuğunda haftalar birbirini kovalarken anne adayı bu gelişmeleri saniye saniye içinde hissederek deneyimler. 7 haftalık hamileyim düşüncesi biraz daha fazlalaşan heyecan demektir zira haftalar ilerledikçe, bebeğinize kavuşma anı da yaklaşıyor demektir.Gebelik haftaları içinde 7.hafta gebelik rotasında, bakalım neler yaşayacak ve hissedeceksiniz…

Gebelikte 7.hafta evresinde bebeğin el ve ayakları oluşmaya başlar. Tam olarak el ve ayak formundan çok ördek ayaklarına benzese de, ilerleyen haftalarda parmakları teşekkül etmeye başlayacaktır. Bebeğin kuyruk sokumu bölümü de küçük bir kuyruğu andırmaktadır. Bu görünüm de  birkaç hafta içinde normal şekle dönecektir. Bebeği bedeninde ufalan tek şey bu kuyruk sokumu bölümü olacaktır, diğer uzuvlar, dokular ve organlar hızlı biçimde büyümeye ve normal haline yaklaşmaya başlayacaktır.

7 haftalık bebek gelişimi dendiğinde boyut olarak gözünüzün önüne orta boy bir zeytin getirin. İşte anne karnında 7 haftalık bebek boyutu hepi topu bu kadardır. Bir önceki haftaya nazaran iki katı büyüyen bebeğin ultrason görüntüleri de göz kapaklarının oluşmaya başladığını gösterir size. Hatta burnunun uç kısmı ve deri altı kılcal damarlar da fark edilmeye başlar. Hamileliğin 7. haftası içinde bebeğin beyninin iki lobu da hızla gelişir.

Hamilelikte 7.hafta içinde, artık gelişmiş olan apandis ve pankreas, sindirime destek sağlayan insülin hormonunun salgılanmasında rol üstlenir. Bebek henüz embriyo durumunda da olsa, bağırsakları son derece hızlı şekilde gelişmektedir. Hamilelik 7. hafta süresince, kemik iliği oluşana kadar, kırmızı kan hücrelerinin üretimini karaciğer üstlenir.

Yine çok sorulan sorulardan birisi Erken gebelik nedir? sorusudur. Erken gebelik, anne adayının tüplerinde, sperm ile yumurtanın birleşmesi ve embriyo oluşumundan sonraya denk gelen 4 hafta, ya da başka deyişle son regl tarihinden sonraki 6 hafta ile 1.5 aylık süreçtir. Yani gebelik aslında anne adayının tüplerinde başlar, yumurta ve sperm burada birleşir.

Erken gebelik belirtileri nelerdir? sorusuna gelince, göğüslerde dolgunluk hissi, kan hacminde artış, kabızlık, erken gebelik belirtileri arasında sayılabilir, ama erken gebeliğin en önemli belirteci adet gecikmesi diyebiliriz.

Bebek rahme tutunduktan sonra, hormonların salınmasıyla birlikte erken gebelik belirtileri başlamış olur.

7 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Hamilelikte 5 hafta içinde rahminiz eskiye oranla iki kat büyüyecektir. Bu da daha fazla yemek yemek ve daha sık idrara çıkmak demek oluyor haliyle. Hamilelikten önceki kan miktarınızı %10 daha fazlasına sahipsiniz artık.

soğuma, ekşi ve tuzlu gıdalara aşerme sık rastlanılan maddelerdir. 7 haftalık gebelik belirtileri içinde bazı kadınlarda migren atakları gözlemlenmiştir. Gebelikte 7. hafta annedeki değişiklikler her anne adayında aynı olmamakta, kimisinde daha hafif, kimisinde daha yoğun hissedilmektedir.

Gebelikte 7. hafta beslenme hususunda bilinmesi gereken noktaların olup olmadığını merak ediyorsanız hemen söyleyelim, bu dönemde eğer bulantılarınız yoğunsa, doktorunuzun önerdiği gıdaları tüketemeyebilirsiniz. Fakat şunu da bilmelisiniz ki, gebelikte beslenme ilk 12 hafta boyunca, bebeğin beslenme ihtiyacı anlamında, anne adayının fazladan ek bir gıda almasına gerek kalmadan karşılanabilir. Bebeğinizin yeteri kadar beslenemeyeceğini düşünerek kendinizi endişeye sürüklemeyin. Yediklerinizi size de ona da yetecektir. Fakat özellikle halsizliğe karşı, sıvı tüketiminizin yeterli düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Bu dönemde anne adayları daha çok ekşi ve tuzlu yiyecekleri tüketmek isterler. Kaşar peynir, beyaz peynir, limon suyu, portakal suyu gibi gıda ve içecekleri daha fazla canı çekebilir.

Hamilelikte sağlıklı beslenme hamileliğin her evresinde dikkatle uyulması gereken bir zarurettir. Hamilelikte beslenme, organik, temiz, faydalı ve besleyici gıdaları tüketme üzerine kurulu olmalıdır.

7 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 7. haftası içinde bebeğin vücut gelişimi son hızla sürmektedir. Fakat 7. haftada gebelik, bebekte iç organlardan ziyade, morfolojik, yani vücudun dış yapısının geliştiği süreçtir.

Bu demek oluyor ki, hamilelikte 7.hafta bebek gelişimi kapsamında, bebeğin ağzı, burnu, gözleri, kulakları, taslak şeklinde belirgin hal almaya başlar. Kollar ve bacaklar da gelişir. 7 haftalık bebek kaç mm?sorusunu soran anne adaylarına cevabımız şu: 7. Haftada bebeğinizin boyu 7-8 mm. civarındadır. 7 haftalık bebeğin görüntüsü içe doğru kıvrık bir cenin pozisyonu ve formundan, morfolojik yapısı ve bütünlüğü oluşmaya başlamış bir minik insan görüntüsü belirmeye başlar.

7 haftalık bebek görüntüsü ortalama bir pirinç tanesi boyutundadır desek hiç de abartmış olmayız. 7 haftalık gebelik görüntüsü, artık oluşmaya başlayan morfolojik yapı itibariyle özellikle anne adaylarını duygusal ve belki de bol gözyaşlı anlara taşıyacaktır. Miniğinizin oluşmaya başlayan parmaklarının size çok farklı heyecanlar yaşayacağışüphe götürmez bir gerçektir. Bu görüntüde bebeğin gözkapakları gelişmeye başlar ve aynı zamanda genital yapısını yani cinsiyetini belirleyecek detaylar belirginleşmeye başlar, ancak yine de cinsiyet tam olarak gelişmemiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close