• TARİH: 21.08.2019
Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesine ne iyi gelir?

Adet, kadınlarda her ay görülen bir surumdur. Bazı kadınlar da oldukça ağrılı bazılarında ise hafif geçirilen adet problemi bazı kişiler de gecikebilmektedir. Adet gecikmesi durumunda hamile olduğunu düşünerek endişelendiğinizde, bu  durum sadece hamile olduğunuz anlamına gelmemektedir. Adet gecikmesinin gebelik dışında başka sebepler ile de normal düzenini atlayan ya da bu döneme normal günlerden çok daha geç başlayan adet dönemleri meydana gelebilir.

Genel sebepleri, hormonal bazı dengesizliklerden ağır tıbbi koşullara kadar değişebilmektedir. Bir genç kızın ya da kadının adet görmeye başladığı ilk zamanlarında ya da kadınların menopoz gördüğü döneminde adet gecikmeleri yaşaması oldukça sık görülmektedir ve bu durum gayet normal bir durumdur.

Genç kızların çoğunda tipik bir durum olarak 10-15 yaş aralığında adet görmeye başlarlar. Adet görmeye başladığınızda periyodunuz başladıktan sonraki ilk iki yıl boyunca hormonlarınız hala düzenli olmamış ve ayarlanmamış olabilir. Bu durum ise, geç ya da kaçırılmış adet dönemlerine sebep olabilmektedir. Kadınlar menopoz dönemine genelde 45-55 yaşları arasında başlar. Vücudunuz bazı geçişleri tamamladığı için normal vücut döngünüz düzensiz bir hale gelebilir.

Çoğu kadın yaşı ilerledikçe ve menopoz dönemine yaklaşana kadar genellikle 28 gün içinde bir adet görmektedir. Bunun yanında, bununla birlikte, sağlıklı menstrüel döngü her 21 ile 35 gün içerisinde ki arada değişebilir. Eğer süreniz bu aralıklara girmez ise, bu durumun bazı sebepleri olabilir.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Periyotların durmasına neden olan bir takım sebepler bulunmaktadır. En yaygın nedenler  ise şunlardır :

 • Gebelik
 • Stres
 • Ani kilo kaybı
 • Kilolu ya da obez olmak
 • Aşırı ve zorlayıcı egzersiz
 • Kontraseptif hapı (doğum kontrol hapı) almak
 • Menopoza girmek
 • Polikistik over sendromu (PCOS)
 • Adet gecikmeleri bazen kalp rahatsızlığı, kontrol altına alınmamış diyabet, aşırı aktif tiroid veya prematür over yetmezliği gibi uzun süreli tıbbi durumun bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.
 • Hamile değilseniz (hamilelik testiniz negatif bir sonuç gösterdiyse) ve üst üste üçten fazla dönem kaçırmışsanız bir doktora danışmalısınız.

Cinsel yönden aktifseniz ve gebelik testi yaptırmadıysanız, doktorunuz bir gebelik testi yaptırmanız önerisinde bulunabilir. Ayrıca size aşağıdakiler hakkında da bilgi almak isteyecektir :

 • Tıp öyküsü
 • Ailenin tıbbi geçmişi
 • Cinsel geçmişiniz
 • Sahip olduğun duygusal sorunlar
 • Vücut ağırlığınızdaki yakın zamandaki değişiklikler
 • Yaptığınız egzersiz miktarı
 • Doktorunuz, dönemlerinizin kendi kendine düzelip düzelmeyeceğini görmek için beklemenizi tavsiye edebilir. Bazı durumlarda, döneminiz için tedaviye ihtiyacınız olabilir.
 • Dönemleriniz 45 yaşından önce durduysa ya da 55 yaşın üstünde olmanıza rağmen hala kanamanız olması durumunda genel cerrahınızı görmelisiniz.

Adet Gecikmesinin Belirtileri

 • Karın ve bel ağrısı hissetmek
 • Hamile kalma ihtimalinizin olması
 • Evde yapılan bir gebelik testinin hamileolduğunuzu söylemesi
 • İki düzenli periyodu kaçırmanız ve nedeninibilmemeniz
 • Doğum kontrol hapları aldığınızda iki dönem buhapları almayı atlamanız
 • İlk regli 16 yaşına kadar görmemeniz
 • 14 yaşına kadar göğüslerinizin büyümemesi ya dakasık tüylerinin gelişmemesi

Adet Gecikmesinin Tedavisi

Adet gecikmesi problemine yönelik belli çözüm yolları, başta adet döneminizin gecikme nedenine bağlı olmuş olacaktır. Eğer çok stresli iseniz ve üzülüp, kafanıza taktığınız durumlar yüzünden stres yapıp adet gecikmesi yaşıyorsanız, stresten  ve üzüntüden uzak durmanız durumunda tekrar normal bir düzenine dönersiniz. Eğer kilo kaybettiyseniz ya da çok fazla kilolu iseniz, kilonuz normale dönmüş olduğunda yine adet görmeye başlarsınız. Bir tiroid  rahatsızlığı problemi ya da hormonal dengesizlik varsa, ilaç kullanmanız ya da bir doktora başka tedavi yöntemleri için başvurmanız gerekebilir.

Adet problemi gecikmesi yaşıyorsanız ve bunun stres ya da gebelik sebebi ile olmuş olduğunu düşünmüyorsanız, o zaman bir doktora başvurun, bu şekilde iyileştirici tedbirler alındığında, adet döngünüz tekrar eski düzenine dönebilir. Temelde geç dönemlerin altında yatmış olan sebebi doğru bir şekilde belirlenip tedavi edildiği takdirde menstrüasyon yani adet  döngüsü normale dönmelidir.

Adet Gecikmesi İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Zencefil : Menstrüel dönemleri düzenlemek ve adet kanamasını hafifletmek için zencefil çok yararlıdır. Adet düzenini geliştirir ve gecikmiş veya yetersiz dönemleriyle uğraşırken size yardımcı olur. Bir buçuk çay kaşığı taze öğütülmüş zencefili bir fincan suda beş ile yedi dakika kaynatın. Yemekten sonra bunu günde üç kez için. Bunu yaklaşık bir ay veya daha uzun süre uygulayın.

Tarçın : Tarçın menstrüel periyotları düzenlemek ve menstrüel krampları azaltmak için faydalı olarak kabul edilir. Geleneksel Çin tıbbına göre, vücut için bir ısıtma etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan ve adet düzensizliğini etkilediğinden şüphelenilen hidroksikalkon içerir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda menstrüel periyotlar için tarçının etkilerini analiz eden bir çalışma halen devam etmektedir.

Zerdeçal : Menstrüel döngünün düzenlenmesi ve hormonların dengelenmesi söz konusu olduğunda, zerdeçal harika bir iş çıkarır. Antispazmodik ve anti inflamatuar özellikleri nedeniyle menstrüel ağrıyı azaltmaktadır. Çeyrek çay kaşığı zerdeçalı bir fincana koyun. Sonrasında bir çay kaşığı bal ve sıcak süt ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve günlük olarak için.

Rezene : Rezene tohumlarının faydaları sadece mutfaklarda kullanılmasıyla sınırlı değildir, aynı zamanda tıbbi özelliklere de sahiptir.Bu tohumların emmagonene özellikleri vardır, böylece sadece yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda menstrüel akışı da geliştirir. 2 çay kaşığı rezene tohumlarını bir bardak suya koyun. Sabah suyu süzün. Bunu her gün içmeyi deneyin.

Maydanoz : Maydanoz, menstrüel döngü düzenlenmesinden ve normalleştirilmesinden sorumlu apiol içerir. Her gün bir bardak maydanoz suyu içmek adet döngüsünü daha sağlıklı ve düzenli bir hale getirecektir. Maydanoz ve kişniş yapraklarını bir meyve sıkacağından geçirin. Maydanoz suyunu bir bardağa dökün. Tatlandırmak için bir çay kaşığı şeker koyabilirsiniz.

Aloe vera : Düzensiz dönemler için etkili bir evde çaredir. Aloe vera adet kanamasından sorumlu olan hormonların üretimini artırabilir ve düzenli menstrüel döngüsünde yardımcı olabilir. Aloe vera jeli kullanmak için aloe vera yapraklarını alın ve ikiye bölün. Aloe jele 1 yemek kaşığı bal karıştırılabilirsiniz. Bu karışımı kahvaltıdan önce alın. İyi bir sonuç almak için işlemi en az üç ay boyunca tekrarlayın. Bununla birlikte, döneminiz olduğunda herhangi bir aloe vera jeli içmeyin.

Meyve ve sebze suları : Meyve ve sebze suları menstrüel sürelerin artırılmasına yardımcı olabilir. Üzüm suyu ve havuç suyu düzensiz dönem riskini azaltmak için bilinen en iyi meyve sularıdır. Menstrüasyon çok gecikirse, aloe vera suyunu da deneyebilirsiniz.

Kişniş tohumu : İki bardak suyun içine 1 çay kaşığı kişniş tohumu ekleyin. Su miktarı yarıya düşene kadar kaynatın. Çözümü süzün ve döneminizin başlangıcından birkaç gün önce günde üç kez için. Bu tedavi yöntemini bir, iki ay boyunca deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, her gün kişniş suyu da içebilirsiniz.

Safran : 1 çay kaşığı safranı ½ su bardağı suda kaynatın.Miktarı 1 çorba kaşığı kadar azalıncaya kadar kaynatın. Bu infüzyonu üç kısmabölün ve eşit miktarda su ile alın, birkaç gün boyunca her gün üç kez tüketin.

Elma sirkesi : Elma sirkesi, adet dönemlerini doğal olarak düzenleyen insülin ve kan şekeri düzeylerini düşürür. 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi suyuyla bir bardak suyu yemekten önce günde bir kez içmek düzensiz periyotları engellemeye yardımcı olur.

İncir : Besleyici bir meyve olan incir, adet gecikmesi sorununu azaltmada büyük ölçüde yardımcı olabilir. Az miktarda incir üzerine su dökün ve içerik yarıya inene kadar kaynatın. Daha sonra menstrüasyon alışılmışa dönene kadar günde bir veya iki kez bunu için.

Nar suyu : Her gün nar suyu içmek düzensiz olan adet döngüsünü normale çevirmek için yardımcı olabilmektedir. Bir bardak taze sıkılmış nar suyu en idealidir. Bu suyu gün içinde 3 parçaya bölerek için.

Ananas : Daha büyük miktarlarda tüketildiğinde,dönemlerinizi düzene sokmanız gerekiyorsa, etkili bir şekilde adet düzenine yardımcı olabilecek gıdalardan biridir.

Kabak çekirdeği : Düzensiz dönemler için en etkili çarelerden biri kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği, hormonları dengelemeye yardımcı olduğundan menstrüasyon döngüsünün düzenlenmesinde faydalıdır. Bu balkabağı tohumları fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir, proteinve esansiyel yağ asitleri için mükemmel bir kaynaktır. Kabak çekirdeğindeki esansiyel yağ asitlerinin varlığı, hormon üretimini arttırmaya yardımcı olur.

Papaya : Papayanın menstrüel periyotların düzenlenmesinde faydalı olduğu düşünülmektedir. İyi bir emmenagog olarak çalışır ve uterus kas liflerinin düzgün biçimde daralmasına yardımcı olur. Stres ve menopoz ile ilişkili düzensiz dönemler için özellikle yararlıdır. Papaya, C vitamini, karoten, folat, potasyum, pantotenik asit, B vitaminleri, magnezyum, bakır velif açısından da zengindir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?