Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır

Alıç sirkesi alış meyvesinden üretilen orta sertlikte şifalı bir sirke türüdür. Ülkemizde pek çok yerde yetişen bir ağaç olmasına karşın, zirai olarak üzerinde durulmayan bir ürün olması sebebiyle pek çoğumuz tarafından bilinmez. Ancak, 80’lerden önce çocuk olanlar, pazarda satılan kolye biçimindeki sarı meyveyi anımsarlarsa, alıçın ne olduğu da anlayacaklardır. Hafif mayhoş bir tadı vardır ve […]

Alıç sirkesi alış meyvesinden üretilen orta sertlikte şifalı bir sirke türüdür. Ülkemizde pek çok yerde yetişen bir ağaç olmasına karşın, zirai olarak üzerinde durulmayan bir ürün olması sebebiyle pek çoğumuz tarafından bilinmez. Ancak, 80’lerden önce çocuk olanlar, pazarda satılan kolye biçimindeki sarı meyveyi anımsarlarsa, alıçın ne olduğu da anlayacaklardır.

Hafif mayhoş bir tadı vardır ve bu özelliği ile, tüm mayhoş meyvelerde olduğu gibi, sirke yapımına elverişlidir. Ülkemizde sofralarda fazla kullanılmıyor olsa da esasında hoş tadı olan leziz bir sirkedir. Size bu yazımızda bir alıç sirkesi tarifi vererek her yerde kolayca bulamayacağınız bu ürünü evde yapabilmenize olanak sağlayacağız.

Alıç Sirkesinin Faydaları

Öncelikle tüm sirke türleri, vücuda olumlu etkileri olan ürünlerdir. Alıç sirkesi ise, diğer sirke türlerinden farklı özelliklere sahip olmasıyla onlardan sıyrılmaktadır. Örneğin Alış sirkesinin kalp sağlığı üzerinde benzersiz etkileri bulunmaktadır. Dolaşım sistemi üzerinde de hiçbir ürünün sahip olmadığı uzun vadeli etkileri vardır. Bu durum alıç meyvesinin kendi özelliğidir ve sirke oluşuyla dolaylı olarak ilgilidir. Tüm sirkeler antioksidan ve antiseptik etkiye sahiptir. Bu sayede enfeksiyonlar üzerinde dahili ve harici etkileri vardır. Deri üzerindeki uygulamalarda ve ağızdan alınmaları durumunda bakterileri öldürürler.

Sindirim sistemi üzerinde de alıç sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Bağırsak hareketliliğini dengeler ve parazitlerle savaşır. Bunun yanında böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının da düzenlenmesinde ciddi etkileri bulunmaktadır.

Tabii sirke türlerinin hepsindeki asitlik oldukça yüksektir. Bu nedenle içilmeleri doğru değildir. Mümkün olduğunca düzenli, ancak düşük miktarlarda tüketilmeleri gereklidir. Günlük 1 çorba kaşığından fazla sirke tüketimi, sirkenin türü fark etmeksizin zararlıdır.

Alıç Sirkesi Kullanımı

Alıç sirkesi diğer sirkeler gibi kullanılabilir. Salata ve yemeklerde güvenle kullanabilirsiniz. Kullanım miktarı abartılmadığı sürece hiçbir yan etkisi yoktur. Tabii şifa niyetine kullanılacaksa, her sabah ılık suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı eklenerek de kullanılabilir. Bu sayede vücut harekete geçirilip, öncelikle antioksidanların harekete geçirilmesi sağlanabilecektir.

Alıç Sirkesi Tarifi

Alıç sirkesi yapımı oldukça kolay bir üründür. Ancak biraz farklı malzemeler gerektirir. Öncelikle ne kadar sirke yapacağımıza karar vermemiz gerekir. 3 litre kadar sirke yapmak için, 1 kg alış yeterli olacaktır.  Bu işlemi gerçekleştirebilmek için 5 litrelik bir kavanoza ihtiyaç duyarız. Sirke, plastik kaplarda yapılmamalıdır. Plastik kaplar genel olarak sağlığa zararlı ürünlerdir, bu sebeple mümkün olduğunca cam kaplar tercih edilmelidir.

Öncelikle ihtiyaçlarımızı sıralayalım.

  • 1kg alıç
  • 2 adet Trabzon hurması
  • 3 çorba kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 4Litre su
  • 5lt kavanoz

Alıç Sirkesi Yapımı

  • Öncelikle alıçları ve hurmaları iyice yıkayıp, bölüyoruz. Mümkünse 4 parça uygun olacaktır. Kavanoza yerleştirdikten sonra Trabzon hurmalarını da üzerine doğruyoruz.
  • Şeker ve tuzumuzu ekliyoruz.
  • Kavanozda hava boşluğu kalmayacak biçimde suyumuzu da ekledikten sonra kapağını iyice kapatıp, karanlık bir ortamda 15-20 gün bekletiyoruz.
  • Çıkardıktan sonra, sirkemizi tortu oluşmaması için ince bir süzgeçle süzüp, başka bir kavanoza alıyoruz.

Bu sirkemizin raf ömrü yaklaşık 1 yıldır. Güvenle tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?