Home

8 Haftalık Gebelik

8 Haftalık Gebelik

40 hafta süren hamilelik döneminde her gün apayrı bir heyecan yaşarsınız çünkü fetüs, hamilelik kesesi içindeki korunaklı dünyasında büyük bir hızla büyüyüp şekillenmekte ve siz bu yolculuğun sonunda kucağınıza alacağınız miniğin yüzünü büyük bir sabırsızlıkla görmeyi beklemektesinizdir. Gelişen tıp teknolojisi ile, bebeğinizin ultrasonografi vasıtasıyla elde edilen görüntülerini görebilir, bebeğinizin parmaklarını, vücudunu, yüzünü, hatta doppler ultrason cihazları sayesinde gülüşünü, parmağını emişini dahi izleyebilir ve içinizde şekillenen canlının, her hafta daha da büyüdüğünü ve bedeninin embriyo halinden normal bir insan morfolojisine dönüştüğüne tanık olabilirsiniz. Hamilelik şüpheleri, testler, emin olmak için geçen süre, dış gebelik riski var mı? endişeleri derken bir da bakmışsınız ki hamilelikte 8. hafta içine girmişsiniz bile… Hamileliğin 8. haftası bakalım sizi nasıl neler bekliyor?

8 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte 8.hafta içindesiniz artık. Anne adayları hamilelikte genelde ay hesabı yaptıklarından, içinde bulundukları 8. haftada kaç aylık hamileyim?

8. hafta gebelik içindeyken vücudunuzda başka değişimler de olur. Burnunuz hassaslaşır ve kimi yiyeceklerden, ağır kokulardan hatta parfüm kokusundan bile iğrenebilirsiniz. Bunun dışında yeni bir canlıya yer açan vücudunuzda sebepsiz bir yorgunluk ve uyku isteği sizinle olacak. Uyumak, uykuya dalmakta güçlük çekebileceğiniz, bulantı ve kusmaların devam ettiği hamilelikte 8. haftaya hoş geldiniz. Ancak tüm bu şikayetler hamilelikte genellikle 3. aya kadar devam ediyor ve sonrasında daha da azalıyor.

8 haftalık hamilelik sürecinde ;

  • Baş ağrısı
  • Fazlalaşan mide bulantıları
  • Mide ekşimesi
  • Sık idrara çıkma
  • Kokulara karşı duyarlılık
  • Halsizlik, bitkinlik
  • Ve kabızlık gibi şikayetleri yaşamaya hazırlıklı olun.

Hamilelikte mide ekşimesi bu haftada da peşinizi bırakmayacak. Progesteron hormonunun mide ile yemek borusu arasında yer alan kapakçığı gevşetmesi yüzünden meydana gelen mide ekşimesi en çok şikayet edilen konulardan birisidir.

Ayrıca yine pek çok anne adayının yaşadığı hamilelikte kilo alımı da hafta hafta bedeninize eklenen kilolarla karşınıza çıkacak, doğumdan sonraki emzirme sürecinde ise aldığınız kiloların büyük kısmı uçup gidecektir. Emzirme dönemini tamamladıktan sonra, sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersizlerin yardımıyla, hamilelikten önceki kilonuza dönmeniz hiç de zor olmayacak.

Gebelikte 8. Hafta beslenme disiplini diğer aylarda olduğu gibi devam etmelidir. Vitamin, protein ve mineral yönünden zengin ve bilinçli bir beslenme tarzı, doğacak bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bebeğinizin karnınızda hem bedensel hem de zihinsel yönden doğru ve yeterli gelişimi, gebeliğiniz boyunca aldığınız gıda kalitesi ile yakından ilişkilidir. Hekimlere göre hamilelikte anne adayının ayda 1 kilogram alması normaldir. 40 hafta boyunca en fazla 16  kilogram alınabilir, bu normaldir. Bebeğin iyi gelişebilmesi için bol taze meyve tüketimi, sigara ve alkolden uzak durmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak, hafif egzersizler yapmak ve rahat ayakkabılarla temiz havada yarım saat kadar yürümek hamile anne adaylarının beslenme ve egzersiz programlarında yer almalıdır. 8 haftalık gebelik beslenme anlamında diğer haftalarda olduğu gibi özen ve dikkat ister.

8 Haftalık Bebek Gelişimi

8 haftalık bebek anne karnında hızla büyümeye devam eder.  Organları da gelişen 8 haftalık bebek ultrasonla görüntülendiğinde kalp atışlarını da size gösterecektir.

8 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü bir fasulye tanesini andırmaktadır ve el ve ayaklarından perde biçiminde parmaklar çıkmaya başlar. Kuyruğu yavaş yavaş yok olur ve nefes borusu genişler. Beyninde sinir hücreleri oluşmaya ve dallara ayrılmaya başlar. Bebeğinizin dış jenital organları henüz oluşmadığından cinsiyeti de bu aşamada belli değildir. Bebeğiniz karnınızda yer değiştirip hareket etse de siz henüz bunu hissedemezsiniz. 8 haftalık bebek görüntüsü ultrasona yansıdığında dirseklerin şekillenmeye başladığını, sırt kaslarının omurga çevresinde belirginleşmeye başladığını görmek mümkündür. 8 haftalık bebek gelişimi ana hatlarıyla böyledir.

8 haftalık gebelik görüntüsünde bebeğin boyu ortalama 1.5 cm, kilosu ise ortalama 1 gramdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close