• TARİH: 21.08.2019
Ateş Düşürücü İlaçlar

Ateş Düşürücü İlaçlar

Vücut ısısının normalin üzerine çıkması durumunda yüksek ateş söz konusu olabilir. Normal vücut ısısı 37 derece olup, ateşin 38-39 derece olması yüksek ateş olarak kabul edilir. Ateş belirli bir seviyenin üzerine çıkmıyorsa ve beraberinde başka sorunlar yoksa tehlikeli bir durum söz konusu olmayabilir fakat ateşin uzun süre düşmemesi ciddi sorunlara neden olabilir. Yüksek ateşi kontrol altına almanın en etkili yolu ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar kullanmaktır.

Fakat bu ilaçları kullanırken bilinçli hareket etmek son derece önemlidir. Aşırı dozda ya da uzun süre ağrı kesici ilaç kullanmak sağlığı riske atabilir. Bu tür ilaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanıldığında herhangi bir sorun yaşanmaz. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ağrı kesicilerde de başkasının tavsiyesine göre ilaç kullanmak son derece yanlıştır.

Yetişkinlerde Ateş Düşürücü İlaç Kullanımı

Yetişkinlerde ateş düşürücü ilaçlar bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Yüksek ateşten şikayetçi olanlar doktora danışmadan kendi kafasına göre ilaç kullanmaktan kaçınmalıdır. Ateş düşürücü ilaçların da diğer ilaçlarda olduğu gibi kullanım alanları farklıdır. Öncelikle ateş yükselmesinin nedeni saptanmalı ve buna uygun ilaç yeterli dozda kullanılmalıdır. Ülkemizde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç kullanımı oldukça yaygındır. Her şey de olduğu gibi bu tür ilaçlarında fazla kullanılmasının zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Doktor önermediği sürece mümkün olduğunca ilaç kullanımından sakınılmalı ve evde doğal yollarla ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Ciddi bir sorun yoksa ılık bir duş ya da ıslak havlu ile vücudun kol, bacak, kasık ve koltuk altı bölgelerine kompres uygulanması ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.

Çocuklarda Ateş Düşürücü İlaç Kullanımı

Çocuklarda ve bebeklerde de sık sık yüksek ateş olmaktadır. Böyle durumlarda doktora danışmadan ateş düşürücü ilaç ve şurup kullanılmamalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar önerilen dozda kullanılmalıdır. Çocuklarda yüksek ateş olduğunda ılık bir duş ya da ıslak havlu ile vücutlarına kompres uygulamak iyi gelebilir. Çocuğun ateşi yüksek ise üzerine fazla kıyafet giydirilmemeli ve sıvı kaybı oluşmasını önlemek için su, meyve suyu ve çorba gibi sıvıların tüketimine ağırlık verilmelidir.

Yüksek ateşin dışında başka sorunlar da varsa ya da uzun süre ateş düşmezse vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Çocuklarda ve bebeklerde yüksek ateş havaleye neden olabileceği için bu konuda tedbirli davranmak gerektiği unutulmamalıdır.

Ateş Düşürücü İlaçlar Nelerdir?

Ateş düşürücü ilaçlar nelerdir? diye merak edenler için bu konuda sadece bilgi vermek amaçlı bu ilaçlardan bazılarının isimlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Brufen Cold Flu Film Tablet
 • Kataljin-P Tablet
 • Aspirin 500 mg Tablet
 • Parol
 • Aferin Forte
 • Calpol
 • Majezik
 • Novalgin
 • Etol Fort
 • Melox Fort
 • Tadolak Fort
 • Tradil

Bu saydığımız ilaçlardan bazılarının isimleri size tanıdık gelebilir. Bazı ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar reçetesiz olarak da alınabilmektedir. Doktorun önerisi dışında ateş düşürücü ilaç kullanımı son derece yanlıştır. Bazı ilaçların yan etkileri olabileceği için ağrı kesici ve ateş düşürücü bile olsa doktora danışamadan kullanılmaması gerekir. Ülkemizde ateş düşürücü olarak en sık kullanılan ilaçlardan birisi olan aspirin 12 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.

Ateş Düşürücü İlaçlar Kaç Saat Arayla Verilir?

Ateş düşürücü ilaçlar kaç saat arayla verilir? sorusunun cevabını merak edenler de olabilir. Ağrı kesici ilaçların kullanım amacına ve etkisine göre bu süre değişiklik gösterebilir. İlacın dozunu ve kaç saat ara ile kullanılacağını doktorunuz belirleyebilir. Ateş düşürücü ilaç kullanırken doktorun önerdiği doz aşılmamalıdır. Aksi halde ciddi sağlık sorunları yaşanabilir.

İlaç kullanımı sırasında herhangi bir beklenmeyen etki görüldüğü zaman ilaç kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları içmeden önce kullanım talimatlarını dikkatli bir şekilde okumalısınız. Eğer doktorunuz bu konuda başka bir öneride bulunmadıysa ilacı kullanma talimatında önerilen dozda ve belirtilen sürelerde kullanmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?