• TARİH: 17.08.2019
Aloe Vera Nedir, Neye iyi Gelir

Aloe Vera Nedir, Neye iyi Gelir

Aloe Vera Nasıl Bir Bitkidir?

Aloe vera bitkisi güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan ve sağlık açısından birçok faydası bulunan eşsiz bir bitkidir. Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan aloe vera kabızlıktan şeker hastalığına kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Antioksidan ve antibakteriyel özelliklere de sahip olan aloe vera bakımı ve yetiştirilmesi de kolay olan bir bitkidir.

Aloe Vera Bitkisi

Yeşil kaktüs görünümlü, dikenli bu bitki,  güzellik kremlerinde de kullanılmakta olup, ilaç sanayisinin de değerli bitkilerinden biridir. Bu değerli bitki, kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve tahminen yıllık küresel piyasa değeri 13 milyar doların üzerindedir.

Aloe vera bitkisi, böceklerin bitki üzerinden beslenmesini önlemek için savunma görevi gören, dikenli ve acı yaprakları olan yaklaşık 30 ile 50 cm arasında değişen uzunluğa sahip bir bitkidir.

Yaprakları, aynı zamanda son derece acı olan, yapraklarının için saydam jel kıvamında su içeren aloe vera şifalı özellikleri sayesinde tüm dünyada bilinir.

Aloe vera jelipolifenoller olarak bilinen geniş bir ailenin ailesine ait güçlü antioksidanlar içerir. Bu polifenoller, Aloe veradaki diğer bazı bileşiklerle birlikte, insanlarda enfeksiyona neden olabilecek belirli bakterilerin çoğalmasını engelleyebilir. Aloe vera çeşitli güçlü antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşiklerin bazıları zararlı bakterilerin gelişmesini engellemeye yardımcı olabilir. 

Aloe veranın içeriğindeki bu yarı saydam jel yaklaşık% 96 sudan oluşmaktadır. Aynı zamanda bu saydam madde, vücutta bulunan 20 amino asitten 18’ini içeren bazı organik ve inorganik bileşikler ve  son olarak A, B, C ve E vitamini içerir.

İlgili yazı: Aloe vera ürünleri nelerdir

Peki, bu kadar eşsiz değerli bir bitki olan aloe verayı bu kadar değerli kılan özellikleri nelerdir. Bu makalede aloe veranın faydaları nedir, aloe vera neye iyi gelir, aloe veranın sağlığa faydaları hakkında bilgi gibi merak edilen önemli soruları cevaplayacağız.

Aloe Vera Neye iyi Gelir

Aloe Vera Yanıkların iyileşmesini hızlandırır.

Aloe vera, en çok, topikal bir ilaç olarak kullanılır; Aloe vera jeli özellikle yaralarının daha çabuk iyileşmesi için cilde sürülür. Uzun yıllardır güneş yanığı da dahil olmak üzere, yaralar, özellikle de yanıklar için tedavi olarak kullanılan aloe vera, 1959 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından ilaç olarak onaylanmıştır.

Yapılan bilimsel çalışmalar aloe vera bitkisinin 1. ve 2. derece yanıkların tedavisinde etkin bir role sahip olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmadan aloe veranın geleneksel ilaçlara göre yarayı 9 gün daha erken tedavi ettiği sonucu ortaya çıkmıştır.

Bazı kaynaklar aloe veranın egzamaya iyi geldiğini belirtiyor. Bu konuda aloe verayı denemiş biri olarak, aloe veranın gerçekten egzamaya iyi geldiğini söyleyebilirim.

Aloe Vera Diş Plağına iyi Gelir

Ağız içi bakterileri temizleyen, klorheksidin glukonat ile karşılaştırılan saf aloe vera suyunun en az klorheksidin glukonat kadar etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan bilimsel çalışma 300 sağlıklı kişiyi kapsıyor. 4 gün boyunca yapılan karşılaştırma sonucunda aloe veranın iyi bir ağız bakım suyu olduğu ortaya çıkmıştır.

Aloe vera diş tartarına da iyi gelmektedir. Aloe vera, ağızda bulunan plak üreten bakteri Streptococcus mutans’ı ve maya Candida albicans’ı öldürerek diş tartarının oluşmasını engelliyor.

Aloe Vera Ağız içi Yaralara iyi Gelir

Çalışmalar ikna edici biçimde aloe vera tedavisinin ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırabildiğini göstermiştir.

Yineleyen ağız ülseri bulunan 180 kişi üzerinde yapılan  7 günlük bir çalışmada bölgeye uygulanan aloe vera yaması ülser boyutunu azaltmada etkili olmuştur.  Bununla birlikte, geleneksel ülser tedavisi olan kortikosteroid kullanımı aloe vera bitkisinden daha etkili sonuçlar vermiştir.

Başka bir çalışmada ise, aloe vera jel kullanımı sadece ağız ülserlerinin iyileşmesini hızlandırmakla kalmamıştır, aynı zamanda ağrı ülserlerinin ağrısını azaltığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak aloe vera bitkisinin bir yama veya jel olarak uygulanmasının, ağız ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Aloe Vera Kabızlığa iyi Gelir mi?

Aloe veranın kabızlığa iyi geldiğini biliyor muydunuz? Aloe vera kabızlığa da iyi gelir. Aloe veranın kabızlığa iyi gelen kısmı, yaprak derisinin hemen altında bulunan yapışkan ve sarı kalıntı şeklinde olan kısmıdır. Bu etkiden sorumlu ana bileşene aloin veya  barbaloin maddesidir. Aloe veranın yaprak derisinin altında bulunan yapışkan sarı kalıntı tam bir müshil görevi görmektedir.

Halk arasında aloe vera, irritabl bağırsak sendromuna iyi gelir ve inflamatuar bağırsak hastalığına aloe veranın iyi geldiği bilinmektedir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar bu inanışın tamamen yanlış olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Ancak, yapılan bazı bilimsel çalışmalar, aloe veranın müshil olarak kullanılmasının riskli olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Amerika’da 2012 yılından beri aloe vera reçetesiz ilaç olarak verilmiyor.

Sonuç olarak aloe lateksi, laksatif etkilere sahiptir ve sadece kabızlığa iyi gelir, diğer sindirim sistemi hastalıklarını tedavi etmez.

Aloe Vera Cilde Parlaklık Verir ve Kırışıkları Önler

Aloe Vera cildi iyileştirebilir ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Topikal Aloe vera jelinin cildin yaşlanmasını yavaşlattığına dair çalışmalar mevcuttur.

45 yaşın üzerindeki 30 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, jelin topikal uygulanmasının, 90 günlük bir periyot boyunca kollajen üretimini arttırdığı ve cilt esnekliğini geliştirdiği ortaya çıkmıştır.

Başka bir araştırma Aloe veranın eritemi azalttığını (cildin kızarıklığını), aynı zamanda deri hücrelerini dehidrate ettiği sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Aloe veranın sedef hastalığı ve radyasyon dermatiti gibi cilt hastalıklarını tedavi edeceğine dair az sayıda kanıt bulunmaktadır.

Aloe Vera Şekeri Düşürür mü?

Aloe vera geleneksel diyabet tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerden biridir. İnsülin hassasiyetini artırdığı ve kan şekeri seviyesini düşürdüğü yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Tip 2 Diyabeti olan insan ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışma Aloe vera özütünü tüketmenin kan şekerini seviyesini düzelttiği sonucunu ortaya koymuştur.

Ancak uzun süre aloe vera takviyelerini tüketen kişilerde çeşitli karaciğer hasarları ortaya çıkmıştır. Bu yüzden uzun süreli tüketimlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Aloe Vera Bitkisini Kullanmalı mıyım?

Aloe verayı özellikle cilt ve diş sağlığı için kullanmanız önerilmektedir. Cilt bakım losyonu olarak kullanabileceğiniz bu bitki ağız gargarası olarak da çok etkili sonuçlar vermektedir.

İlgili konular

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?