Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı ve ani kaygı bozukluğuna anksiyete bozukluğu adı verilir. Günlük hayatta herkesin belirli konularda kaygı ve tasası vardır. Yetişmeyen bir proje, ciddi bir sağlık sorunu, aile ya da iş hayatında yaşanan her hangi bir sıkıntı karşısında normalde herkes kaygılanır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerse günlük hayatlarındaki her hangi bir küçük sorunda bile aynı şekilde kaygılanabilir. Makalede […]

Aşırı ve ani kaygı bozukluğuna anksiyete bozukluğu adı verilir. Günlük hayatta herkesin belirli konularda kaygı ve tasası vardır. Yetişmeyen bir proje, ciddi bir sağlık sorunu, aile ya da iş hayatında yaşanan her hangi bir sıkıntı karşısında normalde herkes kaygılanır. Anksiyete bozukluğu olan kişilerse günlük hayatlarındaki her hangi bir küçük sorunda bile aynı şekilde kaygılanabilir.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Kişinin yerli yersiz kendini huzursuz hissetmesi, sürekli başıa kötü bir şey geleceği konusunda kaygılanması anksiyete bozukluğu olarak değerlendirilebilir. Çoğu zaman yaşanan normal kaygılar da kişinin kendisini sorgulamasına neden olur. Yaşadığınız her hangi bir endişe halinin normal olup olmadığını anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Olanlar

 • Her yerde, her an başınıza bir felaket gelebileceği düşünceniz var mı?
 • Sizi sinirlendiren, başa çıkamadığınız korkularınız var mı?
 • Aniden ortaya çıkan normal dışı olaylarda kalbiniz çok hızlı çarpıyor, kendinizi çok endişeli hissediyor musunuz?
 • Yaşadığınız endişeleriniz çalışma hayatınız ve günlük yaşamınızı etkiliyor mu?
 • Yaptığınız bazı işlerinizde elinizden geleni yapmadığınız için ileride bu konuda sorun yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?

Yukarıda verdiğimiz sorulara evet cevabını daha fazla verdiyseniz, büyük ihtimalle anksiyete bozukluğu sorununuz var demektir.

Anksiyete bozukluğu genel olarak yaygın anksiyete bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu olarak iki farklı şekilde incelenir. Her iki tür hastalık durumunda da kişinin tedavisi mümkündür. Tedavilerde kullanılan ilaçlar ve yöntemler, hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Genel olarak kişinin gün içinde, normal hayatında yaşadığı endişeli ruh hali, yaygın anksiyete bozukluğuna girer. Nedeni belli olmayan endişeler, ellerde terleme, titreme, birden aşırı heyecanlanma ile kendini gösterir. Kişinin günlük hayatını, çalışmasını ve insanlar ile ilişkilerini etkileyen bu hastalık için mutlaka tedavi görülmesi gerekir.

Yaygın anksiyete bozukluğu kalabalık ortamlarda ortaya çıkabildiği gibi kişi tek başınayken de ortaya çıkabilir. Kötü bir çocukluk dönemi geçiren, kötü travmalar yaşamış olan kişilerde daha fazla görülür. Yaşanan bir olay sonrasında ortaya çıkabildiği gibi yıllar sonra her hangi bir sorun yokken de ortaya çıkabilir. Bu konuda ilaç desteğinin yanında kişinin kendini iyi hissetmesi için özel hobi ve uğraşları olmasına özen gösterilmelidir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Sosyal ortamlarda ya da kalabalıkta kişinin kendini huzursuz, endişeli hissetmesi anlamına gelir. Kişinin kalabalıkta herkesin kendisini izlediği gibi düşünmesi, kendisini başkalarına karşı yetersiz ve başarılı görmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Çekingenlik ile çoğu zaman karıştırılan sosyal anksiyete bozukluğunda hastalar, çekindikleri durumlardan kaçınır.

Örneğin kalabalıkta yapılması gereken bir konuşma için çekinen bir kişi kaygıları olsa da bu konuşmayı yapmak için çaba sarf eder, hasta olan kişiler ise bu durumdan tamamen kaçma eğilimindedir. Sosyal anksiyete bozukluğu hiç evlenmemiş, maddi yönden düşük gelirli, iş konusunda çok fazla başarılı olmayan ya da eğitim konusunda kendini geliştirmemiş kişilerde daha fazla görülür.

Genel olarak anksiyete bozukluğu nedir belirtileri, en fazla görülen çeşitleri ve tedavileri hakkında detayları sizlerle paylaştık. Hastalığın ilaç ile tedavisinin yanında mutlaka aile ve arkadaş desteğinin de olması gerekir.

Yakın çevre desteği ve ilaçların etkisi ile daha kısa sürede hasta kaygılarından uzaklaşıp daha sağlıklı olabilir. Anksiyete bozukluğu ile kendini kısıtlayan, işlerinde ve günlük yaşamlarında sorun yaşayan insanlar genelde bu durumlarının bilincindedir. Bu nedenle tedavisi daha kolay yapılır ve hasta daha kısa sürede kendini toplayabilir.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Anksiyete bozukluğu, toplumun büyük kısmında görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Her yaştan kadın ve erkekte görülebilen bu hastalık, bireylerin günlük hayattan kopmalarına, iş hayatında başarısız olmalarına neden olur.

Yaygın anksiyete bozukluğu belirtilerini iki şekilde incelemek mümkündür. Duygusal ve fiziksel belirtiler olarak değerlendirilebilen bu belirtileri aşağıda maddeler şeklinde sıraladık.

Anksiyete bozukluğunun duygusal belirtileri;

 • Sürekli felaket senaryoları tasarlamak aklında
 • Huzursuz ruh hali
 • Aşırı derecede sinirlilik ve asabiyet
 • Endişeli, tedirgin ruh hali
 • Her hangi bir konu hakkında en kötü olasılığı düşünmek
 • Tehlikeli bir durum olacakmış gibi tehlike işaretlerini gözlemleme, olarak sayılabilir.

Anksiyete bozukluğunun fiziksel belirtileri;

 • Nefes almada güçlük
 • Kalp çarpıntısı
 • Özellikle ellerde terleme
 • Sersemlik hissi
 • Seğirme ya da vücudun her hangi bir bölgesinde titreme
 • Kaslarda gerginlik
 • Sık sık idrar yapma ya da ishal hali
 • Uykusuzluk, halsizlik hali
 • Baş ağrısı

Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri genel olarak yukarıdaki gibidir. Hem bizim toplumumuzda hem de dünya genelinde en fazla görülen anksiyete bozukluğu türü panik atakdır. İlerlemiş bir kaygı tasalanma durumu olan panik atak, çoğu bireyin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Panik atak belirtilerinin büyük kısmı, hastanın kendini çok kötü hissetmesine neden olur. Genel olarak panik atak hastalarında ortaya çıkan belirtileri aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • Zamansız üşüme ya da sıcak basması
 • Sarsılma ve titreme nöbetleri
 • Kramplar, mide bulantısı
 • Şiddetli panik dalgası
 • Çıldıracakmış ya da kontrolünü kaybedecekmiş hissi
 • Boğulma hissi, nefes alıp vermede zorlanma
 • Normalden hızlı nefes alıp verme

Panik atak hastalarında yukarıdaki belirtilerden hepsi görülebileceği gibi sadece bir tane belirti de ortaya çıkabilir. Hastaları son derece rahatsız eden bu belirtilerin önlenmesi için tedavi edilmesi gerekir.

Bazen anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir sorusuna verdiğimiz cevaplar hasta olmayan kişilerde de ortaya çıkabilir. Günlük hayatında sürekli baskı altında olan, yoğun çalışma temposu olan ya da yorgun bir gün geçiren bireylerde de kaygı durumu ortaya çıkabilir. Yaşadığınız sıkıntıların nedeninin gerçek bir anksiyete bozukluğu olup olmadığını anlamak için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

 • Her gün eğlenmek ve rahatlamak için kendinize zaman ayırıyor musunuz?
 • Sorumluluklarınız yapabileceklerinizden daha fazla mı?
 • Kişisel bakım ve güzelliğinize yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?
 • İhtiyacınız olan duygusal desteği yeterince alıyor musunuz?
 • Her gün rahatlama ve eğlence için zaman ayırıyor musunuz?
 • İhtiyacınız olan duygusal desteği alabiliyor musunuz?
 • Başınız sıkıştığında bir yardım alabiliyor musunuz?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar aynı zamanda kendinize ayırdığınız vakti de belirlemeniz için önemlidir. Yaşadığınız kaygılar ile ilgili bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Hiç bir şey yapmasa bile sadece kaygılarınız konusunda sizi dinleyen birilerinin olması da yeterli olacaktır.

Anksiyete bozukluğu belirtilerinin çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Tüm kaygı bozukluklarında ortak olan belirtilerin dışında bazı özel belirtileri dikkate alarak anksiyete bozukluğunun türünü belirlemek mümkündür. Türü belirlenen anksiyete bozukluğu durumunda hastalığın tedavisi daha kolay ve daha verimlidir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu tedavisi, hastalığın şiddeti, çeşidi ve hastanın uygulanan tedaviye verdiği cevaba göre değişilik gösterebilir. Genel olarak hafif anksiyete bozuklukları için hastanın belirli sürelerde ilaç kullanması gerekir. Kriz anında kullanılabilen ya da düzenli kullanım ile bu krizleri önleyen farklı türde ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçların seçiminde doktorun uyguladığı tedavi yönteminin önemi büyüktür.

Anksiyete Bozukluğu İlaçları

Anksiyete bozukluğu ilaçları antidepresan olarak da bilinen ilaç türleridir. Bu ilaçların kullanımı mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı.

Hastalığa etkisine göre ilaç ilaç dozunun ayarlaması yine doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hasta kendisini iyi hissetse bile aynı düzenli kullanıma devam etmeli, ilaçların bırakılma aşamasında yavaş yavaş doz düşürerek bırakılması sağlanmalıdır.

Eğer anksiyete bozukluğu ileri derecede ve hastayı çok rahatsız ediyorsa, ilaçlara ek olarak özel terapiler de uygulanabilir. Bu terapilerde genel olarak rahatsızlığın bilinç altındaki nedenlerinin belirlenmesi sağlanır. Nedenlerin belirlenmesinin ardından yaşanan olay ya da olayların etkilerini yok edecek terapilere geçilebilir.

Anksiyete Bozukluğu Terapi

Terapi ile anksiyete bozukluğu tedavisi ne kadar sürer sorusuna cevap olarak 12-16 hafta arasını verebiliriz. Bu süre içinde hastanın iyileşmesi takip edilerek uygulanan yöntemlerde değişiklik de yapılabilir.

Anksiyete Bozukluğu Bitkisel Tedavisi

İlaçla ya da terapi ile tedavinin dışında anksiyete bozukluğu bitkisel tedavisi, de yapılabilir. Kişinin günlük hayatında yaptıklarının kalitesini düşüren bu hastalığa iyi gelen bitkiler ve etkilerini aşağıda kısaca sizler için ele aldık.

 • Papatya Çayı: Zihnin sakinleşmesini sağlayan papatya çayı, doğal bir antidepresandır. Çayın hazırlanması sırasında normalde nasıl demleniyorsa demleyip içine biraz bal ya da limon ekleyerek günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.
 • Kedi Otu: Sakinleştirici etkisi bulunan kedi otunu kurutulmuş olarak bir bardak su içinde demleyebilirsiniz. Demlendikten sonra biraz dinlendirip süzerek tüketebilirsiniz.
 • Şerbetçi Otu: Kaygı krizlerinin önlenmesinde etkili bir ottur. Zihin ve bedeni sakinleştirici özelliği vardır. Şerbetçi otunu çay olarak demlemek için bir bardak kaynar suyun içine bir tutam şerbetçi otu eklenip 10 dakika demlendirilir. Daha sona limon ile tatlandırarak tüketilebilir.
 • Biberiye: Yemeklere baharat olarak biberiye ekleyip anksiyete bozukluğ belirtilerinin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bedenin ve zihnin rahatlamasını sağlayan bu şifalı bitkiye isterseniz, çay olarak demleyerek de düzenli tüketebilirsiniz.
 • Badem: Bademin düzenli olarak tüketilmesi, anksiyete bozukluğu için tedavi edici olabilir. Bir kase içine bir miktar badem koyup bekletin. Islattığınız bademleri ezerek ertesi sabah tüketebilirsiniz.
 • Melisa Çayı: Sakinleştirici özelliği yüksek olan melisa çayını kaygı bozukluğu için de tüketebilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir kaç melisa yaprağı koyup demleyin. Ardından düzenli tüketerek daha sakin bir zihne sahip olabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğunun tedavisinde ilaç, terapi ve bitkisel çözümlerin yanında bazı özel hobiler de destek olarak kullanılabilir. Bu destek hobilere örnek olarak yoga ve akupuntur tedavilerini önerebiliriz. Vücudun rahatlamasını, zihnin boşalmasını sağlayan bu aktiviteler, anksiyete bozukluğunun tedavisi için son derece etkilidir. Bu aktiviteler ile birlikte düzenli bir yaşam da anksiyete bozukluğu tedavisinde etkili bir yöntem olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?