• TARİH: 15.08.2019
ALP Testi Nedir, ALP Değerleri Ne Olmalıdır?

ALP Testi Nedir, ALP Değerleri Ne Olmalıdır?

Bu makalede Alkalin Fosfataz Nedir, ALP testi nedir, ALP Değerleri , ALP Düşüklüğü ve Yüksekliği gibi birçok insanın merak ettiği önemli konuları detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Makaleye başlamadan önce ALP Testi ile ilgili kısa bir özet geçelim.

Karaciğerinizin ve safra kesenizin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için bir ALP testi yapılabilir.

Yemek, ALP düzeylerinizi etkileyebilir. Testten önce hızlı davranmanız istenebilir.

ALP testi uygulanması basit olan, bir kan testidir.

Alkalin Fosfataz (Alkalen fosfataz) Nedir?

Alkalen fosfataz kan dolaşımınızda bulunan bir enzimdir. ALP, vücuttaki proteinleri parçalamaya yardımcı olur ve nereden geldiğine bağlı olarak farklı formlarda bulunur. Çoğunlukla karaciğerinizde üretilir, ancak bazı durumlarda kemiklerde, bağırsaklarda ve böbreklerde de üretilir.  Hamile bayanlarda ise ALP plasentada üretilir.

Alkalin fosfataz testi (ALP testi) kan dolaşımınızdaki alkalin fosfataz enzim miktarını ölçer. Testin uygulanması çok basittir ve genellikle diğer kan testlerinin rutin bir parçasıdır.

Kanınızdaki anormal ALP seviyeleri, karaciğeriniz, safra kesesi veya kemiklerinizle ilgili bir problemi gösterir. Bununla birlikte, malnütrisyon, böbrek tümörü veya ciddi enfeksiyonlar da ALP testi ile ortaya çıkabilir. ALP’nin normal aralığı kişiden kişiye değişir ve yaşınıza, kan türünüze, cinsiyetine ve hamile olup olmadığınıza bağlıdır. Ancak genel anlamda Normal ALP değer aralığı 30 – 120 U / L arasında değişmektedir.

ALP Testi Ne işe Yarar?

Karaciğerinizin ve safra kesesinin ne kadar iyi çalıştığını belirlemek veya kemiklerinizle ilgili sorunları tanımlamak için ALP testi uygulanabilmektedir.

ALP testi aşağıda belirttiğimiz organların sağlığı ve belirtilen hastalıkların tespiti için yapılmaktadır.

Karaciğer ve Safra Kesesi

Kanda ALP düzeylerini kontrol etmek, karaciğer fonksiyonlarının ve safra kesesi testlerinin değişmez bir parçasıdır. Sarılığın, karın ağrısı, kusma ve mide bulantısı gibi belirtilere bağlı olarak gelişen olumsuz sağlık durumlarının tespiti için son derece önemlidir. Bu yüzden doktorunuz karaciğerinizde veya safra kesenizde bir sorun olduğunu düşünüp bu testi isteyebilir.

ALP testi, aşağıdaki karaciğer rahatsızlıkların belirlenmesinde yardımcı olabilir:

  • Hepatit
  • Siroz
  • Kolesistit (safra kesesi iltihabı)
  • Safra kanallarının tıkanması (safra taşı, iltihaplanma veya kanserden)

Asetaminofen (Tylenol) gibi karaciğerinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir  ilaç kullanıyorsanız ALP testini yaptırmanız gerekebilir. ALP değerlerini düzenli aralıklarla ölçtürmek, bu hasarı kontrol etmenin bir yoludur.

Kemikler Hastalıklarının Tespiti için ALP Testi

ALP testi, kemik problemlerinin teşhisinde yardımcı olabilir:

Raşitizm: kalsiyum, fosfat veya D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemiklerin zayıflaması

Osteomalazi: D vitamini eksikliği nedeniyle kemiklerin yumuşaması veya vücudun vitamini kullanamamasına bağlı olarak gelişen bir sağlık sorunu

Paget hastalığı: kemik yıkımı ve yeniden büyümede büyük sorunlara neden olan bozukluk

ALP testi, D vitamini eksikliğini, tümörlerin varlığını veya olağandışı kemik büyümesi gibi sağlık sorunlarının tespit edilmesinde uygulanması gereken bir testtir.

Ayrıca, yukarıdaki koşullardan herhangi birinin tedavisinin ne kadar gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek için de kullanılabilir.

ALP Normal Değerleri Nedir?

ALP değerleri (alkalin fosfataz), birçok karaciğer hastalığında yükselir, aynı zamanda karaciğer dışı hastalıklarla da yükselir.

Normal ALP değer aralığı 30 – 120 U / L arasında değişmektedir. Testin yapıldığı laboratuvar, uygulanan yöntem test sonuçlarında küçük değişikliklerin çıkmasına da neden olabilir.

ALP Yüksekliği Nedir?

Kan tahlili ALP değerlerinin normal aralıkların üstünde olması karaciğerinizde veya safra kesesinde bir sorun olduğunu gösterebilir. ALP yüksekliği, hepatit, siroz, karaciğer kanseri, safra taşı veya safra yollarındaki tıkanma gibi problemlerin varlığını gösterebilir.

ALP yüksekliği, raşitizm, Paget hastalığı, kemik kanseri veya aşırı aktif bir paratiroid bezi gibi durumları gösterirken, kemiklerle ilgili bir sorunu da işaret edebilir. Nadiren de olsa, yüksek ALP düzeyleri, kalp yetmezliği, böbrek kanseri, mononükleoz veya kan enfeksiyonunun varlığını işaret edebilmektedir.

ALP Düşüklüğü Nedir?

ALP düşüklüğü sık rastlanan bir durum değildir. Ancak çölyak hastalığından veya vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilecek durumları işaret edebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?