• TARİH: 19.07.2019
9 Haftalık Gebelik

9 Haftalık Gebelik

Hafta hafta büyük gelişmeler kaydeden bebeğiniz artık 9 haftalık. Hamilelikte 9. hafta sizi neler bekliyor, bebekte ne gibi gelişmeler olacak, 9 haftalık bebek ne kadar olur? hepsinin cevabını haliyle merak ediyorsunuz. 9 haftalık bebek gelişimi hem sizin hem de bebek açısından farklı bir dönemeç demektir, zira bu hafta bebek, embriyo durumundan fetus evresine geçiyor ve artık fetus olarak adlandırılıyor. O artık yeni bir birey olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Bakalım 9 haftalık hamilelik sürecinde sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebeliğin 9. haftası içinde rahim büyüklüğünüz artık küçük bir kavun boyutundadır. Hamileliğin 9. haftası içinde kendinizi diğer haftalara göre daha bitkin ve yorgun hissediyor olabilirsiniz. Duyumsadığınız bir başka şey de vücudunuzdaki şişkinlik. Kimi hamileliklerde vücutta su tutulur ve biraz kilo artışı da buna eklenir. Ama bu sizin canınızı sıkmasın, zira doğum sonrası aldığınız kiloları hızlı şekilde vereceksiniz nasılsa… Kilo artışı yağ ve ödem dışında, uzuvlarınızda da gerçekleşecektir. 

Hamilelikte rahim büyür ve ortalama 450 gram ağırlığa ulaşır. Göğüslerde de hacim artışı olur ve kan hacmi de artar.  Amniyon sıvısının ağırlığı yaklaşık 900 gramdır. Hamilelikte alacağınız kiloların ve dolayısıyla yağ dokusunun bebeği besleyen enerji kaynağı olduğunu ve bebek için faydalı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslendiğiniz takdirde vücudunuz çok fazla yağ depolamayacaktır ve onları da zaten doğumdan sonra hızlıca vereceksiniz.

9 haftalık hamileyim  yani kaç aylık hamileliğe denk geliyor bu? diye sorarsanız eğer söyleyelim:  9 haftalık hamilelik 2.5 aylık olur.Kaç aylık hamileyim? sorusunun cevabı da 2.5 aylık olarak verilebilir. Gün olarak düşünüldüğünde ise 63 – 64 günlük hamilesinizdir. 9. hafta bittiğinde 2 ay bitmiş sayılır.

9.hafta gebelik içinde ruh haliniz değişkendir ve endişe yaşıyor olabilirsiniz. Daha çok zıt duyguları iç içe ve karmaşık olarak yaşar, mutlu ve coşkuluyken, birden endişeli ve kaygılı oluverirsiniz. Tüm bunların sorumlusu hormonlarınızdır. Bunu bilerek, kendinizi rahatlatın, gevşemeye çalışın ve bu durumun geçici olduğunu unutmamaya çalışın.

9 Haftalık Gebelikte Neler Olur

9 haftalık gebelikte neler olur diyorsanız, bu hafta da sizi, dozu biraz daha artmış bir yorgunluk bekliyor diyebiliriz. Vücut, birinci trimester dönemde diğer zamanlardan daha çok çalışır. Vücudunuz hormonal değişimlerden etkilenir. Bulantı ve kusmalar da enerjinizi düşürecektir. Endişeli tutumlar ve stres de enerjiyi emen olumsuzluklardır. 

Hamilelikte yorgunluğu 13. haftaya kadar belirgin biçimde yaşarsınız. Ancak 2. trimester dönemde yorgunluk haliniz nispeten azalır. Bu dönemde hamileliğin pek çok belirtisi yok olur ve siz artık bedenen ve zihnen hamilelik sürecine adapte olursunuz. Enerjiniz tazelenir ve yeniden güç toplamaya başlarsınız. Hamilelikte 14. haftaya girmenize rağmen hala bitkinlik ve yorgunluk hissediyorsanız bunu doktorunuzla muhakkak paylaşmalısınız. Bebeğiniz rahim içinde büyüdükçe rahminiz de genişler ve karnınız büyümeye, bel çevreniz kalınlaşmaya başlar.

Kan hacminiz, gebelikten önceki miktardan yarı yarıya daha fazladır artık. Gebelikte 9. hafta içinde göğüslerinizdeki hassasiyet ve dolgunluğun biraz daha arttığını görebilirsiniz. Hamilelik hormonlarındaki artışın da etkisiyle hazımsızlık ve mide yanması şikayetleriniz devam edebilir. Bunun da çaresi mideyi tam anlamıyla doldurmamak, az ve sık yemek.

9 Haftalık Gebelikte Beslenme

9 haftalık gebelikte beslenme düzenine gelince, sadece bu haftada değil tüm gebelik boyunca sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermek gerekir. Farklı sebze ve meyvelerden tüketmek, vücudunuza, size çok gerekli olacak C vitamini, kalsiyum, demir ve özellikle folik asit  kazandıracak.

Portakal suyu, çilek, kivi, brokoli ve kırmızı biber, içeriklerindeki C vitamini ile, fetal doku gelişimi ve demir emilimi açısından size büyük faydalar sağlayacaklar. Ayrıca C vitamininin, gebelik zehirlenmesi anlamına gelen “preeklampsi”yi de önlediği bilinmektedir. Bazı erken doğum vakalarının C vitamini eksikliği ile bağlantılı olduğu da belirtilmiştir. 

Hamilelik dönemindeki kadınlar için önerilen günlük gerekli doz C vitamini 85 mg’dır. Bu ihtiyacı C vitamini içeren gıdaları tüketerek almanız en iyi yoldur. C vitaminini gereğinden fazla almanıza gerek yoktur; zira vücutta depolanan bir vitamin türü değildir. Hatta fazla dozda alınan C vitamini, midede kasılma ve kramplara sebep olabilir ve bebek metabolizmasını olumsuz yönde etkileyebilir.

9 Haftalık Bebek Gelişimi

9 haftalık gebelikte bebek boyu ortalama 2 cm, ağırlığı ise yaklaşık 2 gram kadardır. Ve 9 haftalık bebek embriyonik dönemden fetal döneme geçiş yapmaktadır. 

9 haftalık bebeğin gelişimi organlarda, kol ve bacaklarda belli olmaya başlar. B u haftada bebeğin artık neredeyse tüm organları, kafası, gövdesi, kolları ve bacakları belirmeye başlamıştır. Yine bu haftada bebeğim kuyruğu andıran çıkıntısı küçülüp kaybolmaya başlar.

Anne karnında 9 haftalık bebek neler yapar? diyorsanız, organlar ve kaslar arasındaki koordinasyon kurulur ve artık kollar ve bacaklar hareket etmeye başlar diyebiliriz. 9 haftalık bebek anne karnında plasenta içinde adeta yüzerek ve hızla büyüyerek gelişim evrelerini tek tek yaşar. Bu hafta bebeğin göz kapakları birbirinden henüz ayrılmamıştır ve 27. haftaya kadar da bu şekilde kapalı kalacaktır.

9 Haftalık Bebek Cinsiyeti

9 haftalık bebek cinsiyeti henüz ayırt edilemez. Bunun belirgin hale gelmesi için gebeliğin 16. hatta 20. haftalarına gelinmiş olması gerekir. 9. Haftada bebek cinsiyeti gelişmeye başlar ama henüz ayırt edilemez. Anne karnında bebek gelişimi 9. haftada büyük bir süratle devam eder. Bebeğin kalbi de 4 boşluğa ayrılır. 9 hafta hamilelik sürecinde önemli gelişmelerin olduğu bir haftadır.Bu haftada bebekte kıkırdak ve kemik doku da oluşmaya başlar.

Bebeğin el parmakları, dili, gözleri bariz biçimde gelişme gösterir. Parmaklar he ne kadar ördek ayağı gibi bitişik olsa da yine de parmak yapısı belli olmaya başlamıştır. Aslında iç genital organlar erkekte testis, kızda yumurtalık olacak şekilde oluşmuştur; ancak doktorlar bebeğin cinsiyetini henüz söyleyemezler. Daha evvelki haftalarda bebeğin göbek kordonu çevresinden dışarı doğru çıkan bağırsaklar, bu haftadan itibaren karnın içine doğru girmeye ve yerleşmeye başlar. 

9. haftada gebelik içinde bebek ilk kez içinde yüzdüğü amniyon sıvısını içmeye başlar. Bebeğin refleksleri gelişir ve ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulduğunda bebek hareket eder ki, bu da artık reflekslerinin gelişmeye başladığına delalettir. Kalp kapakları, burun ucu ve retina tabakası da 9. haftalık bebek gelişimi içinde izlenecek noktalardır.

9 haftalık bebek görüntüsü artık hareket eden elleri, bacakları ve refleksleriyle hızlı gelişmenin habercisidir.

Bebek gelişimi 9. haftada böyle bir seyir izler.

← 8 Haftalık Gebelik     10 Haftalık Gebelik →

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?