Kadın Diyarı
8 Haftalık Gebelik
Sosyal Medyada Paylaş
5 Şubat 2019
krem

8 Haftalık Gebelik

8 Haftalık Gebelik

40 hafta süren hamilelik döneminde her gün apayrı bir heyecan yaşarsınız çünkü fetüs, hamilelik kesesi içindeki korunaklı dünyasında büyük bir hızla büyüyüp şekillenmekte ve siz bu yolculuğun sonunda kucağınıza alacağınız miniğin yüzünü büyük bir sabırsızlıkla görmeyi beklemektesinizdir.

Gelişen tıp teknolojisi ile, bebeğinizin ultrasonografi vasıtasıyla elde edilen görüntülerini görebilir, bebeğinizin parmaklarını, vücudunu, yüzünü, hatta doppler ultrason cihazları sayesinde gülüşünü, parmağını emişini dahi izleyebilir ve içinizde şekillenen canlının, her hafta daha da büyüdüğünü ve bedeninin embriyo halinden normal bir insan morfolojisine dönüştüğüne tanık olabilirsiniz.

Hamilelik şüpheleri, testler, emin olmak için geçen süre, dış gebelik riski var mı? endişeleri derken bir da bakmışsınız ki hamilelikte 8. hafta içine girmişsiniz bile… Hamileliğin 8. haftası bakalım sizi nasıl neler bekliyor?

8 haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte 8.hafta içindesiniz artık. Anne adayları hamilelikte genelde ay hesabı yaptıklarından, içinde bulundukları 8. haftada kaç aylık hamileyim? sorusunu da merak ederler. Hamilelikte 8. ve 9. hafta bittiğinde 2 aylık hamilesinizdir.

Henüz çok fazla kilo artışı yaşamıyor olsanız bile, vücudunuzun bazı bölgelerinde, özellikle de göğüslerinizdeki büyümeyi hissediyor olmalısınız. Hamilelik esnasında göğüslerin büyüme sebebi, bebeği beslemek için genişleyen kanallarda kan akışının artması ve dokuların genişlemesidir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında belirgin şekilde büyüyen göğüsleriniz için uygun ölçülerde yeni sutyen ve çamaşırlar edinin. Bu, rahat hareket etmeniz ve konforlu nefes almanız için gerekir.

8. hafta gebelik içindeyken vücudunuzda başka değişimler de olur. Burnunuz hassaslaşır ve kimi yiyeceklerden, ağır kokulardan hatta parfüm kokusundan bile iğrenebilirsiniz. Bunun dışında yeni bir canlıya yer açan vücudunuzda sebepsiz bir yorgunluk ve uyku isteği sizinle olacak. Uyumak, uykuya dalmakta güçlük çekebileceğiniz, bulantı ve kusmaların devam ettiği hamilelikte 8. haftaya hoş geldiniz. Ancak tüm bu şikayetler hamilelikte genellikle 3. aya kadar devam ediyor ve sonrasında daha da azalıyor.

8 haftalık hamilelik sürecinde ;

  • Baş ağrısı
  • Fazlalaşan mide bulantıları
  • Mide ekşimesi
  • Sık idrara çıkma
  • Kokulara karşı duyarlılık
  • Halsizlik, bitkinlik
  • Ve kabızlık gibi şikayetleri yaşamaya hazırlıklı olun.

Hamilelikte mide ekşimesi bu haftada da peşinizi bırakmayacak. Progesteron hormonunun mide ile yemek borusu arasında yer alan kapakçığı gevşetmesi yüzünden meydana gelen mide ekşimesi en çok şikayet edilen konulardan birisidir.

Ayrıca yine pek çok anne adayının yaşadığı hamilelikte kilo alımı da hafta hafta bedeninize eklenen kilolarla karşınıza çıkacak, doğumdan sonraki emzirme sürecinde ise aldığınız kiloların büyük kısmı uçup gidecektir. Emzirme dönemini tamamladıktan sonra, sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersizlerin yardımıyla, hamilelikten önceki kilonuza dönmeniz hiç de zor olmayacak.

Gebelikte 8. Hafta beslenme disiplini diğer aylarda olduğu gibi devam etmelidir. Vitamin, protein ve mineral yönünden zengin ve bilinçli bir beslenme tarzı, doğacak bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bebeğinizin karnınızda hem bedensel hem de zihinsel yönden doğru ve yeterli gelişimi, gebeliğiniz boyunca aldığınız gıda kalitesi ile yakından ilişkilidir. Hekimlere göre hamilelikte anne adayının ayda 1 kilogram alması normaldir. 40 hafta boyunca en fazla 16  kilogram alınabilir, bu normaldir.

Bebeğin iyi gelişebilmesi için bol taze meyve tüketimi, sigara ve alkolden uzak durmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak, hafif egzersizler yapmak ve rahat ayakkabılarla temiz havada yarım saat kadar yürümek hamile anne adaylarının beslenme ve egzersiz programlarında yer almalıdır. 8 haftalık gebelik beslenme anlamında diğer haftalarda olduğu gibi özen ve dikkat ister.

8 Haftalık Bebek Gelişimi

8 haftalık bebek anne karnında hızla büyümeye devam eder.  Organları da gelişen 8 haftalık bebek ultrasonla görüntülendiğinde kalp atışlarını da size gösterecektir.Bu haftada bebeğin içinde yüzeceği plasenta sıvısı oluşmaya başlar. Anne rahminde 8 haftalık gebelik kesesi, plasenta sıvısı ve bebeğin yanında yolk kesesi vardır.

8 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü bir fasulye tanesini andırmaktadır ve el ve ayaklarından perde biçiminde parmaklar çıkmaya başlar. Kuyruğu yavaş yavaş yok olur ve nefes borusu genişler. Beyninde sinir hücreleri oluşmaya ve dallara ayrılmaya başlar. Bebeğinizin dış jenital organları henüz oluşmadığından cinsiyeti de bu aşamada belli değildir. Bebeğiniz karnınızda yer değiştirip hareket etse de siz henüz bunu hissedemezsiniz. 8 haftalık bebek görüntüsü ultrasona yansıdığında dirseklerin şekillenmeye başladığını, sırt kaslarının omurga çevresinde belirginleşmeye başladığını görmek mümkündür. 8 haftalık bebek gelişimi ana hatlarıyla böyledir.

8 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğin boyu ortalama 1.5 cm, kilosu ise ortalama 1 gramdır.

8 Haftalık Gebelik Hamilelik Görüntüsü

8 haftalık gebelik, bebeğin henüz çok küçük olduğu ve henüz kaslarının hiç gelişmediği bir dönemdir. Bebeğin hareketleri içinde bulunduğu amniyon sıvısı tarafından emilir ve anne bu nedenle bebeğin hareketlerini hissedemez. Gebelikte 8.hafta itibari ile bebeğin ağız içi ve damak yapısı oluşur.

Dokular henüz yeni gelişmeye başladığı için çok hassastır. Kıkırdak yapısı henüz oluşmamıştır. Buna rağmen diş ve damak kökleri oluşmaya başlamıştır. Gebelikte 8.hafta bebek gelişimi döneminde bebeğin kulak taslakları oluşmaya başlamıştır ve hafif hafif uğultu derecesinde sesleri işitmeye başlarlar.

Gebelikte 8.haftada bebeğin el ve ayak gelişimi başlar. Parmak araları henüz ördek ayağı gibi birbirine yapışıktır ancak ilerleyen dönemlerde ayrılacaktır. İlerleyen aylarda testis ve yumurtalıkları meydana getirecek iç genital yapılar gelişmeye başlamıştır.

Anne ve bebek arasındaki bağlantıyı sağlayan bebek kordonu ve içindeki damarlar fonksiyona başlar. Bebeğin cildi hala ince ve şeffaf bir yapıdadır. Gözlerdeki renk pigmentleri ve göz kapakları gelişmeye başlar. Ancak bebeğin gözleri 26.haftaya kadar kapalı kalır. Hamilelik henüz yeni olduğu için bebeğin vücudu ultrasonda net belli olmasa da kalp atımları dinlenir.

Hamileliğin 8.Haftasında Anne

8 haftalık gebelik döneminde annenin rahminin büyüklüğü 2 katına çıkar. Ancak henüz göbeğin şişliği dışarıdan belli olmaz. Rahim büyüdüğü için mesane üzerine baskı yapmakta bu nedenle anne adayı da sık idrara çıkar. Gebelikte 8.haftaanne adayının kendini yorgun, bitkin hissettiği ve sürekli uyuma isteğinin olduğu bir dönemdir.

Mide bulantıları ve kusma şikayetleri oldukça şiddetlidir. Her anne adayının yaşadığı hassasiyet başkadır. Kokulara, yemeklere karşı ciddi oranda rahatsızlık duyulan bir dönemdir. Yoğun mide bulantısı ve kusma anne adayını oldukça etkileyebilir. Ani ruhsal değişimlerin yaşandığı bu dönemde belki gebeliğin en zor süreçlerinden  biridir. Yapılması gereken özel bir test bulunmamaktadır.

Henüz ilk 3 aylık dönemin tamamlanmadığı 8 haftalık gebelik görüntüsü ve 8 haftalık ultrason görüntüleri, sizin ve bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi verecektir.

Bir Yorum Bırak

sivilceye ne iyi gelir