Alyuvar Nedir, Ne İşe Yarar, Alyuvar Düşüklüğü, Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Alyuvar Nedir, Ne İşe Yarar, Alyuvar Düşüklüğü, Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Alyuvar ne demek, sorusuna yönelik olarak, kanın kırmızı rengini verirler ve akciğerden dokulara oksijen taşırlar. İki tarafı çukurca disk biçimindedirler. Alyuvarlar, yapısı gereği yapışkan ve bir o kadar da esnektirler. Çekirdekleri yoktur. Çapları averaj 7 mikron, kalınlıkları ise 2 mikrondur.  Bir alyuvar görevini sadece 15- 16 hafta yapabilir. Ondan sonra yaşlanır. Oksijen yüklenemez duruma gelir. İnsan […]

Alyuvar ne demek, sorusuna yönelik olarak, kanın kırmızı rengini verirler ve akciğerden dokulara oksijen taşırlar. İki tarafı çukurca disk biçimindedirler. Alyuvarlar, yapısı gereği yapışkan ve bir o kadar da esnektirler. Çekirdekleri yoktur. Çapları averaj 7 mikron, kalınlıkları ise 2 mikrondur.  Bir alyuvar görevini sadece 15- 16 hafta yapabilir. Ondan sonra yaşlanır. Oksijen yüklenemez duruma gelir. İnsan vücudunda 25 trilyon alyuvar vardır. Bunlardan günde averaj 500 milyarı ölür ve yerine yenileri meydana gelir.

Alyuvar nerede üretilir? 

Sorusu, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından sorulmaktadır. Bu hücreler, kanda üretilir. Fert kendini bitkin, halsiz ve kuvvetsiz hisseder. Alyuvarlar kanın büyük kısmın oluşturur ve ona koyu kırmızı rengini verir. Alyuvarlar derhal her şeyle bürünebilen formatif bir poşet gibidir. Görevi oksijen ve karbondioksit taşımaktır. Kanda eritrosit yüksekliği, kandaki en yoğun hücre gurubudur. Eritrositler içindeki hemoglobin moleküllü, eritrositlerin temel işlevi olan gaz dolaşımını sağlar.

Vitamin eksikliği eritrosit üretim hızını düşürür. Kanda eritrosit yüksekliği erkeklerde 4,7-6,1 milyon hücre, hanımlarda 4,2-5,4 milyon hücre mikrolitre bulunmaktadır.  Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde meydana gelir. Alyuvarlar kemik iliğinden dolaşım sistemine çıkınca yıkıma kadar ortalamam 120 gün süresince dolaşımda bırakılırlar.

Alyuvar hücresi, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. İdrarda eritrosit ise kırmızı kanın idrara karıştığını açıklamaktadır. Bu konum çoğu süre laboratuvarlarda mikroskoplarla ile gözlemlenmektedir. Bir tek vücutta tehlikeli bir durumun geliştiğini ve ilerlediğini göstermektedir. Bundan dolayı idrarda eritrosit görülmesi durumunda kişiler kulak ardı etmeden tedavi olmalıdır. Çoğu süre kişilerin rahatça fark edemeyeceği bir tek doktorun yapmış olduğu tahliller ile belirlenebilecek bir durumdur.

Oysaki emareleri ise kendisini fark ettirebilecek kadar şiddetli geçirilebilir. Örneğin idrarda eritrosit çoğu zaman karın ağrısına, yüksek derecede ateşe, idrar sonrası aşırı yanma ve idrarı tamamen boşaltamamak şeklinde durumlara niçin olur. Bir tek kişi kendisini çok iyi gözlemler ise bir mümkünlük anlayabilir.

Çoğu süre her insanoğlunun yaşayabileceği bir konum olan idrar yolu iltihabı idrarda eritrosit görülmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu konum en çokta bayanlarda yaşanabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçlar da idrarda eritrosit oluşumuna niçin olur. Örneğin penisilin, ağrı kesiciler, aspirin ve ağır kanser ilaçları eritrosit oluşumuna en büyük etkenlerden biri olmaktadır. İdrarda eritrosit görülmesi durumunda uzman tarafınca bazı tedaviler uygulanmasının yanı sıra kişiler evde kendileri de bazı uygulamalarda bulunarak bayağı bir halde bu durumu atlatabilir.

İlk olarak kişiler ağırlıklardan kaçınmalıdır ve elinden geldikçe ağır işler yapmamalıdır. Ek olarak averaj 2,5 litre su tüketimi yapılmalıdır. Ne kadar bol miktarda su tüketilir ise idrardaki eritrosit o denli hızlı şekilde vücuttan atılır. Alkol, uyuşturucu ve sigara şeklinde zararlı maddelerden kaçınılmalıdır. Çünkü bu maddeler idrarda oluşan bu hastalığı tetikleyerek en üst dereceye çıkartmaktadır.

Tüm bu uygulamalar daha derhal sonra vücutta hala eritrosit görülmesi durumunda kişiler en kısa sürede uzman ve işinde başarılı bir doktora giderek başka tedavilere başvurulmalıdır. Çünkü ilerlemesi halinde kişilerde kansızlık, vitaminsizlik ve demir eksiklikleri oluşmaya adım atar.

Alyuvar Ne İşe Yarar?

Kanın onda dokuzundan fazlasını alyuvar hücresi kapsar. Ciğerlerden gelen oksijenle çok iyi birleşir. Emoglobin oksijenle birleşince iyice kırmızılaşır. Bir kesikten akan kanın devamlı kırmızı olması, havanın oksijeniyle birleşen emoglobin nedeniyledir. Bazı kemiklerin iliğinde de kırmızı hücreler doğar. Çünkü vücut hücreleri, yeterince oksijen alamaz.

Alyuvarlar yassı kemiklerin içindeki kırmızı kemik iliğinde yapılırlar. İçlerini hemoglobin molekülü doldurur. Demir molekülünün +2 ve +3 değişim özellikleri yardımıyla oksijen ve karbondioksit hemoglobine bağlanıp ayrılabilir. Akciğere gelen kandaki alyuvarların hemoglobini akciğer alveolleri içine dolmuş olan oksijeni alarak hemog­lobine bağlarlar. Bu moleküle artık oksihemoglobin adı verilir.

Örneğin tepelere çıkıldıkça havanın için­deki oksijen azalır. Kanamalarda alyuvar yapımı ihtarlar. Alyuvarların 120 gün ömürleri var­dır. 120 günün sonucunda karaciğer ve dalak tarafınca tutulan alyuvarlar parça­lanır. Demiri gene kemik iliğine yollanır.

Alyuvar Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Kırımızı kan hücresi testleri, kişilerin kanlarında alyuvar miktarını ölçmek ve bu ölçüm sonrasında herhangi bir anorml bir durum var mı yok mu onu tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Alyuvarlar, vücuttaki hemoglobin oranına bağlı olarak vücuda oksijen taşımak ile yükümlüdür. Fakat vücuttaki alyuvar sayısının düşük olması, vücuda yetersiz oksijen taşınmasına da sebep olabilmektedir. bu da birtakım problemleri beraberinde getirebilmektedir.

Düşük hemoglobin sayısı ferdin anemi bulunmuş olduğunu gösterir ve bitkinlik, nefes darlığı şeklinde durumlara niçin olur. Kırmızı kan hücresi düşüklüğünün en yaygın sebebi anemidir. Anemi genelde demir eksikliği, folik asit eksikliği ya da B12 eksikliği sebebiyle ortaya çıkar. Bazı hastalıklar ve özel durumlar da anemiye niçin olabilir. Alyuvar ölçümünde düşüklük olan kişilerde, en çok nefes darlığı problemi görülmektedir. Ek olarak saç dökülmesi ve kalp problemlerinin artması da alyuvar düşüklüğünü işaret eder.

Eğer anemi uzun sürerse vücut alyuvar eksikliğine alışarak emareler hissedilmeyebilir, bununla birlikte eğer bu konum birden ortaya çıktıysa emareler de hızlı bir halde görülmeye başlanır.

Alyuvar Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Bir vücutta bulunan eritrosit sayısının çok fazla olması sanıldığı şeklinde iyiye işaret etmez. Olası bir kanserin sinyali de olabileceğinden ciddiye alınması gerekir.

Kırmızı kan hücreleri, kemik iliğinde meydana gelir. Bundan dolayı, sigara içme alışkanlığınız, yaşamış olduğunuz bölge şeklinde değişkenler önemlidir ve doktorunuza size teşhis koyabilmesi için bu soruların cevabı önemlidir. Teşhis sonrası, buna uygun bir tedavi sürecine başlanabilir. RBC yüksekliği, kanda pıhtı atılmasına sebep olabilir. Bundan dolayı, tabip denetiminde aspirin ve benzeri kanı sulandıran ilaçlar kullanılabilir. Akciğerlerdeki rahatsızlıklar, bireyin solunumuna zarar verir.

Kâfi oranda nefes alıp veremeyenler, hücrelerine yeteri oranda oksijen gönderememiş olur. Bu durumu bertaraf etmek için, vücut daha çok RBC üretmeli ve oksijen taşımasını normalde döndürmelidir. Bu durumda, hücre sayısı aynı kalır ve göreceli bir RBC yükselmesi yaşanır. Bu konum, ferdin kâfi miktarda sıvı tüketmesi ile aşılabilir.

Alyuvar Düşüklüğü Tedavisi

Eğer akyuvar ya da beyaz kan hücrelerinizde devamlı olarak bir düşme meydana geliyorsa, hekim ya da uzmanınız size uygun tedavi koşullarını ortaya koyacaktır. Bu durumda, doktorunuz ya da uzmanınız genelde ilaç tedavisi önerimi yapar. İlaç tedavisi süresinde, bireylerin bağışıklık sistemleri sağlıklı şekilde ilerlemez. Tabip ya da uzmanınız bunu engellemek içinde bazı ilaçlar önererek bu durumu önlemeye çalışır.

Alyuvar Yüksekliği Tedavisi

Kanda eritrosit yüksekliği durumunda sık sık vücutta pıhtı oluşma durumu söz mevzusudur. Bundan dolayı kanın sulanmasını ve pıhtı oluşturmasını önlemek amacıyla günün belli saatlerinde aspirin addı verilen ilaç verilerek kan sulandırma işlemi yapılır. Bununla birlikte probleminin ortaya çıkmasına neden olan etkili ortaya çıkarılmaya çalışılır. Bu işlemler direk olarak testlerle sağlanır. Teşhis konulduktan derhal sonrasında meydana getirilen teşhise uygun olarak ilaç tedavileri yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?