Adet Ağrısı (Sancısı) Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısı (Sancısı) Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Her genç kız belli bir yaşa geldikten adet kanaması görmeye başlar bu kanamalar her ay düzenli olarak görülmektedir. Fakat bu adet döneminde bir çok kadın adet sancısı yaşamakta ve bu adet sancıları için bir çok doğal tedavi yöntemi vardır. Bir çok kadın bu adet dönemlerini şiddetli ve ağrılı bir şekilde geçirmektedir. Bu adet sancılarının , […]

Her genç kız belli bir yaşa geldikten adet kanaması görmeye başlar bu kanamalar her ay düzenli olarak görülmektedir. Fakat bu adet döneminde bir çok kadın adet sancısı yaşamakta ve bu adet sancıları için bir çok doğal tedavi yöntemi vardır.

Bir çok kadın bu adet dönemlerini şiddetli ve ağrılı bir şekilde geçirmektedir. Bu adet sancılarının , ağrılarının şiddetleri ve süreleri her kişiden kişiye göre değişebilmektedir ancak bu adet dönemlerinde , hiç ağrı olmaması gibi durumlar da mümkündür.

Bu tarz adet sancıları , ağrıları normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Bu durumun sebebi , oluşmuş olan sancının, ağrının rahim içerisinde ki kasılmalar neticesinde gelişmiş olmasıdır. Adet ( regl ) dönemi süreci içerisin de bu oluşan ağrılı kasılmalar, aynı zamanda kan akışları geçici olarak azaldığın da daha da fazla güçlenmektedir ve bu da, ağrıya yol açabilmektedir.

Bu ağrılarla beraber oluşan kasılmaların sebebi, her ay rahimin belli bir düzen içerisin de astarlanmasını ve sonrasında kanama yolu ile beraber kaybolmasını sağlayan bir durum olmaktadır. Bu durum ise , kadın üreme sağlığı ve aynı zamanda doğurganlık kalitesi için oldukça fazla önemlidir. Bazı kadınlar ya da kızlar bu süreç sebebi dolayısı ile daha fazla adet sancısı ve adet ağrısı yaşamaktadır.

Diğer bir taraftan , kişiler de anormal derece ağrılar, farklı kanamalar ya da bunların beraberin de gelişmekte olan bir diğer belirtiler, belli bir problem olup aynı zamanda tespit edilmesi gerekilen tıbbi bir sorun, sağlık problemi olduğuna da işaret olarak gösterilebilmektedir.

Periyodik bir sistem olarak devam etmekte olan adet sancıları ve adet ağrıları bunların yanında oluşan kramplar tıbbi olarak uzmanlar tarafından dismenore de denmekte ve bu şekilde de adlandırılmaktadır. Bu dismenore durumu , birincil ve aynı zamanda ikincil dismenore şeklinde sınıflandırılıp grup halinde tabir edilmektedir.

Birincil dismenore diye nitelendirdiğimiz durum , rahim ve rahim astarında oldukça fazla prostaglandin bulunması ve üretilmesi sonucu ile kasılmaların olduğundan çok daha fazla olması ve artması durumu olarak nitelendirilir. Bu durum çoğu zaman kişi de hormonal bir sıkıntı ve dengesizlik nedeni ile bu duruma bağlı olarak oluşmaktadır. İkincil dismenore diye nitelendirdiğimiz durum ise , rahim miyomları , pelvik enfeksiyonlar ve de bunların yanında yumurtalık kistleri gibi biraz daha ciddi nedenler sonucu ile ortaya çıkan bir durumdur.

Adet sancısı ve adet ağrısı genellikle adet dönemi ile birlikte oluşup başlamaktadır , fakat bu durum bazı kızlar ve bazı kadınlarda adetin başlayacağı günden sonra ya da adet döneminin yani regl kanamalarının başlamasından bir kaç gün önce de şiddetli bir ağzı ve sızı olarak karşımıza çıkabilmekte ve kişiyi rahatsız edebilmektedir.

Adetin yani kanamanın başlangıcında ki ilk yirmi dört (24 ) saat içerisin de çok daha fazla şiddetli olan adet sancısı ve adet ağrısı, iki ya da üç ( 2-3 ) gün geçtikten sonra bir nebze daha hafiflemekte ve birkaç gün sonra da bu sancı ve ağrılar geçmektedir. Bu adet sancısı ve adet ağrısı kadınlar ve kızlar tarafından çoğu zaman kramp , zonklama gibi şiddetli basınç , donuk ya da şiddetli ve sürekli bir sancı , ağrı olarak da tanımlanmaktadır.

Adet Ağrısı Belirtileri

Adet ağrısı nasıl anlaşılır? Adet ağrısı kimler de görülür? , adet ağrısı ve adet sancısı nasıl tedavi edilir?, adet ağrısı , adet sancısı nasıl tedavi edilir? Gibi sorular birçok kadın ve genç kız tarafından merak edip aranmaktadır. Çünkü bu adet dönemi bazen bazı kişiler için çekilmez derecede zor ve ağrılı geçmektedir.

Adet ağrısı ve adet sancısı başlangıcı, genellikle adet döneminin başlamasından hemen bir ya da iki gün önce ya da adet döneminin başlamış olduğu gün ile birlikte ortaya çıkmakta ve kişiyi rahatsız etmektedir. Dismenore belirtileri her kişiden kişiye göre farklı değişikliler gösterebilmekte ve değişebilmektedir. Fakat en sık rastlanan ve görülen belirtiler ise şu şekildedir;

 • Alt karnın bölgesinde gelişen ağrı ve kramp
 • Bel ağrısı
 • Bacaklara yayılan ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Bayılma
 • Baş ağrısı

Dismenore belirtileriymiş gibi de dursa , bazen bazı bu belirtiler diğer bir tıbbi sorunların ve problemlerinde tetikleyici bir habercisi olarak sinyal de veriyor olabilmektedir.

Adet Ağrısı Nedenleri

Adet ağrısı neden olur? Adet ağrısı kimlerde ve kaç yaşındaki kişilerde olur? Adet sancısı ve adet ağrısının nedenlerini iki gruba ayırabilmekteyiz . bunlardan ilki, birincil dismenore olarak nitelendirilmektedir ve bunun sebebi ise , vücutta ki prostaglandin adı ile nitelendirilen kimyasal bir dengesizliği sebebi ile rahim içerisinde anormal ve farklı kasılmalara sebep olması ve yol açmasıdır.

Diğer bir grup ise yani ikincil grup ise ikincil dismenore olarak tanımlanmakta ve adlandırılmaktadır. Bu durumun bir çok tıbbi sebep ve problem nedeninden dolayı kaynaklanabileceği belirtilmiştir. Bu belirtilen nedenler ise şu şekilde olabilmekte ve karşımıza çıkabilmektedir :

 • Endometriozis
 • Rahim fibroidleri (miyomları)
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Pelvik boşlukta meydana gelen enfeksiyonlar, tümörler veya polipler
 • Anormal gebelik (düşük ya dış gebelik)

Adet Ağrısı Tedavisi

Adet ağrısı ve adet sancısı nasıl geçer? Adet sancısı ve adet ağrısı genellikle kişiler tarafından normal bir ağrı , sancı olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da çeşitli doğal yöntemler ile evde tedavi yöntemleri uygulayarak hafifletilebilmektedir.

Fakat bazı kişiler de altta yatan farklı diğer tıbbi sorun ve problemler gibi durumlar için doktora başvurulmalı ve cerrahi yöntemlere kadar uzanabilen bir çok tedavi şekli ve yöntemi bulunmaktadır. Adet sancısı ve adet ağrısı şu şekillerde de tedavi edilebilmektedir :

 • Ağrıyı azaltmak için steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar veya prostaglandin inhibitörleri
 • Oral kontraseptifler (ovülasyon inhibitörleri)
 • Progesteron ( hormon tedavisi )
 • Diyet değişiklikleri (proteini arttırmak, şeker ve kafein tüketimini azaltmak gibi)
 • Vitamin takviyeleri
 • Düzenli egzersiz
 • Göbek bölgesine ısıtma yastığı uygulama
 • Sıcak banyo veya duş
 • Karın masajı
 • Endometrial ablasyon (rahim tabakasının tahrip edilmesi)
 • Endometriyal rezeksiyon ( rahim tabakasının çıkarılması )
 • Histerektomi (rahmin cerrahi olarak çıkarılması)

Adet Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet sancısı ve adet ağrısı tanısı ve bu durumun tedavisi için kadın sağlığı ve kadın hastalıklarını incelemekte olan jinekoloji bölümüne başvuru yapılmalıdır.

Adet Ağrısına ve Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel

Nane : Adet ağrısı ile ilişkili olan pek çok belirti de ortaya çıkabilmektedir. Mide rahatsızlıkları , hazımsızlık, mide bulantısı ve kusma bu belirtiler arasında bulunmaktadır. Bu durumda, en etkili bitki ise kesinlikle nanedir. Hem mide problemlerini hafifletmekte hem de ağrıyı sakinleştirebilmektedir.

Zencefil : Zencefil , adet ağrılarını hafifletebilmektedir, fakat bundan daha özel olarak, ağrıya neden olan prostaglandin düzeylerini kontrol altına alabilmektedir. Aynı zamanda , yorgunlukla mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir.

Fesleğen : Fesleğen, adet ağrılarını ve kramplarını hafifletmek için etkili olabilen oldukça güçlü bir bitkidir. Doğal bir analjeziktir ve bu nedenle de , adeta ağrıyla savaşabilmektedir.

Tarçın : Tarçın, ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek antispazmodik , antikanser ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir baharattır. Aynı zamanda, lif , kalsiyum, demir ve manganez için de mükemmel bir kaynaktır.

Rezene : Antispazmodik , fitoestrojenik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan rezene bitkisi, rahim içindeki kasların gevşemesine yardımcı olmakta , ağrı ve krampları hafifletmektedir.

Maydanoz : Maydanoz bitkisi, apiol ve miristisin içermektedir. Bunlar, adet döngüsünü uyarmakta ve ağrıları hafifletebilmektedir. Bu nedenle , maydanoz hem adet düzensizliklerini hem de ağrılarını ortadan kaldırmak için etkili olabilmektedir.

Keten tohumu : Adet ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise keten tohumudur. Sahip olduğu esansiyel yağ asitleri nedeniyle , progesteron üretimini stabilize etmeye yardımcı olmaktadır. Rahim fonksiyonunu düzenlemekte ve doğurganlıkla ilgili problemleri tedavi etmektedir.

Papatya çayı : Keşfetici özellikleri bulunan papatya çayı, rahim duvarlarının gevşemesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, hem antispazmodik hem de antiinflamatuar olduğu için ağrıya neden olan pek çok problemle mücadele edebilmektedir.

Yeşil çay : Yeşil çay, kateşin isimli flavonoidler barındırmaktadır. Bu da onu hem doğal bir antioksidan hem de ağrı ve iltihap hafifleticisi haline getirmektedir. Güçlü bir analjezik olarak da görülmektedir.

Limon : Limonda bulunan antiinflamatuar özellikler , adet ağrılarından kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan , adet sırasında kaybedilen kanın onarılması için gerekli olan demiri içermektedir. Üreme ve bağışılık sistemi için benzersiz olan C vitamini açısından da iyi bir kaynaktır.

Adet Ağrısı İçin Evde Yabılabilecekler

Sıcaklık : Sıcaklık , kasılmalar nedeniyle ağrıya neden olan kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle, ağrı ve krampları hafifletmek için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Yapılan pek çok araştırmaya göre , en az ağrı kesiciler kadar etkili olabilmektedir. Adet ağrılarını hafifletmek için karın bölgesine ısıtma yastığı veya sıcak su torbası koyabilir ya da sıcak bir duş alabilirsiniz.

Epsom tuzu : Epsom tuzu temelde magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Magnezyum sülfatın ise antiinflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda , güçlü bir ağrı kesici de olabilen epsom tuzu, ağrıların ve krampların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

Turşu suyu : Turşu yüksek oranda sodyum içermektedir. Bu nedenle adet ağrılarını hafifletmek için oldukça etkili olabilmektedir. Egzersiz sonrasında meydana gelen krampları ve kas ağrılarını hafifletmesi için kullanılan turşu suyu, adet ağrılarıyla da mücadele edebilmektedir.

Yoğurt : Hem kalsiyum hem de D vitamini açısından iyi bir kaynak olan yoğurt, bu nedenle adet ağrılarını hafifletebilmekte ve pek çok menstrüasyon problemiyle mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir.

D vitamini : D vitamini, adet ağrılarına yol açan prostaglandin üretimini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de, adet ağrılarını ve kramplarını hafifletme yeteneği bulunmaktadır. D vitaminini almak için balık, peynir , yumurta sarısı, portakal suyu ve mısır gevreği gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Pekmez : Adet ağrısına yardımcı olabilecek bir diğer evde tedavi yöntemi ise pekmezdir. Pekmez , kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez , B6 vitamini ve selenyum açısından oldukça zengindir. Oldukça besleyici olmasıyla birlikte, kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve rahim duvarlarında bulunan kasları yumuşatmaktadır. Neticede de, adet ağrıları ve diğer belirtileri için benzersiz bir çare olmaktadır.

Primolut adet geciktirir mi yazımızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?