• TARİH: 13.08.2019
Ağız Kokusuna Ne iyi Gelir Bitkisel Yöntemler

Ağız Kokusuna Ne iyi Gelir Bitkisel Yöntemler

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu gerçekten de moral bozucu bir durumdur. Ağız kokusu problemini yaşayan kişilerin en büyük rahatsızlıklarından biri çevrelerindeki insanları rahatsız etme korkusudur. Bu durum kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve bireyin daha içe kapanık bir yaşam sürmesine yol açabilmektedir.

Ağız kokusunun bir çok nedene bağlı olarak gerçekleşebileceğini unutmayın. Ağız neden kokar? Sorusunu cevabını daha önceki makalemizde vermiştik.

Bu makalede ise sizlerle “ağız kokusuna ne iyi gelirağzım kokuyor ne yapmalıyım, ağız kokusuna iyi gelen bitkiler nelerdir?” konularını paylaşacağız.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız Neden Kokar?

Toplum içinde bizi en çok huzursuz eden durumlardan biri de ağzımızın kötü kokmasıdır. Genellikle beslenmenin ardından ve sabahları uyandığımızda ortaya çıkan ağız kokusuna tıp dilinde fizyolojik ağız kokusu deniyor. Fizyolojik ağız kokusu normal bir durumdur her insanda ortaya çıkabilir. Bunu sorun etmemeliyiz.

Fizyolojik ağız kokusunun dışında çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusu da vardır. Bu ağız kokusuna da “patolojik halitosis” denilmektedir. Patolojik halitosis diş eti ve diş çürüklerine bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusudur. Hasta çoğu zaman ağız kokusunun farkında değildir. Yakınlarının şikâyeti üzerine diş hekimine başvurur.

Bu makalemizde sizinle ağız kokusuna nelerin sebep olduğuna değineceğiz.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nedir?

 • Yemek artıkları genellikle dişlerimizin arasında, dilimizin üzerinde ve yanaklarımızda kalabilir. Yiyeceklerin artıkları ağız içinde diğer bakterilerle birleşerek kötü kokunun oluşmasına yol açar.
 • Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna yol açmaktadır.
 • Karaciğer hastalıkları da geçmeyen ağız kokusunu ortaya çıkarmaktadır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda ağız kokusu çok sık görülmektedir.
 • Tükürüğün zararlı bir madde gibi algılanması gibi bir yanlış vardır. Ama tükürük ağzımızdaki yiyecek artıklarını temizler. Bazı kişilerin tükürük bezlerindeki problemler, yeterli miktarda tükürük salgılanmasını engeller. Böyle durumlarda tükürük ağız içini temizleyememektedir. Bu da ağız kokusuna sebep olmaktadır.
 • Sinüzit ve akciğer enfeksiyonları da ağızda kötü kokuların oluşmasına yol açmaktadır.
 • Şeker hastalığı da genellikle ağızda aseton kokusuna benzer bir koku oluşmasına yol açmaktadır.
 • Böbrek yetmezliği hastaları da ağız kokusundan şikayetçidir. Bu hastalar da ağızlarının balık gibi koktuğundan şikayet etmektedir.
 • Soğan ve sarımsak da ağız kokusuyapmaktadır. Dişinizi ve dilinizi fırçalarsınız ağız kokusunun geçtiğini düşünürsünüz. Ancak ağız kokusu geçmez. Çünkü soğan ve sarımsak kokusu nefes alıp verdikçe vücuttan atılmaktadır.
 • Sigara ve alkol da ağız kokusunun sebeplerindendir.

Bir sonraki makalemiz ağız kokusuna ne iyi gelir, ağız kokusuna iyi gelen yiyecekler gibi sorularınızı cevaplandıracaktır.

Ağız Kokusuna iyi Gelen Bitkisel Formüller

 • Birçok bitki gerçekten bu problemin çözümü için eşsiz bir kaynaktır. Maddeler halinde ağız kokusunu geçiren bitkileri sizlerle paylaşalım.
 • Kahve çekirdeklerini kavurun. Kavurduktan sonra bu çekirdekleri çerez gibi azar azar yiyin. Bunu  yapamıyorsanız, kavurduğunuz kahve çekirdeklerini kaynayan bir miktar suyun içinde kaynatın. Yoğun kıvamlı olması gereken bu karışımı içebilirsiniz.
 • Nane, her yemek sonrası yememiz gereken, bize ferah bir nefes sunan mükemmel bir bitkidir. Her yemekten sonra bir miktar nane yiyebilirsiniz. Nanenin bu konuda çok etkili olduğunu söyleyelim.
 • Maydanoz da nane gibi ağız kokusunu geçiren bir bitkidir. Yemeklerden sonra maydanoz yiyebilirsiniz.
 • Bazı meyveler de nefesi ağzımızın içini temizleyip, nefesimizi tazelemektedir. Elma, armut, çilek gibi meyveler nefesimizi yenileyerek ağız kokusunu önlemede etkilidir. Ayrıca havuç ve turp sebzeleri de ağız kokusuna iyi gelmektedir.
 • Adaçayı ve nane, bir avuç dolusu adaçayını kaynatın. Kaynattıktan sonra adaçayını 15-20 dakika bekletin. 20 dakikanın sonunda adaçayının içine nane ruhu katın. Oluşan karışımı iyice dinlendirdikten sonra, bu karışım ile gün boyunca gargara yapabilirsiniz.
 • Tarçın da ağız kokusuna iyi gelen bir bitkidir. İçeceklerinizi tarçın ile renklendirerek ağız kokusuna sebep olan bakterilerle mücadelede büyük bir adım atmış olursunuz.
 • Bol bol su içmelisiniz. Su dilinizin kurumamasına yardımcı olup daha çok tükürük salgılamanıza yardımcı olmaktadır. Bu şekilde de ağız içinin daha etkili bir şekilde temizlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Diş fırçalama işlemi sırasında dilinizi de fırçalayabilirsiniz. Dilinizi fırçanın yumuşak tarafıyla kibar hamleler yaparak temizleyebilirsiniz.
 • Diş ipi kullanın, diş ipi, diş fırçasının giremediği yerlere girerek ağız kokusuna neden olan bakterilerin yok olmasına katkıda bulunmaktadır.
 • Burun tıkanıklığı da ağız kokusu yapabilmektedir. Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmamasına dikkat edin. Çünkü burun tıkalı olunca mecburen ağzı açık bir şekilde uyursunuz. Ağzı açık olarak uyuyan kişilerin boğazı dili kurur ve bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam oluşmuş olur.
 • Yiyecekleri iyice çiğnemeden, öğütmeden yutmayın.

Ağız Kokusunu Geçiren Elma Sirkesiyle Formüller

Özellikle ramazan ayında oruç tutan kişiler ağız kokusu konusunda problem yaşıyor. Oruç tutan bazı insanlar çevrelerindeki insanların rahatsız olacağı düşüncesiyle ağız kokusuna iyi gelen formülleri araştırıyor.

Bu konuda tedirgin olmayın. Ağız kokusuna elma sirkesiyle yapabileceğiniz birkaç karışım iyi geliyor.

Elma sirkesi çok faydalı doğal bir besin maddesidir. “ Elma sirkesi nelere iyi gelir” makalemizde elma sirkesinin tüm faydalarından bahsetmiştik.

Lafı fazla dolandırmadan antibakteriyel bir madde olan elma sirkesiyle ağız kokusu gidermenin yollarını paylaşalım.

Ağız Kokusunu Nasıl Geçirebilirim?

 • Ağız Kokusunu Geçiren Formül

1 büyük bardak su ve 2 tatlı kaşığı elma sirkesini iyice karıştırıp, yemeklerden sonra içiniz. Elma sirkeli su ağız içinde oluşan bakterileri yok ediyor. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz.

 • Ağız Kokusuna iyi Gelen Bitkisel Formül

Bu formülü uygulamak için 1 su bardağı elma sirkesi ve 1 miktar maydanoz gereklidir. Maydanozları iyice temizledikten sonra elma sirkesine batırın ve çıkarın. Her batırıp çıkarmanızın ardından maydanozu iyice çiğneyin ancak yutmayın. Sakız gibi bir süre çiğnedikten sonra tükürün.

 • Ağız Kokusunu Geçiren Karbonatlı Elma Sirkesi

2 çay kaşığı karbonat ve 2 çay kaşığı elma sirkesi gerekiyor. Bu iki maddeyi iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına gelince diş fırçanıza bu macunu sürün ve dişlerinizi bu karışım ile fırçalayabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı iyice yıkamalısınız.

 • Elma Sirkesi Gargarası

1 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 çay bardağı sıcak su malzemelerimiz. Elma sirkesiyle sıcak suyu karıştırın. Daha sonra gargara yapıp tükürün. Ağzınızın yanmaması için suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Ayrıca bu karışımı yutmamaya da çalışmalısınız.

Ağzım kokusu nasıl geçer başlıklı makalede de Ramazanda ağız kokusu yaşamamanız için önemli öneriler mevcuttur.

Yukarıda saydığımız önerilere uyarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?