Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı Terleme Nedenleri

Makalede Neler Var Aşırı Terleme Neden Olur?Primer (Birincil) Hiperhidroz Nedenleri Sekonder (İkincil) Hiperhidroz NedenleriAşırı Terleme Nedir?Aşırı Terleme BelirtileriAşırı Terleme Tasıl Anlaşılır? Aşırı Terleme Tedavisi Aşırı Terleme Nasıl Geçer? Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir? Aşırı Terleme Neden Olur? Bulunduğunuz ortam da ki hava sıcak ise ya da içerisin de bulunduğunuz ortam sıcak ise kişinin terlemesi oldukça normaldir, […]

Aşırı Terleme Neden Olur?

Bulunduğunuz ortam da ki hava sıcak ise ya da içerisin de bulunduğunuz ortam sıcak ise kişinin terlemesi oldukça normaldir, fakat, hiperhidroz sahibi olmuş olan insanla rda, örnek vermek gerekir ise , terlemenin boyutu yüzden , sırttan ve ellerden damla damla su şeklinde ter akacak kadar aşırı olabilmektedir.

Hiperhidroz sebebi ile aşırı bir terleme yaşayan bu kişilerde diğer insanların terlemesine sebep olabilecek sıcaklığın ya da nemin olmasına gerek oktur. Bu kişilerde durup dururken nedensiz bir şekilde de terleme meydana gelebilmektedir.

Aşırı terleme kendi içinde iki gruba ayrılmaktadır :

Primer (Birincil) Hiperhidroz : Bu terleme durum aynı zamanda tıbbi bir diğer deyiş ile fokal hiperhidroz olarak da bilinmektedir. Kişiler de elerde, koltuk altların da, yüzde ve ayaklarda durup dururken herhangi bir neden olmaksızın çok fazla aşırı bir terlemeye neden olmaktadır.

Sekonder (İkincil) Hiperhidroz : Bu terleme durumu aynı zaman da genelleştirilmiş bir isim olarak hiperhidroz olarak da nitelendirilmektedir. Bu problem vücudun hemen hemen her yerinde ya da vücudun çok daha geniş bir bölgesinde aşırı derecede terleme meydana gelme durumudur. Genellikle de tıbbi bir durum ya da herhangi bir ilaç kullanımından dolayı kaynaklanmaktadır.

Primer (Birincil) Hiperhidroz Nedenleri 

Primer hiperhidroz problemine sahip olmuş olan kişiler genellikle , ekrin ter bezleri olarak adlandırılan belirli bir ter bezi sebebi ile terlemektedir. Bu ter bezleri kişilerin vücudun da bulunan 2-4 milyon ter bezinin neredeyse hepsini oluşturmaktadır. Ekrin ter bezler, i özellikle kişilerin ayak, avuç içi, el, yüz , sırt ve koltuk altlarında yoğunlaşmaktadır.

Sebebinin tam olarak neden olduğunu ve neden geliştiği bilinmeyen aşırı terleme türü olan primer hiperhidroz durumunun, sinir sisteminin bir parçası olmuş olan sempatik sinir sistemi ile ilgili bir sorunun sonucu olarak da ortaya çıkmış olduğu düşünülmektedir. Sempatik sinir sistemi problemlerinin gelişiminde genetik faktörler de rol oynayabilmektedir.

Sempatik Sinir Sistemi :

Bu durumlar da vücut aşırı derece de ısındığında, hareket ettiğinde, duygusal açıdan yoğunlaşmış hissettiğinde , stres yaptığın da ya da hormonların bir sonucu olmuş olarak, sinirler ter bezlerini tetiklemekte ve harekete geçirmektedir. Bu sinirler aşırı tepki gösterdiğin de, hiperhidroz meydana gelmektedir.

Kişinin kendine endişe verici olan bir durumu düşünmesi bile strese sokup , ter bezlerini gereğinden fazla harekete geçirebilmekte ve aşırı terlemesine sebep olabilmektedir.

Genetik Faktörler :

Genetik mutasyon da aşırı terlemeye sebep olan durumlar arasındadır. Genetik faktörler , hücrelerin işlevlerini etkiler ve vücudun normal çalışmasını bozabilen bir durum olarak kabul edilir. Genellikle genetik durumlar da, aile bireylerinden çocuklara aktarılmaktadır.

Bazı primer hiperhidroz sahibi olmuş olan kişilerin aile bireylerinde de hiperhidroz olduğu tespit edilmiştir, bu da genetik mutasyonun hiperhidroz gelişiminde büyük bir neden olabileceğini düşündürmektedir.

Sekonder (İkincil) Hiperhidroz Nedenleri

Aşırı terlemenin sebebi açık olmuş olduğunda, bu duruma sekonder hiperhidroz adı verilmektedir. Sekonder hiperhidroz probleminin başlangıcı, genellikle primer hiperhidroz başlangıcından daha ani bir şekil olarak ortaya çıkmaktadır ve muhtemelen bu durum tüm vücutta terlemeye sebep olmaktadır.

Sekonder hiperhidroz, aşağıdakileri içeren birçok temel faktör tarafından tetiklenebilmektedir :

 • Hamilelik ve menopoz gibi kadınlarda hormonal dengelerin değiştiği dönemler
 • Anksiyete, stres ya da aşırı kaygı
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
 • Aşırı aktif olan tiroid bezi (hipertiroidizm)
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Bazı ilaçların kullanımı (antidepresanlar, propranolol, pilokarpin ve bethanekol içeren ilaçlar da dâhil)
 • Aşırı alkol tüketimi ya da alkol koması
 • Uyuşturucu kullanmak, uyuşturucu krizine girmek ya da uyuşturucuyu bırakmak için tedavi görme evresinde olmak
 • Tüberküloz ve HIV gibi bazı enfeksiyonlar
 • Parkinson hastalığı
 • Hodgkin lenfoma (beyaz kan hücreleri kanseri) gibi kan hücreleri veya kemik iliği bozuklukları

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terlemenin tıbbi ismi hiperhidroz olarak bilinmektedir. Aşırı terleme durumu sıcaklık ya da egzersiz yapma durumu ile alakalı olmuş olmayan, durup dururken anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini su ile ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir.

Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal hayatında kaygıya , özgüven eksikliğine ve utanmaya sebep olabilmekte aynı zamanda kişiin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Aşırı terleme durumu için uygulanabilecek olan tedaviler genellikle, kuvvetli antiperspirantların doktorlar tarafından reçete edilmesi ile başlayabilmektedir. Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına katkıda bulunup, yardımcı olmazsa, doktorlar tarafından farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerektirmektedir.

Çok daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak ya da aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için kişilere ameliyat önerebilmektedir. Bazı aşırı terleme durumlarda ise bu durumun altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz olarak bilinen durum aşırı terleme durumudur. Hiperhidroz, kişinin günlük hayatında normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Bu aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir sebep olmadan ortaya çıkabilmekte ve bu durum kişinin sosyal yaşamı ve günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Aşırı Terleme Tasıl Anlaşılır?

Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Ellerin ıslanması veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması

Aşırı Terleme Tedavisi 

Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

Aşırı terleme problemi için uygulanabilecek tedavi yöntemleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Genellikle, kişinin genel sağlığına, sahip olduğu hiperhidroz tipine ve vücut da oluştuğu bölgeye bağlı olarak değişebilmektedir.

Tedavi seçenekleri ise genel olarak şunları içermektedir :

Antiperspirant : Geçici olan ya da reçeteli olarak verilen daha güçlü antiperspirantlar, ter kanallarının etkinliğini geçici olarak durdurmaktadır.

İyontoforez : Su ve düşük voltajlı elektrik akımı kullanılarak el ya da ayaklara yapılan bakımı kapsayan bir tedavi yöntemidir.

İlaç : Aşırı terlemeyi genellikle geçici olarak önleyebilmektedir.

Botoks : Enjeksiyonlar kullanılarak yüze, kolların altına ve ellere uygulanmaktadır ve şiddetli terlemeyi tedavi edebilmektedir.

Aşırı terleme ameliyatı : Örnek vermek gerekirse, endoskopik torasik sempatektomi aşırı terlemeyi tedavi etmek için kullanılabilecek cerrahi bir yöntem olabilmektedir.

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurmaktadır. Eczanelerden de yardım alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?