• TARİH: 21.08.2019
Astım Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Evde Tedavisi

Astım Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Evde Tedavisi

Pek çok kişi astım hastalığına yakalanıp sıkıntı çekebilmektedir. Astım rahatsızlığı, akciğerlerinizden vücuda hava akışını yapmakta olan hava yollarını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak bilinmektedir.Bu hastalık kronik bir hastalıktır. Bu kronik rahatsızlıktan muzdarip olmuş olan kişilerin (uzun süreli ya da tekrarlayan) astım rahatsızlığına sahip olmuş oldukları söylenebilmektedir.

Astım rahatsızlığı olan kişilerde bir hava yolunun iç duvarları olduğundan daha fazla şişmekte ve iltihaplanmaktadır. Bu şişme ya daenflamasyon, kişilerde solunum yollarını zedeleyip tahrişe karşı aşırı hassas bir hale getirir ve herhangi bir alerjik reaksiyona karşı vücudun göstermiş olduğu  duyarlılığı arttırır.

İnflamasyon hava yollarının daralmasına sebep olmuş olduğundan dolayı, vücutta iki akciğerin de normale göre çok daha az hava alması sorunu yaşanır. Bu daralmanın en belirgin belirtileri ise hırıltılı solunum (nefes alırken tıslama sesi), göğüs sıkışması, nefes alma sorunları ve öksürüktür. Astım rahatsızlığı yaşayan kişiler genellikle bu semptomları en sık gece vaktinde ve sabahın erken saatlerinde yaşarlar.

Astımın Belirtileri

Bu rahatsızlık hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oldukça sık yaşanan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Solunum almakta zorluk çekmek astım hastalığının başlangıcı olmuş olduğunun  en belirgin belirtisidir. Çok daha şiddetli bir astım sorunu olan bazı insanlar sık sık solunum sıkıntısı çekebilir.

Astım Nasıl Anlaşılır?

Astımın en yaygın belirtileri şunlardır :

 • Hırıltı (nefes alırken ıslık sesi)
 • Nefessizlik
 • Göğüste sıkışma
 • Öksürme

Bu semptomlar çeşitli koşullar sebebi ile de olabilir, ancak aşağıda sıralananların da olması durumunda astım olasılığı daha yüksektir :

 • Sık sık olur ve geri gelmeye devam eder
 • Gece vakti ve sabahın erken saatlerinde daha da kötüleşir
 • Bir astım tetikleyicisine tepki olarak ortaya çıkmaktadır (örneğin egzersiz veya bir alerjene maruz kalma (polen veya hayvan tüyü gibi)

Sizin ya da çocuğunuzun astım rahatsızlığı olabileceğini düşünüyorsanız ya da astım sorununuz varsa ve belirtilerinizi kontrol altına almak istiyorsanız bir doktora danışmalısınız.

Astım Atağı Nedir?

Astım atağı sorunu, belirtiler her zamanki günlerden çok daha da kötü olmuş olduğunda ortaya çıkar. Ani bir şekilde gelebilirler; hafif,orta ya da şiddetli olabilirler.

 Astım Atağı Sırasında Ne Olur?

 • Solunum yollarınızdaki kaslar sıkışarak hava yolunu daraltır.
 • Hava yolundan daha az hava alınabilir.
 • Hava yollarının iltihabı artar ve hava yolunu daha da daraltır.
 • Hava yollarında daha fazla mukus üretilmekte ve hava akışını daha da kötüleştirmektedir.

Astımın Nedenleri

Astım Neden Olur?

Astım rahatsızlığı olmuş olan insanlar, diğer insanlara göre iltihaplı, çok daha hassas hava yollarına sahiptirler ve semptomları belirleyen tetikleyicilere tepki vermeye hazırdırlar. Astım rahatsızlığının karmaşık olmuş olmasına rağmen, semptomların ortaya çıkabileceği iki ana yol vardır :

 • Alerjik astım sorununuz varsa, alerjiniz(alerjik reaksiyonu tetikleyen bir madde) ile temasa girdiğinizde belirtileriniz alerjik reaksiyonlardan kaynaklanır. Ortak allerjenler arasında polen, evcil hayvan tüyü ve ev tozu akarları bulunur.
 • Alerjik olmayan astım rahatsızlığınız varsa belirtileriniz, soluduğunuz bir tahriş ediciden ya da başka bir faktörden kaynaklanabilmektedir, fakat alerjik reaksiyonun kaynağı değildir. Ortak tahriş edici maddeler arasında sigara dumanı ve araba egzoz dumanları bulunur. Astım hastalığının semptomlarını tetikleyebilecek yaygın faktörler arasında egzersiz, soğuk hava, soğuk algınlığı ve grip bulunmaktadır.

Astım rahatsızlığı belirtilerinize alerjik ve alerjik olmayan tetikleyicilerin sebep olmuş olabilmesi olası bir durumdur, bu da astım sorunun alerjik astım problemi ya da alerjik olmayan astım problemi olmuş olduğunu belirlemektedir.

Kimler Astım Riski Altındadır?

Astım rahatsızlığının asıl sebebi tam olarak bilinmese de oluşma riskini artırabilecek pek çok şey bulunmaktadır.

Bunlar arasında şunlar bulunur :

 • Ailenin astım öyküsü veya ilgili alerjik koşullar (atopik koşullar olarak bilinir) egzama, gıda alerjisi ya da saman nezlesi
 • Başka atopik koşula sahip olma
 • Çocukluk çağında bronşit (çocukluk çağındaki yaygın bir akciğer enfeksiyonu) geçirme
 • Çocukken tütün dumanına maruz kalma
 • Hamilelik sırasında annenin sigara içmesi
 • Erken doğumla ya da düşük kilo ile doğmak

Astımın Tedavisi

Astım Nasıl Geçer?

Astım hastalığının tam olarak iyileştirilemese de, bu hastalığı tetikleyici etkenlerden kaçınarak ve ilaçların kullanımı ile kontrol edilebilir. Piyasa da çeşitli astım hastalığı ilaçları bulunmaktadır.  Fakat herkes için kullanılması gereke ilaç farklıdır bu ilaçlardan hangisinin kişi için daha uygun olacağını doktor belirlemektedir.

Astım rahatsızlığını kontrol etmek için kullanılan başlıca ilaç türleri şunlardır :

Önleyiciler : Bunlar genellikle şişlik azaltma ve vücudun tetikleyicilere tepkisini düşürme etkisi olan inhale kortikosteroid bir ilaçtır. Belirtileri önlemek için her gün düzenli olarak alınırlar.

Rahatlatıcılar : Bu inhale ilaçlar hava yolları kasının rahatlamasına, böylece daralmanın azaltmasına ve astım belirtilerini hafifletmesine yardımcı olur.

Belirti düzenleyiciler : Bunlar, uzun etkili nefes rahatlatıcılardır ve önleyici ile birlikte kullanılırlar. Hava yolu kaslarını rahat tutarak çalışırlar ve genellikle günde iki kez alınırlar.

Kombinasyon inhaletörleri : Kombinasyon inhaletörleri,önleyici ve semptom kontrolörü ilaçlarının tek bir cihazda toplanmış halidir.

Yukarıda bahsedilmiş olan ilaçlar inhale edilmiş olduğundan vücutta doğrudan akciğerlere gönderilir ve burada hemen harekete geçerler. Astım rahatsızlığı semptomlarının sıklığının ve şiddetinin artması, tedavi rejiminde bir değişiklik ya da vücuda alınmış olan ilaç miktarında bir artışa sebep olabilir.Şiddetli astım atakları sorunu için belirtilerinin kontrol altına alınması ve tedavi sürecine başlamak için hastanede tedavi gerektirebilir.

Astım İçin Hangi Doktora Gidilir

Astımınız varsa, bir sağlık uzmanı olarak astım uzmanını (solunum problemlerini anlayan ve astımı tedavi eden bir doktor) dikkatlice seçmek önemlidir.

Bazı astım uzmanları şunlardır:

 • Alerji Uzmanı
 • İç Hastalıkları Uzmanı
 • Çocuk Doktoru
 • Göğüs Hastalıkları Uzmanı
 • Pulmoner Rehabilitasyon Terapisti

Astıma Ne İyi Gelir?

Astım Bitkisel Tedavisi

Zencefil : Zencefil, astım da dâhil olmak üzere pek çok hastalık için iyi bilinen doğal bir tedavi yöntemidir. Araştırmacılar hava yoluin flamasyonunu azaltmaya ve hava yolu kasılmalarını önlemeye yardımcı olabileceğini vurgulamaktadır.

Hardal yağı : Astım atağı geçirirken hardal yağı ile masaj yapmak solunum yollarını temizlemenize ve normal solunumu düzeltmenize yardımcı olabilir.

İncir : İncirlerin besleyici özellikleri solunum sağlığını geliştirir ve balgamı atmaya yardımcı olur, böylece de solunum zorluklarını hafifletir.

Sarımsak : Sarımsak özü, astımın erken aşamalarında akciğerlerdeki tıkanıklığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Kahve : Kahve içerisindeki kafein, bir bronkodilatatör görevi görmesi nedeniyle astım ataklarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Sıcak kahve, hava yollarını rahatlatır ve temizlemenize yardımcı olur. Kahve ne kadar güçlü olursa, sonuç da o kadar iyi olur.

Okaliptüs : Saf okaliptus yağı, dekonjestan özelliklerinden dolayı astım belirtileri için etkili bir tedavidir. Araştırmalar, mukusun parçalanmasına yardımcı olabilecek bir ökaliptol kimyasalına sahip olduğunu göstermektedir.

Soğan : Soğanların antienflamatuar özelliklere sahip oldukları bilinmektedir ve hava geçitlerinin temizlenmesinde yararlı oldukları kanıtlanmıştır.

Meyve : Çilek, yaban mersini, papaya ve portakal gibi meyveler, astıma maruz kalmış insanlara fayda sağlamaktadır.

Balık : Somon, ton balığı ve sardalye gibi balıkları tüketmek astım probleminin tedavisinde gerçekten etkili olabilmektedir.

Bal : Bal, solunum problemleri için bilinen en eski ve en doğal tedavi yollarından biridir. Balgamın boğazdan atılmasına ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

Zerdeçal : Zerdeçalın ana bileşenleri arasında kurkumin bulunur. Bu fito kimyasal, astımı hafifletmek için çok yararlıdır. Vücudun iltihap tepkisini modüle eder ve hava yollarının iltihaplanmasını hafifletir.

Lavanta yağı : Lavanta yağının hava yollarının iltihaplanmasını ve mukus üretimini kontrol ettiği gösterilmiştir. Hava geçitlerini rahatlatır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Astım Evde Tedavi Yöntemleri

Masaj : Masaj, hava geçişinizi bloke eden ve nefes almanızı zorlaştıran tüm balgamda ve mukusta gerçekten rahatlama sağlayan eski bir tekniktir.

Masaj yaparken kullanılan yağlar >>

 • Biraz hardal yağı ya da açık tereyağı alın. Yapıştırmak için içine kaya tuzu ekleyin. Astım atağı geçirdiğinizde bu karışımla göğsünüzü ovabilirsiniz.
 • Hardal yağına biraz kâfur ekleyin. Göğsünüzü bu yağla masaj yapın. Balgamın gevşetilmesine ve pürüzsüz nefes almanıza yardımcı olur. Bu çare, astım saldırısı olduğunda yardımcı olabilir.
 • Susam yağını ısıtın ve bu yağla tuz karıştırın.Balgamın gevşemesine yardımcı olmak için göğsünüze bu sıcak tuzlu susam yağı ile masaj yapın. Buhar teneffüs ettikten sonra bunu yaparsanız, sizin için daha faydalı olur.

Buhar : Buhar teneffüsü, doktorunuzun göğsünüzü gevşetmek için önerdiği, göğsünüzü sıkılaştıran ve nefes almanızı zorlaştıran balgamı çözmektedir. Doğal maddeleri teneffüs için sıcak suya karıştırdığınızda, daha fazla yararlanabilirsiniz.

İşte size doğal ev yapımı buharlaştırıcılar:

 • Frenk kimyonu tohumlarını sıcak kaynar suyla karıştırın. Sonrasında göğüs tıkanıklığından kurtulmak için buharı teneffüs edin.
 • Sıcak suya birkaç damla ardıç yağı dökün. Astım semptomlarından kurtulmak için buharı teneffüs edin.
 • Tencerede su kaynatın. Bu suya birkaç damla nane yağı ekleyin. Buharı teneffüs edin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?