• TARİH: 19.06.2019
Adet Kanaması

Adet Kanaması

Adet, düzenli aralıkla kendini tekrarlayan bir döngüdür. Ergenlik dönemine girmiş, sağlıklı olan her kızda görülür.

Adet Kanaması Nedir?

Adet kanaması nedir?Adet kanaması, rahim iç duvarının yıkılması sonucu ortaya çıkar. Peki, neden rahim iç duvarı yıkılır? Kanama her zaman aynı şiddette midir? Kanamanın şiddetinden ne anlaşılmalıdır?

Kanamanın şiddeti değerlendirilmeden önce, neden kanama görüldüğünü anlamak gerekir. Her kadının görmeye alıştığı kanamanın, azlığının veya çokluğunun ciddi bir durumun göstergesi olabileceği aklının bir köşesinde olmalıdır.

Adet Kanaması Nasıl Olur?

Adet durmak bilmeyen bir döngüdür. Bu döngünün ilk aşaması, östrojen hormonu vasıtasıyla rahim iç duvarı da denilen endometriyumun onarılmasıdır. Çünkü bir önceki adet döneminin son evresinde endometriyum yıkılmıştır. Östrojen hormonunun bu onarımı yapmasının nedeni yeni bir folikül gelişmesidir. Bu folikülün üretilme emrinin verilmesi de geçen adet döneminin son gününe rast gelmektedir. Bu üretimle birlikte yeni bir döngü başlamış olur.

Adet döngüsünün ortalarına doğru gelişmiş olan foliküller, yumurta şeklinde yumurtalıklardan atılır ve bu olaya yumurtlama denir. Yumurta döllendiği taktirde rahim iç duvarına tutunur. Ancak döllenmezse parçalanmaya başlar. Bu, hormon seviyelerinin düşmesine neden olur.

Endometriyumun kalınlaşması ve desteklenmesi hormonlar(östrojen ve progesteron) aracılığıyla olduğu için endometriyum parçalanmaya başlar. Bu olaya da adet kanaması denilir. Düşen östrojen seviyesi üreme ana merkezine bir sinyal olarak gider ve yeni bir folikül oluşumu uyarılır. Döngü yeniden başlar.

Adet kanaması video olarak da internette bulunabilir. Animasyon haline getirilmiş olan bu döngüyü izlemek, her adet döneminde vücutta olan olayların önemini kavramayı sağlayabilir.

Adet Kanaması Rengi

Her kadında kanama şiddeti farklıdır. Gelen kanın rengi de farklıdır. Rengin farklı olması normal karşılanan bir durumdur. Bunun nedeni, kalıtsal özelliklerin farklı olmasına eklenen sosyal sebeplerdir. Gelen kanın miktarı vücutta olanlarla ilgili bir takım ipuçları elde edilmesini sağlar.

Aşırı Adet Kanaması

Aşırı adet kanaması halk arasında sorun yaratmayan bir problemdir. Kanaması fazla olan bir kadın vücudundaki kirli kanın temizlendiğini düşünerek bir doktora danışmaz. Ancak aşırı adet kanaması çoğunlukla vücutta ters giden şeylerin habercisidir. Aşırı olduğu düşünüldüğü yerde bir doktora danışılmalıdır. Aşırı adet kanaması vücutta yorgunluk, yüzde solukluk, bayılma gibi şeylere neden olabilir. Hatta bunların başında kansızlık yer alır.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Adet kanaması nasıl kesilir? Çok aşırı olmayan ancak rahatsızlık veren aşırı adet kanaması nasıl kesilir? Birçok kadının özel günlerinde huzursuzluk yaratan adet, aşırı kanamayla geldiğinde de verdiği rahatsızlık artar. Bu kanamayı kesmek için çeşitli bitkisel yollar vardır.

Bunlar;

  • kişniş tohumu

hormonlar üzerinde etkisi olan magnezyum içerikli besinler,

  • elma sirkesi

gibi şeylerdir.

Bunların dışında;

  • tarçın

adeti kesmek, adeti geciktirmek üzerindeki etkisi de çok büyüktür. Hatta kanamanın biraz azaldığı yerlerde tüketilen tarçın,  kanamanın kesilmesine neden olur.

Uzun Süren Adet Kanaması

Uzun suren adet kanaması. Bunların dışında uzun süren adet kanamasıda anormalliklerden biridir. Bu da aşırı adet kanamasıyla aynı nedenlerle ortaya çıkabilir. Uzun vadede vücuda zarar verir. Bu zararlar aşırı adet kanamasında olduğu gibi yorgunluk, kansızlık, baş dönmesi ve baygınlık geçirmek olabilir.

Adet Kanaması Neden Az Olur?

Adet kanaması neden az olur? Diğer bir anormallik de adet kanamasının az olmasıdır. Adet kanaması neden az olur?Adet, günlük yaşantımızla, psikolojimizle oldukça ilişkili bir döngüdür. Aşırı stres, üzüntü gibi durumlar; adet görülmemesine neden olabileceği gibi, görüldüğü zaman çok az kanamaya sebep olur.

Yaş ilerledikçe kanama azalmaya başlar. Çeşitli nedenlerden dolayı rahim içinin yapışkan özellik kazanması, adet kanamasını azaltır. Bu nedenlerden biri de hamilelik olabilir.

Adet döngüsündeki anormallikler, vücuttaki sistemlerin eksikliklerini ortaya çıkarmakta oldukça başarılıdır. Bu yüzden, görülen veya hissedilen bir anormallikte hemen doktora başvurulmalıdır. Basit tedavi yöntemleriyle anormallikler hemen yok edilir.

Adet ile ilgili yazılarımız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?