• TARİH: 13.07.2019
Aile Planlaması Yöntemleri

Aile Planlaması Yöntemleri

Aile planlaması, topluma sağlıklı bireyler yetiştirilmesi için uygulanması gereken yöntemlerin bütünüdür. Bu yöntemler daha çok yeterli sayıda çocuk sahibi olunduktan sonra hamile kalınmasının önlenmesi için kullanılır. Aile planlaması yöntemleri Sağlık Bakanlığı tarafından da benimsenen yöntemlerdir. Aile planlaması yöntemleri etkileri ve uygulanışlarına göre farklı kategorilerde değerlendirilebilir.

Aile planlamasına karar verenlerin en çok merak ettikleri konuların başında aile planlaması yöntemleri nelerdir sorusu geliyor. Aile planlaması yöntemleri, çiftlerin kendi isteklerine ve uygulayabilmelerine göre değişiklik gösteren yöntemlerdir. Tüm etkili aile planlaması yöntemleri ve bu yöntemlerin uygulanışları hakkında kısa yöntemler şu şekildedir…

Doğal Aile Planlaması Yöntemleri

Bazal vücut ısısı yöntemi: Doğal aile planlaması yöntemleri arasında sayılan bu yöntemde kadın her sabah düzenli olarak termometre ile vücut ısısını ölçer. Vücut ısısını bir kenara kaydeden kadının ısı değerlerinde bir önceki güne göre 0.5°-1.0°C arasında değişmesi ovülasyondan hemen sonrası anlamına gelir. Çiftler bu korunma yönteminde adet gününün ilk gününden sıcaklık artışına kadar cinsel ilişkiden uzak durur.

Laktasyonel amenore (LAM): Tam ve tama yakın emzirmede 6 aydan küçük bebeklerin annelerinde gebelik meydana gelmez. Bütün dünyada kabul görmüş olan bu yöntem, doğal korunma yöntemlerinden sayılır.

Geri çekme yöntemi: Cinsel ilişki sırasında boşalmadan önce penisin vajinadan çıkarılması ve meninin dışarı bırakılması işlemidir. Doğal korunma yöntemlerinden birisi olarak erkekler tarafından sıkça uygulanır.

Bariyer Aile Planlaması Yöntemleri

Kondom: Erkekler tarafından en fazla uygulanan korunma yöntemidir. Kondom ya da diğer adı ile prezervatif cinsel ilişki sırasında sertleşmiş olan penise takılan kauçuktan yapılmış bir kılıftır. Cinsel ilişki sonrasında boşalma bu kılıf içine yapılır.

Diyafram: Kadın kondomu olarak da adlandırılan diyaframlar, cinsel ilişki sırasında kadın rahim ağzına yerleştirilen kauçuktan yapılmış bir şapkadır. Bunu kullanarak korunma sağlanabilir.

Spermisidler: Spermin canlı kalmasını önleyen ve cinsel ilişki öncesinde vajina içine uygulanan krem, sprey ya da losyonlardır.

Hormonal Aile Planlama Yöntemleri

Doğum kontrol hapları: Vücutta normalde bulunan kadınlık ve yumurtlama hormonlarının dışarıdan haplar ile verilmesi işlemidir. Vücudun normal dengesinin bozulması sonucu gebelik önlenebilir.

Ertesi gün hapı: Cinsel ilişki sırasında korunmanın olmadığı ya da korunma yönteminin başarısız olduğu durumlarda ertesi gün hapı kullanılabilir. Ancak bu haplar temel korunma yöntemi olarak kullanılamaz.

Doğum kontrol iğneleri: Uzun süre korunma sağlamak için doğum kontrol iğneleri kullanılabilir. İsteğe göre 1 aylık ya da 3 aylık olarak uygulanan bu iğneler, genelde adetin ilk günü uygulanır. Ancak emziren annelerde sütün kalitesi ve miktarını değiştirdiği için önerilmez.

Erkeklerde korunma iğnesi: Tıpkı kadınlardaki gibi çocuk sahibi olmamak için erkeklerde korunma iğnesi yaptırabilir. Sağlık ocakları ya da sağlık merkezlerinde bu korunma iğneleri hakkında bilgi alınabilir ve iğneler uygulanabilir.

Rahim İçi Araçlar ile Korunma Yöntemi: Spiral ile korunma yöntemi uzun süre kadınların gebe kalmalarının önler. Kullanıcı hataları dışında 10 yıla kadar koruyuculuğu vardır. Ancak bazı hatalı durumlarda yan etkilere neden olabilir.

Kalıcı Korunma Yöntemi Erkeklerde Tüplerin Bağlanması: Erkeklerde kalıcı korunma yöntemi olarak tüplerin bağlanması uygulanabilir. Cerrahi bir işlem olan bu yöntemin uygulanmasından önce iyi düşünülmesi gerekir.

Çünkü geri dönüşü olmayan bir ameliyatla kısırlaştırma yöntemidir.

Erkeklerde ya da kadınlarda korunma yöntemleri aile planlaması için kullanılan yöntemlerdir. Çiftler için en ideal korunma yöntemi konusunda aile planlaması danışmanlığı hizmetlerinden yararlanılabilir. Aile planlaması danışmanlıkları korunma yöntemleri ile ilgili aileleri bilgilendirip bu konuda yardımcı olmakta, etkili korunma sağlanmasını desteklemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?