• TARİH: 19.07.2019
Ayak Mantarı Nasıl Geçer? (Evde ve Diğer Tedaviler)

Ayak Mantarı Nasıl Geçer? (Evde ve Diğer Tedaviler)

Ayaklara yerleşen mantar enfeksiyonunun ayak derisinde büyüyüp çoğalması ve olduğu yerde enfeksiyon oluşturması “ayak mantarı”na yol açar. Ayaklarda oluşan mantarlar daha çok karanlık, sıcak ve nemli yerleri sever.

Ayak mantarı nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca ayak mantarı nasıl geçer evdeayak mantarı nasıl geçer doğal yöntemler ve ayak mantarı nasıl geçer bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Ayak mantarı nasıl geçer tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Ayak mantarı nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve ayak mantarı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde mantar sorunu olan kişiler ayak mantarına kesin çözüm ve ayak mantarı tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Ayak mantarı nasıl geçer  yazımıza başlıyoruz.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarının ilk ve en yaygın belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı bazı kişilerde oldukça yoğunken bazı kişilerde ise oldukça düşük seviyelerdedir. “Tatlı kaşıntı” dediğimiz bir kaşıntıdan söz etmek mümkündür.

Ayak mantarının diğer belirtisi kızarıklıktır. Kaşıntının yoğun olduğu zamanlarda mantarın olduğu bölgeler kaşınacağı için aynı oranda kızarıklık da oluşmaya başlar. Eğer mantarlı bölge sert hareketlerle kaşınırsa tahrişler oluşabilmektedir.

Kimi ayak mantarları kabuklanmaya neden olur. Ancak kabuklanma süreci kısa süreli ayak mantarı enfeksiyonlarında pek gözlenmez. Bununla birlikte uzun süren ayak mantarı durumlarında kabuklanmalar başlar. Ayaktan büyük parçalar halinde kabuklar dökülür.

Mantar, ayakların alt kısmında yoğun kaşınmaya neden olur.

Bazı ayak mantarları içi su ile dolu iltihaplara yol açabilir. Bunun nedeni ayak mantarı teşhisi konmuş ayakların yine uzun süreli olarak ayakkabı içinde kalıyor olmasıdır.

Ayak mantarı parmaklarla beraber aynı zamanda tırnakları da etkiler. Özellikle ayak başparmağı bu durumdan etkilenir.

Ayak Mantarının Nedenleri Nelerdir?

 • Uzun süreli ayakkabının içinde bekleyen ayaklar potansiyel ayak mantarı bölgeleridir.
 • Dar ayakkabı kullanımı ayakların daha çok terlemesine neden olacağı için ayak mantarı oluşumuna uygun ortam oluşur.
 • Ayak parmaklarının arası ıslak kalırsa ayak mantarı oluşumu tetiklenir. Bu nedenle banyolardan sonra mutlaka parmak araları kurulanmalıdır.
 • Ayak mantarının oluşum nedenlerinden biri hijyen koşullarıdır. Özellikle havuzlar bu hastalığın yayılma mekanlarıdır. Bu nedenle girilip çıkılan havuzların temizliğinden emin olmak sayesinde bu hastalıktan korunabilirsiniz.
 • Spor salonlarında ıslak zeminli alanlarda spor yapanlar ayak mantarı tehdidi altındadır. Mümkünse terlik ya da koruyucu kullanarak ayakların kuru kalması sağlanmalıdır.
 • Pedikür yaptırmak kendi başına bir risk olmamakla birlikte kuaförlerde ortak pedikür malzemesi kullanmak ayak mantarı hastalığını tetikleyebilir.

Ayak Mantarı Bulaşır Mı?

Ayak mantarı bir ayaktan diğer ayağa ya da kişiden kişiye çok kısa sürede bulaşma özelliği gösteren bir mantar çeşididir. Çok hızlı bulaşması nedeniyle aile bireyleri arasında birinde görülmesi halinde diğer bireylerin de risk altında olduğunu söylemek mümkündür

Yatılı okullar, camiler, havuzlar, plajlar, spor salonları, güzellik salonları bu hastalığın hızlı yayıldığı yerlerdir. Ortak kullanımın olduğu her yer bir tehdit unsuru olması nedeniyle bu tip yerlerde kişisel önlemler almak ve başkasına ait ayakkabı, çorap, terlik, havlu gibi ürünleri kullanmamak gerekir.

Ayak Mantarından Korunmak / Kurtulmak İçin Birkaç Öneri

Ayaklarınızı kurulayın

Parmak aralarının kuru tutulması çok önemlidir. Her banyodan ya da ayakların yıkanmasından sonra ayaklar sadece ayaklarda kullanılan bir havluyla kurulanmalıdır. Ayak havlusunu vücudun başka bir yerinde kullanmak doğru değildir.

Ayak mantarı sarımsak

Sarımsak doğal bir ilaçtır. Birçok hastalığın tedavisinde etkili olan sarımsak ajoene denen bir madde içerir. Bu madde özellikle ayak mantarında etkili olan bir maddedir.

Kozmetik ürünlerden uzak durun

Oje ya da tırnak parlatıcı ürünlerden uzak durun. Çünkü bu ürünler tırnağın uzun süreli olarak havayla temasını önler. Bu ise mantarın güçlenmesine zemin hazırlar.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Ayak mantarına yakalanmamak için bağışıklık sisteminizi her daim canlı tutun. Bazı ayak mantarları zayıf bağışıklık sisteminden faydalanarak gelişim gösterir. Bu durumu ancak güçlü bir bağışıklık sistemiyle alt edebilirsiniz.

Spor ve egzersiz

Vücudunuza egzersiz ve spor alışkanlığı kazandırın. Güçlü bir bünyenin ilk şartı sporla kalkınan bir vücuttur. Bedensel hareketliliğin etkisine inanın.

Uygun ayakkabı kullanın

Ayakkabılar ayak mantarının çoğalması için en etkili tetikleyicidir. Bu nedenle sağlıklı ayakkabı kullanımı sayesinde ayak mantarının oluşumunu engelleyebilirsiniz. Buna ek olarak her gün aynı ayakkabı giymek yerine değiştirerek giymek de durumu avantajlı hale getirecektir.

Ayak mantarına sirkeli su

Ayalarınızı sirkeli suyla silin. Sirkenin asidik özellikte olması nedeniyle mantar formlarından kurtulmanızı destekler.

Ayak Mantarına Bitkisel Çözümler

Sarımsak Uygulaması

6 – 7 diş sarımsak biraz tuzlanarak dövülür. İyice dövülen sarımsaklar cam bir kaba alınır. Daha sonra içine az miktarda saf alkol eklenir. Alkol miktarının az olmasına dikkat edilmelidir. Sonra karışım birbiriyle iyice karışması için 4 saat kadar bekletilir. Bu süre zarfında cam kap arada sallanır. Böylece sarımsak tentürü iyice çıkarılır. Son olarak kapta biriken sıvı süzülerek sarımsak tentürü hazır hale gelir.

Sarımsak Tentürünün Uygulanmasındaki İşlem Basamakları

 • İlk olarak ayaklar güzelce yıkanır. Ilık su kullanmak en iyisidir.
 • Sarımsak tentürünün uygulanacağı bölümün ölü deriden arınması gerekir. Bunun için bir bez parçasıyla ayak parmaklarının arası sert sayılabilecek hareketlerle silinir.
 • Ayaklar temizlendikten sonra sarımsak tentürü bir pamuğa alınarak mantarlı bölgeye uygulanır. Pamuk, mantarlı bölümde 2 ya da 3 saat bekletilmeli, süre daha fazla uzatılmamalıdır.
 • Pamuklar alındıktan sonra ayaklar ılık suyla yıkanır.
 • Bu işlem 3 – 4 gün aralıklarla 15 gün boyunca devam etmelidir. 2 aylık süre gözlenir, şikayetlerin devamı halinde tedaviye baştan başlanabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayaklarda oluşan mantarın tam anlamıyla temizlenmesi için ilaç tedavisi çoğu zaman zorunluluk halindedir. Doğru ilaç belirlenir ve en kısa sürede kullanılmaya başlanırsa tedavi süreci de o kadar kısa ve etkili olur.

Hastalığın yayılmaması tedavi sürecinin hızlı seyretmesi konusunda belirleyici bir etkendir.

Ayrıca kullanılan ilaçların düzenli ve her gün aynı saatlerde kullanılması da etkili bir tedavi için şarttır.

Mantar tedavisinin diğer aşamasını antifungal (mantar karşıtı) ve antimikotik ilaçların kullanılması oluşturur. Bu kısımda kremler devreye girer. Eğer ayak mantarı dirençli boyuttaysa yani ayak mantarı dışında tırnağa da mantar sıçramışsa ağız yoluyla alınan tabletler devreye girer. Ancak ağız yoluyla alınan tablet ve kapsüllerin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Tedavi süreci hastadan hastaya ve hastalığın boyutuna göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 3 – 4 hafta kadar sürmektedir. Sadece ayak mantarı değil aynı zamanda tırnak mantarı teşhisi de söz konusuysa o zaman tedavinin süresi 4 aya kadar çıkarmaktadır.

Uygulanan tedavide devamlılık esastır. Gerek krem kullanımında gerek ilaç alımında bir gün olumlu, bir gün olumsuz yaklaşım sergilemek tedaviyi uzattığı gibi başarıya da ket vurur.

Ayak mantarı hastalığının tedavi sürecinde ilk birkaç gün hızlı bir iyileşme gözlenir. Ancak bu durum hastaları yanıltmamalıdır. Zira buna kanıp tedaviyi bitmiş olarak kabul eden hastalarda sonuç hüsrandır. Çünkü sönmeye başlayan mantar enfeksiyonu tedavinin bırakılmasıyla beraber hızla tekrar eder, canlanır.

Tedavinin devam ettiği süre boyunca ayaklar her daim kuru tutulmalı, hastalığın tekrar canlanmasını tetikleyici hiçbir ortama meyil verilmemelidir. Buna ek olarak tedavinin bitiminden sonra devam eden bir ek tedavi olarak ilaç ya da kremler düzenli kullanılmalı, koruma amaçlı olan bu uygulamanın önemi unutulmamalıdır.

Son olarak hiçbir ilaç tavsiye edildiği sürenin dışında kullanılmamalıdır. Aksi halde yan etkilerinin görülme olasılığı artar. Bunu bilerek bilinçli ilaç kullanımına yönelmek gerekmektedir.

Son

Ayak mantarı nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca ayak mantarı nasıl geçer evdeayak mantarı nasıl geçer doğal yöntemler ve ayak mantarı nasıl geçer bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Ayak mantarı nasıl geçer tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?