Alopesi Areata (Saçkıran) Hastalığı Nedir?

Alopesi Areata (Saçkıran) Hastalığı Nedir?

Son zamanlarda yatağınız da yastığınızın üzerinde , taraklarınızda ve saç fırçalarınızda ya da banyo da duşa kabininiz de olduğundan çok daha fazla saç görmeye başladıysanız ve kendinize baktığınız da ayna karşısına geçtiğiniz de küçük , ufak tefek saç dökülmelerinin meydana geldiğini ve olduğunu fark ettiyseniz, maalesef halk arasında sık sık duyabileceğiniz saçkıran olarak da adlandırılıp […]

Son zamanlarda yatağınız da yastığınızın üzerinde , taraklarınızda ve saç fırçalarınızda ya da banyo da duşa kabininiz de olduğundan çok daha fazla saç görmeye başladıysanız ve kendinize baktığınız da ayna karşısına geçtiğiniz de küçük , ufak tefek saç dökülmelerinin meydana geldiğini ve olduğunu fark ettiyseniz, maalesef halk arasında sık sık duyabileceğiniz saçkıran olarak da adlandırılıp bilinen bir rahatsızlık olan alopesi areata isimli bir otoimmün bozukluğunuz olma ihtimali olabilir.

Bu tarz rahatsızlıklarda yani otoimmün gibi bir hastalığınız olmuş olduğunda bağışıklık sisteminiz kendi vücudunuza karşı saldırır. Bu durum size ve sağlığınıza zararlar vermeye başlar. Alopesi areata ile karşı saldırıya uğramış olan bir çok saç follikülleri de bu olayın getirdiği bir sonuçtur. Otoimmün bu saldırılar saç dökülmesine ve aynı zaman da kafatasınızda saçlarınızda , şişe kapağı ve madeni para boyutun da göz ile belli olabilecek şekilde saç açılmalarına neden olabilmektedir.

Bu belli başlı saç dökülmelerinin miktarı bir çok kişiden kişiye göre değişiklik ve farklılık gösterebilmektedir. Kimi insanlar bu saç dökülmelerini yalnızca belli birkaç noktada oluştuğunu görür iken bazı kişiler ise çok daha fazla saç kaybetmektedir.

Bazı durumlar çok fazla karşımıza çıkmasa da olabilmektedir. Bu durumlardan biri pek nadir bir durum ve düşük bir olasılık olmasına rağmen kafa tasınızda ki tüm saçları ( alopesi areata totalis ) ya da bütün tüyleri ( alopesi areata universalis ) kaybetme ihtimaliniz de maalesef vardır.

Bir çok alopesi areata vakası vardır. ve bunların neredeyse hepsi bir birinden farklıdır. Bir takım insanlarda saçlar uzar ve büyür, fakat ardından , tekrar belli miktarlarda dökülme gerçekleşir. Diğer alopesi areta vakalrının bazılarında ise kafatasında ki saçlar aynı eski hali gibi uzar , büyür ve eski halini tekrardan alır.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedenleri

Alopesi areata’lı ( saçkıran ) rahatsızlığı olan insanların çoğun da tipik olarak, alopesi areata rahatsızlığının başlarında ve başlangıcında bir kaç hafta içerisin de gelişmekte olan pürüzsüz bir biçimde, yuvarlak pet şişe kapağı ve bozuk madeni para gibi saç dökülmelerine rastlarlar. Alopesi areata yakalanan çoğu kişi de bu durumda birkaç ay içerisin de kafatasında , saçlarda tekrar, yeniden uzama ve büyüme yaşanabilmektedir. Bu durum ile birlikte, alopesi areata bazı kişilerde belli durumlarda birkaç yıl da devam edebilmektedir. Alopesi areta (saçkıran) rahatsızlığı yaşayan kişilerin bazıların da bazen saçlar tekrar uzamaz ve yeniden büyümeye başlamaz.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nasıl Anlaşılır?

Diye sıkça sorular sorulmakta ve merak edilmektedir. Alopesi areata rahatsızlığında yamalar belirgin saç dökülmesini oluşturmak için büyür ve birleşebilir. Kafa tasından ve kafa derisinden birkaç milimetre kadar uzakta ki kırılmış bazı kısa tüyler ve saç dökülmesinin belli yamalarında ki genişlemelerin yakınında, kenarlarında bulmaktadır. Bu durumu bazı kişiler ayva tüyleri diye de adlandırmaktadır.

Kafa tası derisi saç dökülmesinin gerçekleştiği ve en yatkın olan, en yaygın bölgedir, ancak saç dökülmesi yalnızca kafa tası derisinden değil aynı zaman da vücudun herhangi bir bölgesinden de etkilenebilmektedir. Bu rahatsızlık bazı kişiler için, hastalık yamalı olan saç dökülmesinin ilerisine, ötesine geçememektedir. Fakat bu durum ile birlikte, bazı kişiler de bazı durumlarda bu saç dökülmesi daha da kapsamlıdır.

Bu durumu yaşayan hastaların bilinen sayısı oldukça az da olsa, kafasında ki bütün bu saçları ( alopesi totalis olarak bilinir ) ya da kafa ve vücudunda bulunan bütün tüyleri kaybeden ( alopesi universalis ) kişiler, hastalar da bulunmaktadır.

Bu saç ve vücut üzerinde bulunan tüylerin dökülmesinin yanı sıra , alopesi areata rahatsızlığı oluşan kişiler de el ya da ayak tırnağı gibi bölgeler de farklılaşma ve göz ile görülür bir değişme de gelişebilir. Bu durumun en belirgin ve en fazla rastlanan belirtilerden birisi de tırnaklarda birden fazla çukurumsu oluşumlardır.

Alopesi Areata (Saçkıran) Belirtileri 

Alopesi Areata Neden Olur?

Sorusunu soran kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak alopesi areata rahatsızlığının sebebi, nedeni maalesef tam olarak bilinememektedir. Fakat , geçerli sebeplerinden biri aile içerisin de alopesi öyküsü olmuş olmasıdır. Hemen hemen alopesi areata rahatsılığı olan hastaların sayıca vereek olursak 5 kişiden 1’inde aile içinde alopesi öyküsü bulunduğu bilinmektedir.

Alopesi areata hastalığının bir otoimmün hastalık olabileceği düşünülmektedir. Bu durum vücutta ki bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı olan bir vücut dokusuna saldırdığın da ve yok ettiğinde ortaya çıkmaktadır.

Alopesi Areata (Saçkıran) Kimlerde Görülür?

Alopesi areata (saçkıran) hastalığı kadınlar da mı yoksa erkeklerde mi çok görülür? , gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Alopesi areata rahatsızlığı erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda görülür. Ancak hangisinde daha fazla görülür sorusunun net bir yanıtı bulunmamaktadır.

Durumdan duruma ve kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Alopesi areata hastalığı birkaç kişide, yaşanan bazı hastalıklar, gebelik durumu ya da travma gibi belli başlı önemli bir hayat olayının ardında da saç dökülmesi şeklinde meydana gelebilmektedir.

Alopesi Areata Hastalığının Diğer Formları

  • Alopesi areata – saçların yama şeklinde dökülmesi
  • Alopesi totalis – kafa derisindeki tüm saçların kaybedilmesi
  • Alopesi universalis – tüm vücut tüylerinin tamamen kaybedilmesi.

Alopesi Areata (Saçkıran) Tedavisi

Alopesi Areata (saçkıran) Nasıl Geçer?

Saç dökülmesi nasıl önlenir? Diye sorulan sorular oldukça fazladır. Alopesi areata hastalığının şu anda bu problemi ve rahatsızlığı yaşayan kişilerde maalesef herkes için olumlu ve kesin sonuç veren hiçbir tedavi yöntemi mevcut değildir. Fakat kesin bir çözüm olmasa da, doktorlar tarafından uygulanan bazı tedaviler bazı kişiler için etkili olabilecek niteliktedir.

Bu tedavinin olumlu ya da olumsuz olması sizin sahip olmuş olduğunuz alopesi areata rahatsızlığı türüne, aynı zamanda yaşınıza ve saç dökülmenizin gelmiş olduğu dereceye bağlı olarak, çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Alopesi areata hastalığının tedavisinin başlıca hedeflerinin amacı , bağışıklık sisteminin yapmış olduğu saldırıyı engellemek ya da saçların eski güç ve güzellikte yeniden oluşmasına teşvik etmektir.

Bu tür tedaviler genellikle hafif formda olmuş olan hastalarda ( % 50’den daha az saç dökülmesi ) daha fazla kullanılmakta ve etkili olabilmektedir. Kafa tası derisinde ya da vücudun diğer alanlarında % 50’den fazla saç ve tüy dökülmesine sahip olan kişiler için oral yoldan ( hap olarak alınır ) ve topikal şekilde ( cilde uygulanan ) ilaçlar, serumlar aynı zamanda ayrıca fototerapi dediğimiz yöntem ya da daha hafif tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Alopesi areata (saçkıran) rahatsızlığı için hangi doktora gidilir, tarzın da sorular sorulmaktadır. Alopesi areata rahatsızlığı için dermatologlara başvurulabilir. Alopesi areatanın ya da diğer bir değişle saçkıranın bulaşıcı bir cilt durumu nedeni olup olmadığını belirlemek de tanı koyabilir ve aynı zamanda tedaviye yardımcı olabilmektedirler.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına da gidebilir ve yardım alabilirsiniz. Buralar da ise hormonlara bağlı saç dökülmesi teşhisin de bulunabilirler bu durum daha iyi bir seçenek olabilir.

Alopesi Areata (Saçkıran) Tedavisine Ne İyi Gelir?

Alopesi Areata (Saçkıran) Tedavisinde Bitkisel Yöntem

Alopesi Areata Soğan suyu: Soğan çok yüksek kükürt içerir bu nedenle yeni saçların büyümesini teşvik edebilir. Dolayısıyla günlük olarak soğan suyu tüketimi alopesi için ev ilaçlarının listesine dâhil edilmelidir.

Alopesi Areata Sarımsak: Saç dökülmesine sarımsak iyi gelir mi? Mutfakta bulunan ve büyük miktarda kükürt içeren bir başka tanıdık malzeme ise sarımsaktır. Aslında, alopesi için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sarımsak ile alınan besinler saçları uzatabilen kolajen üretimini artıracaktır.

Alopesi Areata Yumurta: Yumurtalar, saçlarınızın büyümesine yardımcı olan çok miktarda protein içermektedir.

Alopesi Areata Ginkgo Biloba: Otlar söz konusu olduğunda alopesi areata için Ginkgo biloba’dan daha iyi bir şey yoktur. Bu bitki kafa derisinin dolaşımını harekete geçirir ve yeni saçların artmasını sağlar. Bu bitkiyi topikal kullanmadan önce dermatoloğunuzun onayını aldığınızdan emin olun.

Alopesi Areata Meyan kökü: Gözenekleri rahatlatır ve açar, böylece kafa derisine besin sağlar ve aynı zamanda kafa derisini yatıştırır. Ölü kıllara neden olacak pullanma ve tahrişi ortadan kaldırır.

Alopsi Areata Yeşil çay: Saponinler, kateşinler ve ayrıca yeşil çayda bulunan antioksidanlar, kafa derisindeki yeni hücrelerin yeniden büyümesine (rejenerasyon) yardımcı olur. Ayrıca, eğer varsa serbest radikalleri ortadan kaldırmaya destek olur.

Alopesi Areata Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi, saçları beslemeye yardımcı olabilecek önemli miktarda besleyici madde içerir. Saçların büyümesini teşvik etmek için idealdir.

Alopesi Areata Elma sirkesi: Sirke yalnızca saç dökülmesini önlemekle kalmaz aynı zamanda saç büyümesini daha hızlı harekete geçirmek için yardımcı olur. Bu nedenle, alopesi areata için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Alopesi Areata Lavanta yağı: Tıbbi araştırmalar göstermiştir ki lavanta yağı, kafa derisi üzerinde alopesi areata semptomlarını azaltabilir veya durumu tersine çevirebilir. İşlem saç köklerinin tekrar büyümesine yardımcı olur.

Alopesi Areata Deve dikeni sütü: Bu bozukluk kandaki protein seviyesinin düşük olması nedeniyle oluşmuşsa, deve dikeni bitkisi sütü problemi çözmeye yardımcı olabilir.

Alopesi Areata Aloe Vera: Bu bitki oldukça uyarıcıdır ve kan dolaşımını vücudun hangi alanı olursa olsun etkili bir biçimde arttırır, ancak özellikle kafa derisi gelişimini ve toparlanmasını destekleme açısından faydalıdır.

Aloe vera ürünleri nelerdir merak edenler için.

Saç bakımında en etkili bitkisel yağlar yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Alopesi Areata (Saçkıran) Evde Tedavi Yöntemi

Vitamin C: Alopesi areata’nın etkilerini azaltmanın en sağlıklı yollarından birisi de , turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler de bulunmakta ve mümkün olduğunca çok C vitamini tüketmektir. Bu meyve ve sebzelerde bulunan diğer mineraller ve vitaminler de aynı zamanda saçın büyümesini , uzamasını ve korunmasına yardım ve teşvik eder. Bu şekilde saçın dökülmesi yavaşlayabilir , durabilir ya da bu durum tam tersine de dönebilir.

Yüksek Silikonlu Sebzeler: Patates, biber ve salatalık gibi sebzeler, başta derilerinde bulunan yüksek silikon içeriği nedeniyle saç dökülmesini azaltmak için oldukça fazla kullanılmaktadır. Silikon hem saçları hem de tırnakları güçlendirmesiyle bilinir, bu neden ile vücudunuz alopesi areata’ya ve saç dökülmesine neden olan koşullara karşı daha az duyarlı hale gelir. En iyi sonuç için günde birkaç defa bu sebzelerin kabuğuyla dökülme olan bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Islak havlu: Saç dökülmesini azaltmak için bu en basit evde tedavi yöntemi olabilir, çünkü birçok malzemeyi hazırlamak zorunda kalmazsınız. Bir havluyu sıcak suya batırmanız ve suyunu azaltmak için sıkmanız yeterlidir. Havluyla başınızı yaklaşık on ( 10 ) dakika boyunca örtün ve bu basit yöntemi en az haftada 1 kez uygulayın. Sonuçları iyileştirmek isterseniz havlunuzu ıslatmak için sıcak su banyosuna biraz badem yağı eklemeyi de düşünebilir, uygulayabilirsiniz.

Doğal yöntemlerle saç bakımı nasıl yapılır işte yolları.

Saçkıran Sonrası Dökülen Saçlarımız Geri Gelir Mi?

Tahminlerin dışında saç kayıpları öngörülebilir veya tahmin edilebilir bir seyir izlemeyebilir. Bazı vakalar yavaş ilerleme kaydederken bazı durumlarda ise hastalık seyri çok hızlı ilerlemektedir. Bu tür durumlarda saçkıran tedavisine erken başlanırsa ve enflamatuar saç kökünün kalıcı hasara uğramadan önlenebilirse alopesi areata yani saçkıran sonrası dökülen saçların geri gelme olasılığı yükselir. Bu nedenle erken tanı ve doğru müdahale çok önemlidir.

Saç Kıran Sonrası Saçlar Geri Gelir Mi?

Saç kıran sonrası foliküller denilen saç köklerinin hasar görmesi durumunda saçlarımız geri gelmez. Bu durumda yapılacak tek tedavi yöntemi saç ekimidir. Bazı saç kıran türlerinde saç ekimi hemen yapılmamalı çünkü saçlarda devam eden alopesi areata (saçkıran) yeni ekilen saçlara hasar verebilir. 

Saç derisinde görülen kızarıklık, yanma, hassasiyet gibi sempyomlarihmal edilmemeli ve derhal bir hekime başvurulmalıdır.

Saç uzatma yöntemleri ilginizi çekebilir.

Birde saç nasıl gürleşir yazımızı gözden geçiriniz.

İnce telli saçlar nasıl gürleşir yazımız tam size göre.

Saça iyi gelen yağlar bakın neler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?