• TARİH: 19.07.2019
Aşılama Tedavisi ile Hamilelik

Aşılama Tedavisi ile Hamilelik

Aşılama yöntemi, erkekten alınan üreme hücrelerinin kadının vajina içine ya da rahim yoluna enjekte ile bırakılması işlemine verilen isimdir. Son derece basit bir uygulama olan bu yöntem sayesinde anne ve babalar hasretini çektikleri bebeklerine kendi üreme hücreleri ile sahip olmaktadır.

Aşılama tedavisi, hastaların durumuna göre en fazla 4 kere uygulanabilir. Dört uygulamada başarılı olunmadığında daha gelişmiş bir yöntem olan tüp bebek uygulamasına geçilmesi gerekir.

Aşılama yöntemi çiftlerin sorunlarına göre farklı şekillerde uygulanabilir. Aşılama uygulamasından önce gebeliği önleyen faktörlerin belirlenmesi gerekir.

Aşılama yöntemi; erkek sperm hücrelerinin yetersiz olduğu durumlarda, spermlerin yeterli harekete sahip olmadığı durumlarda, anne adayının yumurta kalitesinin düşük olması ya da yeterli düzeyde yumurtlama olmadığı durumlarda uygulanabilir. Aşılamadan önce nedenlerin doğru belirlenmesi ve gerekli testlerin yapılması, yöntemin başarılı olmasında etkilidir.

Yöntem hakkında detaylı bilgi almak, nasıl uygulanır, öncesi ve sonrasında yapılan işlemler hakkında bilgi sahibi olmak için aşılama yöntemi ile hamilelik video içerikleri izlenebilir. Bu içeriklerde genel olarak yöntemin nasıl uygulandığı konusunda çiftlerin bilgilendirilmesine yönelik detaylara yer verilir. Aşılama sonrası hamilelik şansı her bir uygulamada yüzde 20 oranında artış gösterir. Bu da normal doğurganlığa sahip çiftlerdeki bebek sahibi olma oranına eşittir.

Aşılama Tedavisi

Düzenli cinsel ilişkiye rağmen uzun süre çocuk sahibi olamayan çiftlere aşılama tedavisi uygulanabilir. Aşılama tedavisi doğal çocuk sahibi olma yöntemlerindendir. En kısa hali ile aşılama tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce aşılama tedavisi hangi hastalara uygulanır sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Aşılama tedavisi;

 • Düşük sperm sayısı ya da spermlerinde hareketlilik oranı az olan erkeklerde,
 • Servikal mukus problemleri olanlarda,
 • Açıklanamayan kısırlık vakalarında,
 • Rahim ağzında anatomik problemleri olan anne adaylarında,
 • Sperme karşı antikor varlığı durumunda, ( İmmünolojik İnfertilite )
 • Anne adayında yumurtlamanın olmaması ya da yetersiz sayıda yumurtlama olması durumunda,
 • Cinsel işlev bozukluklarında, uygulanabilir.

Yukarıdaki hasta gruplarında aşılama yöntemi uygulanabilir. Tedavinin uygulanmasından önce kadın ve erkeğe farklı türlerde testler uygulanır. Bu testlerin sonuçlarına göre aşılama yöntemi seçilebilir. Uygun zamanda erkekten alınan üreme hücrelerinin kadın rahmi ya da vajinasına enjekte edilmesi şeklinde yöntem uygulanır. Uygulama sırasında erkekten alınan spermlerin yıkanması, yöntemin başarısını daha fazla arttırır.

Aşılama tedavisi kaç gün sürer

Aşılama tedavisi adet dönemi ile birlikte başlar. Yaklaşık olarak 2 hafta süren bu tedavide ilk 2 gün testlerin uygulanması sürer. Testlerin sonuçlarının alınması ve değerlendirilmesinden sonra tedavi uygulanır.

Aşılama tedavisi adetin kaçıncı günü başlar

Aşılama, adet kanamasının 3. ya da 5. gününde yapılır. Yumurtanın büyümesi için verilen ilaçların etkisini kontrol amacı ile anne adayı, belirli aralıklarla ultrasona girer. Yumurtanın büyümesi tamamladıktan sonra çatlatma iğnesi uygulanır. Bu iğnenin uygulanması sırasında anne adayının eşinden de spermler alınır.

Aşılama tedavisinden önce baba adayının 3 gün cinsel ilişkide bulunmaması gerekir. Tedavi sırasında babadan alınan spermlerin yıkanması tedavinin başarısını olumlu yönde etkiler. Aşılamadan sonra anne adaylarının 15 dakika kadar uzanması yeterlidir. Daha sonra günlük hayatlarına devam edebilirler. Aşılama sonrasında ilk 2 gün ağır aktivitelerden uzak durulması gerekir. Bu tedavinin başarısı ve gebe kalınması için önemli bir etkendir.

Aşılama tedavisinde başarı oranı

Aşılama tedavisinde başarı oranı çok yüksek olmamasına karşılık çok sayıda aile bu yöntemle bebek sahibi olmuştur. Uzun süre hamile kalamayan anne adaylarına aşılama 4 kere yapılır. 4 kere aşılama yapılmasına rağmen hamilelik olmayan çiftlere tüp bebek uygulaması yapılmaya başlanabilir. Tüp bebek aşılamaya göre daha detaylı analiz gerektirir.

Aşılama Yöntemi ile Hamilelik Belirtileri

Aşılama sonrasında hamile kalan anne adaylarında normal hamilelerdeki belirtiler ortaya çıkar. Genel olarak aşılama yöntemi ile hamilelik belirtileri;

 • Mide bulantısı, mide bulantısı
 • Baş dönmesi ve halsizlik
 • Değişken ruhsal hal
 • Koku alma hassasiyeti
 • İştah açılması ya da iştah azalması
 • Sürekli uyku hali
 • Göğüslerde şişlik, ağrı ve hassasiyet
 • Sık idrara çıkma
 • Düzenli olan adet kanamasının gecikmesi, olmaması, olarak sayılabilir.

Yukarıdaki gebelik belirtilerinden biri ya da bir kaçı aşılama tedavisi sonrasında görüldüğünde anne adaylarının idrar ya da kan testi ile gebeliklerini kontrol etmeleri gerekir.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama yöntemi öncesinde, neden hamile kalınmadığı ve erkeğin sperminin aşılama için uygun olup olmadığının incelenmesi gerekir. Eşlerin tıbbi hikayeleri incelenir ve tam bir fiziki muayeneleri yapılır.

Sperm tahlili için erkekten örnek alınır. Kruger yöntemi ile sperm şekillerine bakılır. Aşılamanın başarılı olması spermin şekillerinin iyi olması ve hareketli olması önemlidir. Ayrıca yapılan sperm testinde en az 5 milyon hareketli spermin tespit edilmesi gerekmektedir.

Kadın da jinekolojik açıdan muayene edilir. Vajinal ultrason ile rahim ve yumurtalıklar incelenir. Hormon tahlilleri de istenebilir. Ayrıca aşılama öncesinde rahim filmi (HSG), histeroskopi yani rahim ağzından teleskop aracılığı ile rahmin içine girilmesi ve incelenmesi ya da laparoskopi ile rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların incelenmesi yapılabilir.

Aşılama yöntemi öncesi, yumurtlama için ilaç kullanımı başarı şansını artırabilir. Yumurtlama ilaçları yumurta kalitesi ile yumurta sayısını artırır.

Yumurtlama ilaçları adet döneminde kullanılmaya başlanır ve yumurta gelişimi ultrason ile takip edilir. Yumurtaların olgunlaşması ile yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve 36 saat için yumurtlamanın olması ile aşılama yapılır.

Aşılama Nasıl Olur?

Aşılama öncesinde, meni işlemden geçirilir ve aşılama için hazırlanır. Spermler meniden ayrılır. Böylelikle rahim kasılmalarına ve oluşabilecek farklı yan etkilere neden olabilecek maddeler uzaklaştırılmış olur. Spermin hazırlanmasının diğer bir faydası ise, zayıf ve ölü sperm hücreleri, iltihaplı hücreler ve artıklar spermden uzaklaştırılmış olur. Aşılama için kaliteli spermler elde edilir. Aşılama basit ve ağrısız bir işlemdir.

 • Erkeğin verdiği ve hazırlanan spermler bir enjektöre alınır. Enjektörün ucuna takılan, çok ince plastik bir olan kateter aracılığı ile rahim içine ulaşılır.
 • Kadın, jinekolojik muayene pozisyonunda iken spekulum vajinaya yerleştirilir.
 • Kateter rahim ağzından içeriye doğru yürütülür. Kateter çok ince bir yapıdadır ve bu nedenle hasta herhangi bir ağrı duymaz.
 • Erkekten alınan spermler, kateter aracılığı ile rahim içine enjekte edilir.
 • Spermlerin, rahim içine verilmesinden sonra hasta 15-20 dakika masada dinlendirilir.
 • Sperm ve yumurta ile buluşursa gebelik elde edilir.

Aşılamanın başarılı olması bazı faktörlere bağlıdır. Öncelikle hamile kalamama sebebi önemlidir.

 • Erkekte sperm sorunu bulunmuyor ise başarı oranı daha yüksektir.
 • 35 yaş üzeri kadınlarda başarı oranı daha düşüktür.
 • Endometriozis ya da tüplerde olan bir sorun aşılama başarısını etkiler.
 • Aşılamanın başarısı ilk 3 denemede aynı oranda olup, aşılama ile elde edilen gebeliklerin %80’i bu ilk 3 denemede olur.
 • Çoğunlukla 3-4 deneme sonrasında tüp bebek tedavisi önerilir.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama tedavisi uygulanması için bazı özel durumların olması gerekir. Aşılama tedavisinin uygulandığı durumları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Erkek ve kadında yapılan testlerde her hangi bir sorun çıkmaması halinde
 • Erkek sperm sayısının az olması halinde
 • Tedavi edildiği halde çözüm bulunamayan vajinismus durumunda
 • Erken boşalma ya da sertleşme sorunu olan erkeklerde

Yukarıda maddelerden biri ya da bir kaçı olduğunda aşılama yapılabilir. Ancak aşılama için kadınların tüplerinin açık ve sağlıklı olması gerekir. Her iki tüp olmasa bile en az bir tüpün açık olması durumunda aşılama yapılabilir. Erkekte sorun olduğunda ise sperm hücrelerinde anormal bozukluk olmaması durumunda aşılama yöntemi uygulanabilir.

Aşılamanın başarısını etkileyen faktörler vardır. Bu önemli noktalardan kısaca bahsetmek gerekirse, aşağıdaki maddeleri verebiliriz.

 • Kadınlarda 35 yaşından büyük olmak aşılama tedavisini olumsuz yönde etkiler.
 • Daha önce tüplerle ilgili ağır enfeksiyon geçirilmiş olması başarıyı olumsuz etkiler.
 • Daha önce rahim ile ilgili ağır enfeksiyon geçirilmiş olması başarıyı olumsuz etkiler.
 • Erkeklerde sperm sayısında ve hareketliliğinde anormallikler tedavinin başarısını etkileyebilir.
 • Yumurta ve sperm kalitesinin iyi olması başarıyı arttırır. Benzer şekilde kalitenin düşük olması başarıyı olumsuz etkiler.
 • Tüplerde anormallik veya hasar başarı şansını düşürür.
 • Çift rahim, polip, miyom ya da rahimde yapışma durumu başarıyı olumsuz etkiler.

Bu maddelerden biri ya da bir kaçı çiftlerde görüldüğünde tedavinin soruna göre uygulanması gerekir. Soruna göre farklı aşılama yöntemleri uygulanabilir.

Aşılama Sonrası

Aşılamanın verimli olması için aşılama sonrasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu önemli noktalar yapılan uygulamalara göre değişiklik gösterebilir. Uygulama yapılan merkezden aşılama sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler hastalara verilmektedir. Hastalar bu önemli noktalara mutlaka dikkat etmelidir.

Aşılama Sonrası Cinsel İlişki

Aşılama sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında cinsel ilişki gelir.

 • Aşılama yaptıran çiftlerin aşılama sonrası cinsel ilişki yaşaması için 2 gün geçmesi gerekir. Aşılama günü ve sonrasındaki gün kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bazı uygulama merkezleri aşılamadan 2 gün sonra mutlaka cinsel ilişki önerirken bazıları hiç bir şekilde cinsel ilişki önermez.
 • Bu yapılan uygulama türü ve merkeze göre değişiklik gösterir. Yapılan aşılama sonrasında spermler 3 gün süre ile canlı kalacakları için cinsel ilişkiye gerek yoktur.

Aşılama Sonrası Adet Ne Zaman Başlar?

Aşılama sonrasında merak edilen konulardan bir diğeri ise adet kanamasının ne zaman başlayacağıdır. Eğer aşı tutmaz ve gebelik olmazsa tedaviden 14 gün sonra adet kanaması başlayabilir. Bu durumda aşı tutmadığı için yeniden aşılama işlemi ya da duruma göre tüp bebek yöntemi uygulanabilir. Eğer aşılama işlemi başarılı olmuşsa gebeliğin ilk belirtileri de bu 14 gün sonraki dönemde ortaya çıkar.

Aşılama Sonrası Hamilelik Belirtileri

Aşılama sonrası hamilelik belirtileri, normal gebelik belirtileri ile aynıdır.

gebelik belirtileri arasında sayılabilir. Aşılama sonrasnda hamilelik olup olmadığının tespiti için 2 hafta sonra hamilelik testi yapılabilir. 2 hafta sonra gebelik testi pozitif çıkarsa rutin doktor kontrolü gerekir.

Aşılama Sonrası Gebelik Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

Aşılama sonrası ile ilgili merak edilenlerden bir diğeri de gebeliğin ultrasonda ne zaman görülebileceği konusudur. Gebeliğin ultrasonda görülmesi için 5. haftasında olması gerekir. Bu da aşılama tarihinden 3 hafta sonrası demektir. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyor ve bunun için test yapmadan ultrasona girmeyi düşünüyorsanız, aşılamadan 3-4 hafta sonrasnı beklemeniz gerekir.

Eczanelerden alacağınız testleri uygulamak için aşılamadan 3 hafta sonrasını beklemelisiniz. Kandaki progesteron değerleri ile gebelik testi içinse 2 hafta sonrası idealdir.

Aşılama Acı Verir Mi?

Aşılama uygulaması acı ya da ağrı veren bir uygulama değildir. Bunun için anne adayı uygulama sonrasında hemen günlük hayatına dönebilir. Ancak aşılamanın verimli olabilmesi için anne adayları aşılamadan sonraki ilk gün dikkatli olmalı. Bu günlerde çok ağır yük kaldırmaktan, ağır spor aktiviteleri yapmaktan uzak durulması gerekir. Aşılama sonrasında anne adayının her hangi özel bir besin yemesine gerek yoktur.

Aşılama Sonrası Banyo Yapılır Mı?

Aşılama yapılan anne adayının banyo yapmasında da sakınca yoktur. Ancak ilk gün banyo yapılmaması daha sonraki günler yapılması önerilir.

Aşılama Sonrası Akıntı

Aşılama sonrasında akıntı, normal kabul edilebilir. Çünkü aşılama işlemi ile akıntının doğrudan birbirleri ile bağlantısı yoktur. Normal zamanda meydana gelen akıntı ile aşılama sonrasındaki akıntının nedeni aynıdır. Kokusuz, beyaz renkli akıntı bayanlarda normal akıntı olarak kabul edilir. Kokulu, sarı ya da yeşil renkli, kaşıntı ile birlikte olan akıntılar ise tedavi edilmesi gereken akıntı türleridir.

Aşılama sonrasında merkezlerden verilen bilgiler ve önemli noktalara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Bu önemli noktalara uyulması, tedavinin başarısını etkiler. Başarılı ve olumlu sonuç alınan aşılama tedavileri için aşılama öncesi, aşılama sırası ve aşılama sonrasında uyulması gerekenlerin mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz;

Aşılama sonrası ağrı

Aşılama genelde ağrısız ve sancısız bir işlemdir. Uygulama esnasında kadınların çok az bir kısmında hafifi kasık ağrısı söz konusu olabilir. Genel anlamda rahat bir uygulama olan aşılama, hastaların rahatsızlık hissedeceği ya da anestezi gerektirecek kadar ağrı hissedilen bir işlem değildir.

Aşılama sonrası şiddetli bir ağrı ortaya çıkmışsa, başka bir nedene bağlı olabilir ve mutlaka doktor ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Aşılama sonrası kanama

Aşılama esnasında ve aşılama sonrası çoğunlukla kanama görülmez. Fakat bazen aşılama sırasında kullanılan aletlerin etkisi ile rahim ağzından b,r miktar ya da damla ve lekelenme şeklinde olabilir. Bu durum ciddi bir probleme neden olmaz ya da  hamilelik şansını azaltmaz.

Aşılama sonrası kanama sıklıkla bir gün içinde kesilir. Kanamanın durmaması halinden doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Aşılama sonrası, yaklaşık 15 gün içinde olan kanama gebeliğin rahim içine yerleşmesi ve tutunmasına bağlı olarak gelişen implantasyon yerleşme kanaması olarak değerlendirilebilir. Halk arasında “üstüne görmek olarak bilinen yerleşme kanaması hakkında buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aşılama sonrası progesteron kullanımı

Her hastada kullandırılmamaktadır. Bazı merkezlerde aşılama sonrasıprogestan, progynex, crinone jel gibi progesteronlar kullandırılır.

Aşılama sonrası cinsel ilişki

Aşılama sonrası cinsel ilişki konusunda dikkatli olunmalıdır. Aşılamanın yapıldığı gün ve sonraki 2-3 gün cinsel ilişki genellikle önerilmez. Konu ile ilgili doktor tarafından yapılan bilgilendirmeler yapılır. BU doğrultuda hareket edilmelidir.

Aşılama sonrası gebelik testi (hamilelik testi)

Aşılama sonrası, kanda veya idrarda gebelik testi, aşılama işleminden 14 gün sonra yapılabilir.

Aşılama Sonrası Hamilelik Belirtileri

Aşılama ile hamile kalanlar en erken 3 hafta için belirtileri hissetmeye başlarlar. Hamilelik belirtileri normal hamileliklerde olduğu gibidir. Hamileliğe bağlı ilk belirtiler ve şikayetler hakkında detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşılama ile hamile kalanlar ne zaman doktora başvurmalıdır

Aşılamadan 14 gün sonrasında yapılan gebelik testi pozitif çıkmışsa hemen doktor ile irtibata geçilmelidir. Aşılama sonrası gebelik testi yapılıncaya kadar herhangi bir sorun bulunmuyorsa doktor ile görüşülmesi gerekmez.

Aşılama sonrası adet kanaması

Aşılama uygulandıktan sonra yapılan hamilelik testi sonucuna göre gebelik elde edilmemişse adet kanaması çoğunlukla aşılamadan 15-20 gün sonrasında görülür. Aşılama sonrası adet kanaması görülmezse doktora başvurulması  gerekir.

Aşılama sonrası gebelik ultrasonda ne zamanda görülür?

Aşılama ile hamile kalanlar, gebeliği ultrasonda görülebilmeleri için ortalama 5 haftalık bir gelişimin olması gerekir. Bu da aşılama sonrası 3 haftalık bir süreçtir. Gebelik kesesi yaklaşık olarak aşılamadan 20 gün sonra ultrason ile izlenebilir. Bebeğin kalp atışları ise aşılamadan yaklaşık 4-5 hafta sonrasında ultrasonda izlenebilir.

Aşılama sonrası akıntı

Aşılama olması vajinal akıntı durumunu etkilemez. Akıntı ya da vajinal kaşıntı gibi bir şikayet söz konusu ise doktor iletedavi için görüşülmesi gerekmektedir.

Aşılama sonrası banyo

Aşılama sonrası banyo yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz ancak ilk gün yapılması önerilmez. Daha sonraki günlerde yapılabilir.

Aşılama sonrası beslenme

Aşılama sonrası özel bir beslenme programının uygulanması gerekmemektedir.

Aşılama ile Hamile Kalanlar

Aşılama sonucunda hamile kalan bayanlar da tıpkı diğerleri gibi bir hamilelik süreci yaşarlar. Tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi aşılama ile ikiz hamile kalanlar da olabilir. Bu tür tedavi yöntemlerinde çoğul hamilelik ihtimali daha fazla olmaktadır.

Bazı bayanlarda polikistik over sendromu adı verilen bir rahatsızlık nedeni ile hamile kalmak zorlaşabilir. Polikistik over, kadınların yumurtalıklarında meydana gelen kistlerdir. Bu kistler hormonal düzeydeki dengesizlik nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla ergenlik dönemindeki bayanlarda meydana gelen kistler 30 yaş üstündeki bayanlarda nadiren görülür.

Polikistik over kısırlığa neden olur mu? derseniz, illa ki kısırlığa neden olacağı söylenemez. Bu tür rahatsızlığı olup da normal bir şekilde hamile kalan bayanlar vardır. Bazı durumlarda bu kistler kısırlığa neden olabilir. Polikistik over sendromu bulunan bayanlarda yumurtlama olmuyorsa böyle durumlarda kısırlıktan söz edilebilir. Çünkü yumurtlama olmadığı zaman yumurta ile sperm kadının tüplerinde buluşamayacağı için hamilelik de söz konusu olmayacaktır.

Bu tür bir problem olduğunda doktor uygun tedavi yöntemine karar verecektir. Böyle bir rahatsızlığı olup da hamile kalamayan bayanlar tüp bebek yöntemini deneyebilirler. Ayrıca polikistik over aşılama ile hamile kalanlar da bulunmaktadır.

Polikistik over sendromu olan bayanlar hamile kalamayacağını düşünerek endişe etmemeliler. Verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı gibi bu kistler her zaman kısırlığa neden olmayabilir.

Eğer bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftler varsa ilk olarak aşılama yöntemi, bu da olmazsa tüp bebek tedavisini deneyebilirler. Bu tür tedaviler sonucunda hamile kalan anne adayları da diğerleri gibi normal bir hamilelik süreci geçirip, sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler. Aşılama ya da tüp bebek tedavisi sonrasında ikiz bebek dünyaya getirme ihtimali de artmaktadır.

Aşılama Fiyatları

Aşılama yöntemi, çocuk sahibi olmak isteyen ancak olamayan çiftler için uygulanan en yaygın yöntemlerden birisidir. Tüp bebek tedavisinden önce uygulanan bu yöntem, devlet hastaneleri, özel hastaneler ya da özel sağlık merkezlerinde uygulanabiliyor. Genel olarak aşılama fiyatları ya da aşılama fiyatları 2019 gibi aramalarda ücretler hakkında bilgi verilmemektedir.

Bunun nedeni aşılama fiyatlarının uygulanan merkeze ve çiftlere göre değişmesidir. Uygulama yapılan merkezin genel fiyatları, aşılama yöntemine de yansır. Çiftlere göre değişiklik ise kadın ve erkeğe uygulanan testlerden kaynaklanır. Aşılama öncesinde kadın ve erkeklere uygulanan testler şu şekildedir.

Aşılama öncesi kadınlara uygulanan testler;

 • Sistemik, lokal muayene
 • Tubal geçişin araştırılması (HSG, laporpskopi)
 • Prolaktin
 • TSH
 • Adetin 21. Gününde yapılan progesteron

Aşılama öncesi erkeklere uygulanan testler;

 • Semen analizi
 • Yıkama ardından sperm değerleri
 • Sperm sayısı ve hareketlilik oranları
 • Hormon profili
 • Ayrıntılı morfolojik değerlendirme
 • Sistemik, lokal fiziki muayene

Bu testlerin her biri ayrı ayrı ücretlendirilen testlerdir. Bu nedenle ne kadar fazla test yapılırsa, aşılama ücretinde de o kadar artış söz konusu olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?