• TARİH: 18.07.2019
Anne Karnındaki Bebek Hareketleri

Anne Karnındaki Bebek Hareketleri

Anne karnında (gebelikte, hamilelikte) bebek henüz çok erken haftalarda 9. Hafta zamanında hareket etmeye adım atar. Ultrason muayenesi sırasında bu hareketler görülebilir, özellikle ultrason probu ile rahim sallandığında bebek de refleks olarak hareket eder. Sadece bu haftalarda bebek derhal çok küçük (2 santimetre) olduğundan hareketlerinin hissedilmesi imkânsızdır.

Anne karnındaki bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Bu haftalarda bazen anne adaylarının bebek hareketlerini hissetmesi sandığı olan aslında barsak hareketleridir. Anne karnında bebek hareketleri ne zaman hissedilir? Sorusuna yanıt olarak, 16-20 haftalar zamanında mümkün olabilir. İlk gebeliklerde daha geç hissedilir ve 20-22 hafta civarını bulabilir.

İkinci ve üçüncü vb. Gebeliklerde daha erken 16 hafta zamanında hissedilmeye adım atar. Anne karnında erkek bebek hareketleri diye bir durum söz konusu değildir. Kız- erkek cinsiyeti açısından fark yoktur, ikisi de aynı haftalarda hareket etmeye adım atar ve annenin hissetmesi de aynı yukarıda anlatılan haftalarda olur.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin en güzel ve en heyecan verici yanlarından biri de annenin, bebeğinin hareketlerini hissettiği anlardır. Bebek, anne karnında henüz çok küçükken hamileliğin çok erken haftalarında 9.hafta civarında hareket etmeye başlar.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Nasıl Sayılır?

Özellikle ilerleyen hamilelik aylarında bebeğin anne karnında bebek hareketlerini saymak, bebeğin sağlık  durumu hakkında fikir vermesi bakımından önem taşır. Bebek hareketlerinin nasıl sayılabileceği konusunda önerilen bir takım yöntemler mevcuttur.

Bunlardan en sık bilinenler ;

  • Her sabah aynı saat de bebeğin hareketlerini sayı. Saati not edin ve bebeğinizin karnınızda kaç kez hareket ettiğiniz sayın. Bebeğiniz normal şartlarda 12 saat içinde en az 10 kez hareket etmelidir. Bunu günlük olarak yapın ve kayıt tutun. Anne karnında bebek hareketleri çoğunlukla 28. Haftadan sonra sayılmaya başlanır. Riskli bir hamilelik durumu söz konusu değilse 24.haftadan itibaren de başlanabilir.
  • Bebeğiniz karnınızda  12 saatte 10 kereden daha az hareket etmişse doktora başvurmalısınız. Yaptığınız sayımlarda bebeğiniz 12 saatte 10 kere hareket ediyor ancak , son günlerde hareketlerinde önemli bir azalma ve anormallik olduğunu düşünüyorsanız bu durumda da doktorunuza başvurmalısınız.

Anne karnında 7 aylık bebek hareketleri

Anne karnında 7 aylık bebek hareketleri için bebeğin cinsiyetinin bir önemi yoktur. Çünkü birçok bebek bu süre içerisinde gelişiminin büyük bir kısmını tamamladığı için oldukça hareketli olabilmektedir. Hamile hanımlar bebeklerinin hareketlerini kelebekler, sinir seğirmesi ya da yuvarlanan hareketler şeklinde tarif ederler. İlk başlangıçta bebeğin hareket edip etmediğini söylemek güçtür.

İkinci ve üçüncü trimester dilimlerinde bebeğin hareketleri daha belirgin olmaya başlamakta ve tekmeler, dürtmeler ve dirsek atmalar şeklinde hareketlerin hissedilmesi daha da artmakta ve kolaylaşmaktadır. Tatlı bir şeyler yiyecek kan şekerini çabuk bir biçimde yükseltebileceği için gene bebeğin hareketlenmesinde yardımcı olabilir.

Fakat gene de son 3 ay içinde bebeğin anne karnında uyku ve uyanıklık devri vardır bundan dolayı bebeğin hareketsizliği buna da bağlı olabilir. Ek olarak anne adaylarının gebelikte ne olursa olsun oruç tutmaması gerekmektedir.

Bebek hareketlerini saymak bebeğinizin durumu hakkında düşünce vermesi açısından önemlidir. Bebek hareketlerini sayma konusunda çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bebek hareketleri çoğu süre 28 haftadan itibaren sayılmaya başlanır. Daha önce bir riskli gebelik durumu belirtilmişse 24 hafta civarında başlanabilir. Bebeklerin hareketleri, anneler için yol gösterici olabilmektedir.

24. Haftadan sonra anne adayının bebeğinin hareketini kontrol etmesinde büyük bir fayda vardır. 12 saat içerisinde ortalama 10 defa bebeğin hareket ettiğinin hissedilmesi, uzmanlar tarafından da belirtilmektedir. Bebekte Down sendromu problemi olup olmadığını bazı kan testleri verir. Yapılan bu testler ile birlikte, bebeğin anne karnındaki durumunu tespit etmede yeterli olmaktadır. bu sebeplerden dolayı da anne adayının düzenli olarak kontrollerini yaptırması ve gerekli testleri de aksatmadan yerine getirmesi önerilmektedir.

Anne karnında Down sendromlu bebek hareketleri

Anne karnında Down sendromlu bebek hareketleri, bebeğin sağlığı açısından farklı bir ayrım yapılmasında yardımcı olmaz. Hamileliğin 16 ile 21. Haftaları içinde meydana getirilen testlerle bebekte sendrom olup olmadığı tespit edilebiliyor. Bebekte Down sendromu erken teşhisi için ense kalınlığı ölçümü lüzumlu. NT yani ense kalınlığı ölçümü ise ultrasonla ölçülür ve 11. Haftada yapılır.

Yüzde de yapısal bozukluklar Down sendromunda görülebilir. Günümüzde hamileliğin çok erken dönemlerinde bebekte Down sendromu olup olmadığı kısa sürede tespit edilebiliyor. Down sendromu daha çok genetik bir durumdur. Bazı durumlarda ise sperm veya yumurta hücrelerinde bazı hatalar olabilir.

Sorunlu durumlarda ise bebekte Down sendromu riski belirir. Annenin yaşı büyükse ya da kalıtsal geçen hastalıklar var ise annenin testleri ne olursa olsun yapmış oldurması lüzumlu. Down sendromu testini yaptıracağınız kişilerin ne olursa olsun sertifikası olmasına dikkat edin. Bebeğe ve size zarar gelmemesi için her süre hijyen koşullarına dikkat etmelisiniz.

Anne Karnında Bebek Hareketlerinde Yavaşlama

Bebek hareketlerinde bir azalma hissedildiğinde, yapılan değerlendirmeler sonunda bir anormallik olmayacağı gibi, azalması durumunda yapılan değerlendirmede bebekte hiçbir anormallik bulunmayacağı gibi, fetal distres yani bebeğin anne karnında sıkıntıya girmesi hali, amnion sıvısının azalması, damar içinde kan akım bozuklukları gibi anormallikler saptanabilir.

Anne karnındaki bebeğin hareketleri neden azalır

Anne karnındaki bebeğin hareketleri neden azalır sorusunun bir yanıtı bebeğin büyüyor olmasıdır. Hamileliğin son dönemlerine girilmişse, bebek büyüdüğü ve anne karnında hareket alanı daraldığı için, bebeğin hareketlerinde azalma olması ve annenin daha az daha yavaş şiddette hissetmesi normaldir.

Anne karnındaki bebeğin hareketleri neden azalır diğer sebepler;

  • amion sıvısının azalması,
  • bebekteki gelişim geriliği,
  • bebeği besleyen kan damarlarındaki kan akımındaki anormallikler,

Bebek Hareketlerinde Azalma Olduğunda Ne Yapılır?

Bebek hareketlerinde azalma hissedildiğinde ne yapılır? Değerlendirme ve kontrol yöntemleri hamilelik haftasına göre yapılır.

Ultrason kontrolü: Ultrason muayenesi ile bebeğin amnion suyu kontrol edilir. Amnion sıvısında azalma olup olmadığına bakılır. Bebeğin kilosu ölçümü yapılır, bebeğin diğer kontrolleri ve anne karnında gelişme geriliği var mı değerlendirmesi yapılır.

Doppler ultrason kontrolü: Doppler muayene ile bebeği besleyen kan damarlarındaki kan akışı incelenir. Kan akımı ölçümü yapılarak bir anormallik olup olmadığı kontrol edilir.

NST kontrolü: Anne adayının kasılmaları kontrol edilir.

Kontraksiyon stres testi kontrolü: Bebeğin anne karnında sıkıntıya girip girmediği kontrol edilir.

Biyofizik profil (BPP) kontrolü: Bebeğin iyilik hali kontrol edilir.

Yapılan bu kontroller ve değerlendirmeler neticesinde bir anormallik tespit edilmemiş ise anne adayına bebeğin hareketlerini takip etmesi önerilir ve gönderilir. Yapılan kontroller neticesinde anormal bir durum söz konusu ise, hamilelik haftasına göre gerekli tedavi uygulanır ya da doğum tercih edilir.

Anne Karnında Bebek Hareketlerinin Fazla Olması

Bebeğin gün içinde yaptığı hareketler hergün değişkenlik gösterir. Sürekli aynı düzende ve oranda hareket etmesi beklenemez. Bebek de anne karnında uyur. Hamileliğin 28. haftasından sonra bebeğin hareketlerinin sayısı, bebeğin durumu ile ilgili sağlıklı bilgiler verebilir. Gün içinde en az 10 defa bebeğin hareketinin hissedilmesi, gelişiminin sağlıklı olduğunun bir işaretidir.

Gebelikte bebeğin çok hareketli olması, çocuğun ilerleyen zamanlarda hiperaktif bir çocuk olacağını göstermez. Anne adayı gün içinde sürekli hareket ediyorsa, yorgunsa karnı açsa bebeğinin hareketlerini çok hissetmeyebilir.

Bebek hareketleri çoğunlukla sabahları, gece dinlenmeye geçildiğinde ya da yemek yedikten sonra en fazla hissedilir. Şu da unutulmamalıdır ki, bebek büyüdükçe anne karnında hareket etme alanı daralacağından haraketleri belli oranlarda yavaşlayacaktır. Bu durumda endişelenmemek gerekir.

Anne karnında bebek hareketlerinin sayılması noktasında alt sınır 12 saatte ya da daha az zamanda en az 10 kere hissetmek gerekmektedir. Eğer bebeğin hareketleri daha az hissediliyor ve normal dışı bir durum söz konusu ise doktora bildirmekte fayda vardır.

Doktor tarafından bebeğin sağlıklı olup olmadığının kontrolü yapılacaktır. Gebelikte bebeğin çok hareketli olması, bir durum için kriter değildir. Bebeğin iyi ya da kötü olması için bir anlam ifade etmez, endişelenmek yersizdir.

Anne dinlendiğinde, yemek yediğinde, özellikle tatlı yiyecek ya da içecekler tükettiğinde, bebeğin hareketlerinin artması normaldir. Bunlar dışında ultrason muayenesi esnasında, dışarıdan ışık ya da ses olarak anne karnına doğru bir uyaran olması halinde, anne karnına dokunulması durumunda aniden bebeğin hareketlerinde artış  hissedilebilir, bu durum normaldir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?