• TARİH: 21.08.2019
Amniyotomi Su Kesesinin Açılması

Amniyotomi Su Kesesinin Açılması

Doktor müdahalesi ile su kesesinin açılmasına amniyotomi adı verilmektedir. Bebeğin anne karnındaki yeri amniyon adı verilen keseciktir. Gelişimini ve tüm evrelerini bu kesecik içinde tamamlamaktadır. Amniyon zarı ile çevrili olan kesecik için bebek yaşamını devam ettirir.

Gerekli hallerde amniyotomi doktor tarafından kesilebilmektedir. Kesecik ve içerisinde bulunan amniyon sıvısı sayesinde bebek yüzer ve büyür. Amniyon zarının açılması ile birlikte su gelmeye başlar. Normal şartlarda doğumun başlaması ile açılmaktadır. Kesenin açılması ile birlikte birkaç saat sonra doğum süreci başlamaktadır. Bu dönemde düzenli ve sistematik olan doğum sancıları başlamış olur.

Bazı riskli durumlarda doktor amniyotomikeseciğini kendi açmak isteyebilir. Bu karar anne ve bebek sağlığı için gerekli olabilmektedir. Bu işlemin temel amacı doğum sürecini hızlandırmak ve olabildiğince kısa tutmaktır.

Amniyotomi Neden Yapılır?

Amniyotomi doğumu hızlandırmak amacı ile yapılır. Normal koşullar altında doğum öncesi süreçte kesecik açılır ve sıvı akmaya başlaması ile birlikte doğum sancıları düzenli olarak hissedilmeye başlanır. Doğum öncesi yapılacak olan kontroler sonucu doktor keseciğin tıbbi müdahale yöntemi ile açılmasını isteyebilir.

Bunun tek bir amacı vardır. Doğum sürecini bir an önce başlatmak ve süreci hızlandırmaktır. Bunun dışında hernagi bir nedeni bulunmamaktadır. Yapılacak olan işlem bebeğin içinde bulunduğu berrak şeklindeki suyu boşaltmaktır. Anne karnında bütün zamanını geçirdiği kesecik içinde çıkmaya ve dünyaya gelmeye hazır olur.

Amniyotomi Nasıl Yapılır?

Amniyotomi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Doğum sürecinin ilk evresinde yapılacak olan bir işlemdir. Vajinal muayene esnasında bu işlemin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Bazı gebeliklerde doğum evreleri çok yavaş ilerleyebilmektedir. Özellikle anne adaylarının ilk doğumlarında bu durum yaşanmaktadır.

İlk ve ikinci evreyi hızlandırmak, doğum sancılarını hafifletmek ve olabildiğince süreyi kısa tutmak adına amniyotomi yapılabilmektedir. Tıbbi yöntem ve teknikler sayesinde yapılacak olan işlem çok kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir. Bu işlem sonunda sıvı hemen akmaya başlayacaktır.

Sıvının akması demek doğum sancılarının başlamış olması demektir. Doğum sancılarının başlaması iel birlikte de bebek ters döner ve dünyaya gelmeye hazırlanır.

Amniyotominin Riskleri Var Mıdır?

Çok nadirde olsa amniyotomi işleminin bazı riskleri olabilmektedir. Ancak, olası riskler yapılacak olan kontrollerde anlaşılmaktadır. Risk unsuru taşıyan gebeliklerde bu işlem yapılmamaktadır. Bu nedenle endişe etmenize ve korkmanıza gerek yoktur. Olası riskler aşağıdaki gibidir.

  • Antiyonomi işlemi ile hızlandırılan doğum evreleri düşünülenden daha fazla uzarsa enfeksiyon riski ortaya çıkabilmektedir.
  • Bir diğer risk kordon sarkmasının olabileceğidir. Bu durum doktor tarafından kontrol edilmeli ve izlenmelidir.
  • Uygulamanın rutin olarak uygulanması önerilmemektedir.
  • İlk evrenin aktif döneminde uygulanması gereken bir işlemdir.
  • İşlem sırasında amniyotomi öncesinde gelecek olan kısım ve seviyeleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Görüldüğü üzere doğum sürecini hızlı tutmak adına yapılan tıbbi bir uygulamadır. Sözünü ettiğimiz riskler düşük olasılıklardır. Bu nedenle rahat olmalısınız. Bir takım riskler oluşacaksa, bu riskler vajinal muayene ve kontrollerde ortaya çıkmaktadır.

Jinekolog ve tıp bilimi bu alanda çok ilerlemiştir. Gerek doğum işlemleri, gerekse de doğum riskleri en aza indirilmiştir. Kısa zamana kadar doğum sırasında ölen bebek ve annelerin sayısı çok fazla olurdu. Ancak, günümüzde bu ölümler yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni tıp biliminin gelişmesi ve tıp uzmanlarının kendilerini geliştirmiş olmalarıdır.

Her türlü kontrol ve muayeneler yapılmaktadır. Bu dönemlerde gerekli olan uygulamalar eksiksiz olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede sorunsuz doğum işlemleri olmakta ve bu şekilde süreç tamamlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?