Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız kokusu basit bir problem olarak gözükse de kişiye ve çevresinde bulunan insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu aynı zamanda halitosis olarak da bilinmekte ve bu şekilde de söylenmektedir. Ağız kokusu, dünyada üzerinde ki bulunan insanların hemen hemen % 30’u kadar bir kısmını etkileyen ve ağız kokusu sebebi ile kişilerin oldukça utanç duruma […]

Ağız kokusu basit bir problem olarak gözükse de kişiye ve çevresinde bulunan insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Ağız kokusu aynı zamanda halitosis olarak da bilinmekte ve bu şekilde de söylenmektedir. Ağız kokusu, dünyada üzerinde ki bulunan insanların hemen hemen % 30’u kadar bir kısmını etkileyen ve ağız kokusu sebebi ile kişilerin oldukça utanç duruma düştüğü ve kendilerini kötü hissettikleri bir durumdur.

Ağız kokusu hem rahatsız edici hem de başka sebep olabilen bir sağlık bozukluğu durumu olarak da bilinir. Uzamanlar tarafından yapılmış olan araştırmalara göre, ağız kokusu vakalarının % 90’ından daha fazlasında şiddetli kötü koku , ağız içerisinde ki tükürük bezleri iltihabından , boğazdan , bademcik iltihapları ve mide, mide iltihaplarından kaynaklanmaktadır.

Ağız kokusu hemen hemen herkesin arada sırada yaşamış olduğu bir problem olsa da, dişleri düzenli bir şekilde sabah akşam olmak üzere dişleri fırçalama, ağız bakımı için diş ipi kullanmak bunların yanı sıra alkolüz gargara ile ağzı duruladıktan sonra ağız kokusu problemi düzelmektedir.

Ancak bu durum biraz daha hafif ağız kokuları için geçerlidir. Eğer bunları yaptıktan sonra ağız kokusu kalmıyorsa, ağız kokusunun nedeni ağız bakımı eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Fakat bunun aksi olan bir durum ile karşı karşıyaysanız , ağız kokusu kronik bir rahatsızlık olabilmektedir.

Ağız kokusu , ağız içerisinde rahatsız eden kokular genellikle, dil yüzeyin de ve dilin altında , dilin yanı sıra çoğunlukla boğaz bölgesinde ya da bademcik bölgesin de üreyen bir grup anaerobik , sülfür üreten bu bakteriler sebep olmaktadır. ” Anaerobik ” olarak bilinen terim anaerobik kelimesi tam anlamı ile oksijensiz yaşama anlamına da gelmektedir ve aslı önemli olan bu bakterilerin yaşamak için oksijene de ihtiyacı olmamasıdır.

Oral ortamlarda doğal olarak bulunmuş olan ve üreyen bu bakteriler , proteinleri amino asit haline getirerek sindirim sistemi için sindirime destek oldukları için çok bunlar oldukça önemlidir.

Bu sindirim sistemine yardımcı olan bakteriler ağızda ki proteinlerin üzerine doğru çalışırken, dil , diş , bademcik ve boğazın arkasında kükürt bileşikleri salgılanmaktadır. Anaerobik yani oksijensiz ortamda yaşayabilen bu bakteriler proteinlerle beslenmektedir ve git gide çoğalmaktadır. Bu neden ile , uçucu olmuş olan sülfür bileşiklerinin kontrol edilmesi biraz zorlaşır ve bu süreçte , ağız kokusu git gide daha da kötüleşecektir. Hem size hem de çevrenize oldukça fazla rahatsız edici bir olacaktır.

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusu rahatsızlığının başlangıcında , bu sorunu yaşayan insanlar bu durumu çok sonradan fark eder. Ağız kokusu problemi yaşayan pek çok kişi kendi ağız kokularını hissedemeyebilir ve herhangi birinden ağızlarının koktuğunu ve rahatsız olduklarını duymadıkça ağızlarının koktuğunu, ağız kokusu rahatsızlığı olduğunu fark etmeyebilmektedir.

Ağız kokusu rahatsızlığı çoğu zaman geçici ve tedavi edilebilecek bir durumdur. Fakat geçici olmayan ağız kokuları da mevcuttur. Bu problem için profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir. Geçici olmayan ağız kokularında ise durum biraz farklıdır. Bu ağız kokularında altta yatan herhangi başka bir problem, sorun bu duruma neden olmaktadır.

Ağız kokusu nasıl anlaşılır? , ağız kokusu nasıl giderilir?, ağız kokusu belirtileri nelerdir? Gibi sorular sıkça sorulmakta ve çoğu insanın kurtulmak istediği ciddi problemlerin başında gelmektedir. Ağız kokusu belirtileri şu şeklidedir;

  • Kötü ağız kokusu
  • Ağızda ekşi, acı ya da metalik bir tat
  • Ağız kuruluğu
  • Dil üstünü kaplayan beyaz bir tortu

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu neden olur? Sabah kalkınca ağız kokusu neden olur? Gibi sorular sorulmakta ve bu sorulara cevap aranmaktadır. Ağız kokusunun bu rahatsız edici kokunun ilk sebebi dilin arkasında oluşan ve git gide çoğalan , çoğalırken kükürt üreten belli başlı bakterilerdir. Bu bakterilerin yanı sıra, aynı zamanda ağız kokusuna sebep olmuş olan diğer önemli faktörler ise şu şekildedir :

  • Dental faktörler : Periodontit ( diş çevresindeki enfeksiyon ) veya kötü oral hijyen
  • Ağız kuruluğu : ilaçların, alkolün, stresin veya tıbbi durumun neden olduğu
  • Sigara içmek : Ağızdaki oksijeni azaltır

Az görülen ağız kokusu nedenleri ise şunları içermektedir :

  • Asit ve safra reflüsü, Geniz akıntısı ( örneğin, kronik sinüzit nedeni ile )
  • Böbrek yetmezliği, çeşitli kanserler , metabolik işlev bozuklukları ve biyokimyasal bozukluklar ile birlikte görülen ağız kokusunun sadece çok küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır.
  • Gıdalar ( soğan , sarımsak veya karnabahar gibi )

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? 

Ağız kokusu nasıl geçer? Bu kötü ağız kokusu nasıl önlenir? Bir çok sebep ile oluşan ağız kokuları bazen geçici bazen ise maalesef kalıcı olabilmektedir. Bazen basit sebeplerden dolayı oluşan ağız kokuları geçici bir durum olabilir , ancak bu basit sebeplerden dolayı oluşan ağız kokularına hemen acil bir şekilde müdahale etmek için bir çok yöntem vardır. ağız kokuları ile ilgili hem doğal hem de profesyonel pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Aģız Kokusu Kesin Çözüm

Ağız kokusuna kesin çözüm için; Ağız kokusu rahatsızlığını hemen ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri , düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmaya başlamaktadır. Böylece , yediğiniz besin artıkları ve bakteriler ağız içerisinde birikemeyecek ve ağız içerisinde kötü ağız kokusuna sebep olmayacaktır.

Diğer bir taraftan , kalıcı olmuş olan ağız kokusunun altında yatan herhangi bir sebep ve neden olduğunu düşünüyorsanız, profesyonel bir destek almanız yani herhangi bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz ağız kokusu hakkında yaşadığınız bu bütün belirtileri anlattıktan ve öğrendikten sonra, sebebi teşhis edilerek sizin için gerekli tedaviyi uygulamaya başlayacaktır.

Ağız Kokusu için Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu için bir diş doktoruna başvurabilirsiniz. Ancak bazı ağız kokularının sebebi, bademcik , mide iltihaplanmalarından da kaynaklı olabilmektedir bu nedenle kulak burun boğaza yada mideniz için bir doktora da gidebilirsiniz.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız kokusuna ne iyi gelir, ağız kokusu nasıl giderilir bitkisel yöntemleri merak edenler ićin ißte etkili ağız kokusu giderme yöntemleri.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer Bitkisel?

Rezene : Rezene , ağız kokusunu kontrol etmeye yardımcı olan mükemmel bir ağız temizleyicisi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda , ağız kokusuna neden olan ağızdaki bakterilerle savaşan antimikrobiyal özellikler de içermektedir.

Tarçın : Tarçın sinnamik aldehit isimli bir madde içermektedir. Bu nedenle , sadece ağız kokusunu ortadan kaldırmakla kalmaz , aynı zamanda ağızda bulunan bakteri miktarını da azaltmaya yardımcı olur.

Limon : Limon içeren durulama sularını kullanmak ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Limonun sahip olduğu asitli yapı , ağızdaki bakterilerin gelişmesini engeller. Ayrıca, kötü kokuyu hafifletmeyi sağlar.

Karanfil : Karanfil inanılmaz antiseptik özelliklere sahip bir bitkidir. Ayrıca, ferah bir kokuya sahiptir. Ağız kokusu için kullanıldığı takdirde , hem bakterilerle mücadele edebilmekte hem de ağız kokusunu ortadan kaldırabilmektedir.

Çay ağacı yağı : Çay ağacı yağı, antiseptik özelliklere sahip olduğundan ağzınız için güçlü bir dezenfektan olarak çalışmaktadır. Ağız kokusu için çay ağacı yağından çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz.

Çay : Normal çay ve bitki çayları , ağız kokusu ile mücadeleye de yardımcı olabilir. Hem yeşil hem de siyah çayda bulunan antioksidan polifenoller , kötü kokudan sorumlu bakterilerin büyümesini durdurabilmektedir. Ayrıca adaçayı çayı gibi bir bitki çayını da tercih edebilirsiniz.

Çemen otu : Çemen otu ile hazırlanan çay , özellikle enfeksiyon nedeniyle oluşan ağız kokusu durumunda, nefesinizi tazelemeye yardımcı olabilmektedir.

Maydanoz : Taze maydanoz klorofil içermektedir, bu nedenle, çiğnendiğinde , maydanoz nefesin tazelenmesine ve kötü kokunun önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Kakule : Kakule genellikle ağız kokusu için yemeklerden sonra çiğnenmektedir. Kakule bu sırada bir yağ üretmektedir ve ağzınızın tadını değiştirmektedir. Bu nedenle , ağız kokusu için etkili olabilecek bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir.

Lifli meyveler : Elma, havuç ve armut gibi meyveler lif açısından zengindir. Bu tür meyveler çiğnendiğinde, tükürük üretimini teşvik etmektedir. Bu tarz meyvelerin yenmesi ayrıca dişlerin temizlenmesine de yardımcı olabilmektedir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir Evde?

Elma sirkesi : PH seviyesini dengeleme yeteneğine sahip olan elma sirkesi , kötü bir nefes için harika bir çözüm oluşturabilmektedir. Tercihinize bağlı olarak bu yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz:

Bir çorba kaşığı çiğ filtrelenmemiş elma sirkesi , bir bardak suyla karıştırın ve yemek yemeden önce için. Sirke , sindirimin yanı sıra ağız kokusunu da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
Bir bardak suda elma sirkesi ekledikten sonra bu suyu gargara olarak kullanabilirsiniz.

Karbonat : Karbonat, ağız kokusunu gidermek ve kokuyu önlemek için mükemmel bir çözümdür. Kötü nefese katkıda bulunan asit düzeylerini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca , ağız kokusu oluşturan oral bakterilerle de savaşabilmektedir.

Bir buçuk tatlı kaşığı karbonatı , bir bardak ılık suyla karıştırın ve sonuçtan memnun kalana kadar ağzınızı bir kez bu suyla durulayın.
Dişlerinizi karbonat ile fırçalamanız da ağzınızın asitliğini azaltmanıza ve bakterilerin diliniz üzerinde oluşmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Epsom tuzu : Toksinleri temizlemek söz konusu olduğunda , Epsom tuzu en dikkat çekici bileşendir. Ağızdaki bakteriler ile savaşan ve ağızdaki kokuyu ortadan kaldıran doğal antibakteriyel özellikler sahiptir.

1 tatlı kaşığı Epsom tuzu
Bir bardak ılık su
Epsom tuzunu suyla karıştırın ve bu suyla gargara yapın. Her gün uygulayabilirsiniz.

Tuzlu su : Tuz çözeltisi , ağzın pH seviyesini nötralize etmeye ve ağzı temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

1 çay kaşığı masa tuzu
Bir bardak ılık su
Tuzu suya ekleyip eriyinceye kadar karıştırın ve bu suyu bir gargara olarak kullanın. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Vitaminler : Vitaminler sağlığımız için vazgeçilmezdir. Karaciğer fonksiyonlarını desteklemek için enzim ve mineralleri düzenlemeye yardımcı olmaktadırlar. Ağız kokusuna neden olan aşırı mukus , C vitamini , D vitamini, B vitamini ve A vitamini alımını arttırarak ortadan kaldırılabilir.

Ağız kokusundan kurtulmak için bu vitaminleri içeren gıdaları daha sık tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Özellikle , limon, portakal ve elma gibi C vitamini bakımından zengin meyveleri tüketin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?