• TARİH: 13.02.2019
Akne Nedir? Akne Nasıl Geçer? Akne Tedavisi

Akne Nedir? Akne Nasıl Geçer? Akne Tedavisi

Makalede Neler Var Akne Nasıl Geçer?Benzoil Peroksitİlaç Tedavisi AntibiyotiklerOral Kontrasopfitler Oral İzotretioinAkne İçin Işık ve Lazer TedavisiAkne AmeliyatıAkne İçin Hangi Doktora Gidilir?Akne Tedavisi İçin TavsiyelerAkne Nedir?Akne Belirtileri Akne nasıl anlaşılır? Akne Nedenleri Akne neden olur?  Akne Nasıl Geçer? Akne rahatsızlığı bir çok kişi de sık sık görülmektedir ve akne rahatsızlığını daha fazla hijyen ile tedavi etmek bu durumu […]

Akne Nasıl Geçer?

Akne rahatsızlığı bir çok kişi de sık sık görülmektedir ve akne rahatsızlığını daha fazla hijyen ile tedavi etmek bu durumu düzeltmek için mümkün değildir, bu neden ile ekstra temizlik yapmış cildi devamlı temizlemek durumu daha iyi hale getirmez.

Fakat tabi ki akne oluşumunun bir nevi önüne geçmektedir. Akneye eğilimli olmuş alanları normalde hafif sabunlu ya da parfümsüz, kimyasal içermeyen bir temizleyici ve su yardımı ile günde en fazla iki kez yıkamak yeterlidir. Eğer mümkünse, cildinizi yıpratmamak için makyaj yapmamaya özen gösterin.

Makyaj yapmayı seviyorsanız ve devamlı makyaj yapıyorsanız gece uyumadan önce makyajınızı yüzü yıkamak suretiyle çıkarmak oldukça fazla önemlidir. Cildinizi sert bir şekilde fırçalamaya ya da peeling özellikli cilt bakım ürünleri kullanmaya çok da gerek görülmemektedir.

Cildin çok fazla sert bir şekilde ovulması durumu daha da fazla kötüleştirebilir. Cilt tipiniz kuru ise ( bazı akne kremleri kuru cilde neden olabilir ) parfümsüz , su bazlı nemlendirici kremleri tercih edip kullanabilirsiniz.

Benzoil Peroksit

Benzoil peroksit içeren bazı ilaçlar akne tedavisine yardımcı olabilir. Bu ilaçlar antibakteriyeldir ve bu nedenle cildinizdeki propionibacterium acnes (P. acnes) bakterilerinin miktarını azaltır. Benzoil peroksit içeren ilaçlar cildinizin tahriş olmasına (hafif kızarıklığa) neden olabilir. Ancak, düzensiz kullanımı bakterilerin direnç kazanmasına sebebiyet verebilir.

Akne için benzoil peroksit ilaçların cildinizi gözle görülür şekilde iyileştirmesi için zaman gereklidir, bu yüzden bir gecede büyük bir fark beklemeyin. Düzenli olarak kullandıktan birkaç hafta sonra akneler iyileşmeye başlar.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz aşağıdaki tedavilerden birini reçete edebilir :

 • Benzoil peroksit kremleri veya jelleri
 • Azelaik asit (genellikle benzoil peroksit için bir alternatif olarak kullanılan antibakteriyeldir)
 • Antibiyotik losyonları veya jelleri (bunlar cildinizdeki doğal P.acnes bakterilerinin seviyelerini kontrol ederek iltihaplanmayı (şişme) azaltmaya yardımcı olabilir)
 • Tretinoin ve izotretinoin gibi topikal retinoidler (bu ilaçların etkilerinin fark edilmesi biraz zaman alabilir, tahriş edici de olabilir ancak bu tahriş zamanla geçecektir)
 • Ayrıca, akneler güneş ışığına karşı daha hassastır, bu nedenle güneşte dışarıya çıkıyorsanız bol miktarda güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Hamileyseniz bebeğinize zarar verebilecekleri için retinoidleri kullanmamalısınız.

Antibiyotikler

Orta dereceli veya şiddetli akneleriniz varsa, doktorunuz oksitetrasiklin, eritromisin veya doksisiklin gibi bir antibiyotikler reçete edebilir. Bu ilaçları bir günde kaç defa almanız gerektiğini ve ne kadar süreceğini doktorunuz bildirecektir. Bu tedaviyi deneyen insanların çoğu sivilcelerinin altı ay içinde daha iyi bir hal aldığını söylemektedir.

Oral Kontrasopfitler 

Eğer bir kadınsanız ve kontrasepsiyona ( doğum kontrol yöntemleri ) ihtiyaç duyuyorsanız , doktorunuz aknelerinizi tedavi etmek için oral kontraseptif hap kullanmanızı önerebilir. Kontraseptif haplar , sebum üretimini arttıran testosteronu baskılamaktadır. Bu, cildinizi daha az yağlı olmasını sağlamaktadır. Genel olarak, akne için diğer tedavilerin yanı sıra bunlar da verilmektedir.

Oral İzotretioin

Cilt doktorunuz size , izotretinoin adı verilen oral retinoid ilacı almayı önerebilir. Bu, cildinizin ürettiği sebum miktarını azaltır. Aknenizin iyileşmeye başlamadan önce kötüleşebileceğini unutmayın. İzotretinoin, dudak ve cilt kuruluğuna, baş ağrısına, burun kanamasına ve eklemlerinizde ağrıya neden olabilir.

Geçmişte herhangi bir depresyon yaşadıysanız, ilaç tedavisine başlamadan önce cilt doktorunuza , dermatoloğunuza bu bilgiyi de vermelisiniz. Eğer bir kadınsanız, bu ilacı alırken kontrasepsiyon kullanmanız gerekir. Çünkü izotretinoin doğmamış olan bebeğin gelişimini etkileyebilir.

Akne İçin Işık ve Lazer Tedavisi

Işık ya da lazerleri içeren yeni tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Işık tedavisi akne tedavisi olarak genellikle sunulmamaktadır , çünkü cilt doktorları henüz bu yeni tedavi yöntemlerinin ne kadar iyi olmuş olduğundan ne kadar çalıştığından emin değildirler. Bu terapilerin ne kadar iyi çalıştığına ilişkin araştırmalar halen devam etmektedir. Bu terapiler tedavi olarak sunulmadan önce, ne kadar faydalı olmuş olduklarını göstermek için daha fazla bilimsel ispatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Akne Ameliyatı

Kitle eksizyonu : Bazı akneler daha inatçıdır ve doktorunuzun verdiği ilaçlara cevap vermez. Bu durumda dermatolog, kitle eksizyonunun faydalı olacağına karar verebilir. Dermatolog deride küçük bir açarak akne içindeki irini temizler.

Lazer tedavi : Pek çok farklı lazer tedavi çeşidi bulunmaktadır. Sizin için en iyi olanı bulmada cildinizin türü, rengi ve nihai amacınız önemli rol oynamaktadır.

Kimyasal peeling : Bu yöntemde kabuklar hafifçe eksfoliye olur ve herhangi bir kesinti olmaz, ancak cildiniz daha sonra biraz pembe olabilir. Yüzeysel soymalar hafif akne tedavisinde en iyisidir.

Akne İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akne problemi için genellikle dermatoloji tercih edilmektedir. Dermotoloji , cilt hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenen tıp dalıdır. Bu sebeple akne teşhisi ve tedavisi için bir dermatolog yani bir cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

Akne Tedavisi İçin Tavsiyeler

 • Her gün en az iki kez yüzünüzü ılık suyla ve özellikle akne için yapılmış hafif sabunla yıkayın.
 • Deriyi fırçalamayın ya da akneleri patlatmayın, çünkü bu enfeksiyonu daha da aşağı doğru itebilir ve daha fazla tıkanmaya, şişmeye ve kızarıklığa neden olabilir.
 • Akneleri patlatmaktan kaçının, çünkü yara izlerine neden olabilir.
 • Yüze dokunmaktan kaçının.
 • Konuşurken sebum ve cilt tortusu ihtiva etmesi muhtemel olduğundan, telefonu yüzden uzakta tutun.
 • Özellikle losyonları, kremleri veya makyajı uygulamadan önce ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Sebum ve cilt artıklarını toplamak için gözlükleri düzenli olarak temizleyin.
 • Akne sırt, omuz veya göğüste bulunuyorsa, cildin solumasına izin vermek için gevşek giysiler giymeyi deneyin. Baş bandı, başlık ve eşarp gibi sıkı giysiler kullanmaktan kaçının veya kullanıldıysa düzenli olarak yıkayın.
 • Hassas ciltler için uygun olan makyaj malzemelerini seçin ve yağ bazlı ürünlerden kaçının. Uyumadan önce makyajı temizleyin.
 • Sebum ve cilt tortusu toplarken saçları temiz tutun. Kakao yağı içeren yağlı saç ürünlerinden kaçının.
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının çünkü cildin daha fazla sebum üretmesine neden olabilir. Ayrıca bazı akne ilaçları güneş yanığı riskini arttırabilir.
 • Tıraş kremi uygulamadan önce cildi ve sakalları ılık sabunlu su ile yumuşatın.
 • Akneyi şiddetlendiren kortizol ve adrenalin üretimini artırabileceğinden endişe ve stresten kaçının.
 • Terlemeyi önlemek için sıcak ve nemli iklimlerde serin ve kuru kalmaya çalışın.

Akne Nedir?

Akne bir çok insanın başına gelen bir rahatsızlıktır. Bu problem bir çok sebepten dolayı olabilmektedir. çoğu insanın hayatının bir noktasında akne problemi yaşamaktadır. Akne ya da akne vulgaris , cilt üzerinde belli başlı lekelere sebep olmuş olan oldukça yaygın bir cilt problemi ve sorunudur .

Bu durum hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Hafif ya da şiddetli olmuş olan akneler özellikle yüz, sırt, omuz ve göğüs bölgelerini etkilemektedir. Akne rahatsızlığı , özellikle ergenlik döneminde çok yaygın olarak gençlerde sık sık görülmektedir. Her 10 kişiden 8’i 11-30 yaşları arasında bir noktada akne problemi yaşamaktadır.

Bu durum genellikle daha çok genç yaşlarda fazla ve sık görülmektedir. Daha sonra ki zamanlarda ise akne daha da az görülür. Akne rahatsızlığı bulaşıcı bir hastalık değildir, dolayısıyla akneye yakalanamazsınız ya da başkalarına bulaştıramazsınız.

Akne Belirtileri 

Akne oluşumu , başlangıcı ve ilerlemiş akne problemleri genellikle yüz , sırt ve omuzlarda görülmektedir. Ayrıca akne oluşumu bazı kişilerde gövde, kollar, bacaklar ve kalçalarda da görülebilir.

Akne nasıl anlaşılır?

Akne rahatsızlığı yaşarken oluşabilecek belirtiler şunları içermektedir :

 • Yüz yüzeyinde küçük şişlikler
 • İrin dolu küçük tepecikler
 • Papüller ( kırmızı yara benzeri lekeler )
 • Çıbanlar
 • Cildin yaralanması
 • Ciltte patlamalar nedeniyle oluşan kızarıklık
 • Beyaz uçlu şişlikler ( irin nedeniyle )
  Siyah nokta

Akne Nedenleri 

Akne neden olur? 

Bir dizi faktör akneyi tetiklemektedir, ancak asıl nedenin hormon seviyelerindeki değişiklikler olduğu düşünülmektedirArtan hormon seviyeleri derinin altındaki yağ bezlerinin büyümesine neden olur. Büyümüş bez daha fazla sebum üretir. Aşırı sebum ise gözeneklerdeki hücresel duvarları parçalayarak bakterilerin büyümesine neden olabilmektedir.

Yapılan bazı çalışmalar, genetik olan faktörlerin de akne riski artırabileceğini söylemektedir. Cilt üzerinde akne oluşumunun diğer bir nedenleri ise aşağıdakiler gibidir :

 • Hormonlara etki edebilen bazı ilaçlar
 • Yağlı içerikli kozmetik ürünler
 • Hormonal değişiklikler
 • Duygusal stres
 • Regl

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?